Буди ли се детето ви нощем с писъци и плач? И какво значи това?
Детето изпитва нощни страхове, сънува кошмари, но това са два съвсем различни феномена.
Нощните страхове обичайно се появяват рано вечерта, горе-долу два или три часа след като детето си е легнало. Става въпрос за пренатоварване на нервната система, точно както е при сомнамбулите, но тук реагирането със страх се появява без видима причина. Изведнъж буум! Малкият човек сяда в леглото и надава писък, с който би се гордял всеки актьор от филм на ужасите. Сърцето на детето бие учестено, то се тресе и е безутешно.
Понеже нощните страхове се появяват в дълбокия сън, то може дори да не се събуди, а на сутринта не помни нищо. Наистина е тежко изживяване аз родителя да гледа детето си изпаднало в ужас, но този ужас не е свързан с реална ситуация от неговия живот.
А сега какво?
Не се опитвайте да събудите детето – то ще бъде объркано и дезориентирано. Нощните ужаси траят само няколко минути. През това време останете до детето, за да сте сигурни, че то няма да се нарани, ако започне да буйства насън.
Недейте поради подобни нощни инциденти да променяте политиката си по отношение на лягането. Ако се чувствате зле заради детето и всеки път оставате в неговото легло, за да го успокоявате, или пък го оставяте ти да дойде във вашето, се спускате по опасен наклон.
9 месеца препоръчва
Parusan Комплект Блестяща коса-сияйна кожа-здрави нокти
Важността на сънищата
Психологът Алфред Адлер смята, че сънищата представят проблемите, с които се сблъсквате в живота си, и че сънувайки, упражняваме или репетираме начините за справяне с тях.
Страх от тъмното
„Мамо, в гардероба ме дебне чудовище!” Преди да се втурнете към детската стая с античудовищния спрей в ръка, прочетете някои от следните предложения:
Разберете проблема
Страхът от тъмното и от страховитите създания, които то таи, е често срещано явление в живота на малките деца. Той е знак за развиващо се съзнание и набиращо сила въображение. Присъщ е за възрастта, в която започва осъзнаването, че животът не е само цветни дъги и еднорози.
Други причини:
-Детето може да изврънка допълнително лакомство.
-Може да изисква да стоите с него докато заспи.
-Може да си издейства разрешение да спи във вашето легло.
Ако детето усети ползата от това, да е уплашено, е възможно да се намали склонността му да се справи със страховете. Това е подсъзнателно решение, естествено.
Какво е решението?
Говорете и обяснете, че чрез въображението си можем да създаваме фантастични фигури, но чудовища и подобни неща не съществуват.
Започнете ли да издирвате чудовища из стаята, за да ги избиете, или да пръскате стаята против призраци, вие на практика доказвате, че те наистина съществуват. Кажете на детето, че вашата работа е да му осигурите сигурност и безопасност, бъдете убедени в думите си на родител.
От съвсем мъничко детето трябва да се справя с трудностите на ежедневието. Помогнете му да разбере, че се чувства изплашено, защото е избрало да мисли за страшни неща. Обяснете му, че ако мисли за хубави неща ще има щастливи усещания. Малкото трябва да разбере, че то решава за какво да мисли и така може да „забрани” на страшните мисли да завладеят съзнанието му.
Важно уточнение:
Ако детето е жертва на тозрмоз, независимо какъв, то ще има нарушения на съня, кошмари и други белези на стрес. Отказът от храна е ясна индикация за подобен проблем – говорете с детето и с педиатъра му, за да го идентифицирате.
Източник: „Не, това не са глезотии”