От най-дълбока древност пчелният мед е почитан като “дар от небето” и “еликсир на младостта”. Затова и Авицена го е препоръчвал като средство за удължаване на живота.



Освен че има отлични хранителни качества, пчелният мед съдържа витамини А, В, С, К, Е, ензими, минерали, мед, желязо, манган и още много незаменими, биологично активни вещества. Изключително богат на антиоксиданти, пчелният продукт помага на човешкото тяло да абсорбира и да задържа калций и магнезий. Медът подсилва имунната система и пoвишaвa ycтoйчивocттa й ĸъм инфeĸции, което го прави подходящ за профилактика на респираторни и вирусни заболявания през зимния сезон.


За най-полезни се смятат тъмните видове пчелен мед, които са по-богати на микроелементи и съдържат 4 пъти повече желязо, 2 пъти повече мед и 14 пъти повече магнезий.

Независимо от хранителната стойност на меда обаче, не трябва да прекалявате с консумацията му. Препоръчителната дневна доза мед за възрастни (включително за бременни) е 2–3  супени лъжици.


„Не“ само за алергични
Въпреки безспорните качества на меда, много бъдещи майки се притесняват да го включат в менюто си. Известно е, че пчелните продукти са алергизиращи и не се препоръчва да се дават на бебета и малки деца до 2-годишна възраст, но за бременните медът е напълно безопасен.

Ако нямате противопоказания (например алергия към пчели или диабет), спокойно можете да си хапвате от 50 до 100 г пчелен мед на ден. За по-пълноценно усвояване на полезните му вещества го разтваряйту в топла вода, но в никакъв случай в гореща (медът губи полезните си свойства при температура над 42 оС).

Пчелният мед може да подобри кръвоснабдяването на плацентата и има релаксиращ ефект върху гладката мускулатура на матката и ускорява лимфния ток в организма. Освен това е богат на азотни вещества (главно аминокиселини), участващи в изграждането на клетките и тъканите, което го прави незаменим през първите месеци на бременността.

Всяка бъдеща майка знае, че през 9-те месеца не е желателно да се приемат лекарства, а пчелният мед може да бъде отличено средство за профилактика. Ето няколко медени рецепти за справяне с най-честите неразположения през бременността.

При сутрешно гадене
Много бъдещи майки страдат от гадене и повръщане през първото тримесечие на бременността. Тъй като пчелните продукти са богати на ензими и действието им улеснява функцията на храносмилателната система, чаша лимонов сок или чай от джинджифил с лъжичка мед може значително да намали сутрешното гадене.

Против стомашни киселини
Стомашните киселини са често срещан храносмилателен проблем през 9-те месеца. Може значително да неутрализирате киселините, като 2 часа преди ядене приемате 30 г мед, разтворен в чаша топла вода.

Ако носът е запушен
През бременността кръвоснабдяването на лигавиците е повишено и се създава усещане за запушване на носа. Ако носът ви е запушен, можете да легнете по гръб и да поставите парченца захаросан пчелен мед в ноздрите си. Под въздействието на телесната топлина те ще се разтопят, медът ще започне да се стича към гърлото, а противовъзпалителното му действие ще ви облекчи.

Против задържане на течности
Подутите крака и ръце са познати на почти всяка бъдеща майка. Тъй като сладкият продукт има и диуретично действие, една-две лъжички дневно могат значително да намалят отоците.

При запек и хемороиди
Хормоните, отделяни по време на бременността, забавят перисталтиката на червата и причиняват констипация при повече от половината бъдещи майки. Медът влияе върху секрецията и моториката на стомашно-чревния тракт. Ако всяка сутрин на гладно изяждате по 1-2 супени лъжици мед и изпивате чаша топла вода, ще разрешите проблема с хроничния запек, а успоредно с това ще проведете профилактика срещу рак на дебелото черво.

За кожа без стрии
Стрии по корема, бедрата или гърдите се появяват при близо 90% от бременните жени. Можете да намалите риска от поява на неприятните белези по кожата с медени маски върху проблемните зони. Ако добавяте няколко супени лъжици мед във ваната или го нанасяте директно върху тялото си, кожата ви ще стане по-мека и еластична. Пчелният мед още в миналото е бил популярен като естествен подхранващ крем.

Даниела Добрева


Nota bene!

Пчелният мед може да се консумира като добавка към пълноценната и балансирана диета на бъдещата майка. Еднообразното хранене не се препоръчва в никой период от човешкия живот, което важи и за бременността. Препоръката ми е бременни, които са проявявали тежки алергични реакции (шок, едем на Квинке, уртикария или астма), да избягват приема на пчелни продукти, тъй като евентуална реакция на непоносимост към тях може да застраши бебето.

Д-р Тихомир Мустаков
педиатър-алерголог