Лято е. Къде по-добре може да се скрием от жегите освен в хладните планински дебри. Разходката или почивката на планина е не само приятна, но и полезна.


От ранна пролет до късна есен горските поляни са обсипани с разнообразни плодове, които можем да хапнем свежи, и с билки, от които ще правим ароматен чай през зимата.

Малини. Ще ги намерите из редки гори, храсталаци и скалисти планински склонове и сипеи по всички български планини. Плодовете на дивите малини са използвани за храна още от първобитния човек. За това свидетелстват семената от този плод, намерени при разкопките на човешки жилища от каменната и бронзовата ера. За плода като културно растение за пръв път се съобщава през ІV в. С течение на времето се създават различни сортове.
Съставът на малините зависи от условията на почвите и от климата, при който растат. Еднакво полезни са както листата, така и плодовете на този храст. Листата съдържат дъбилни вещества, флавони, витамин С (около 800 мг%), органични киселини, захар (7%), слузни вещества, пектин, багрилно вещество, каротин и др. Установено е и малко количество салицилова киселина. На нея се дължи изобилното изпотяване, което се предизвиква след консумация на чай, приготвен от листата или плодовете на малината.

Листата на растението се берат след периода на цъфтежа (юни-юли). Сушат се на сянка или в сушилня до 45 ºС. Изсушените листа са зеленобелезникави, имат слабо горчив вкус, но са без аромат. Съхраняват се на сенчесто, сухо и проветриво място. Листата имат антипиретично и противовъзпалително действие, стимулират потоотделянето.
Сироп от малини
В широк емайлиран съд залейте 1 кг малини с 3 чаши вода, в която са разтворени 3 чаени лъжички лимонена киселина. Оставете да престои едно денонощие на студено, като разбърквате от време на време с дървена лъжица. Прецедете сока през марля, без да го притискате. На 1 чаша сок прибавете по ½ ч.ч. захар. Разбърквайте до пълното разтопяване на захарта. Налейте в бутилки, като е добре да залеете с парафин запушалките им.
Супа от малини
Продукти: 800 г малини, 20 г нишесте, 100 г захар, 120 г сметана, 100 мл вода.
Приготвяне. Смачкайте малините и прецедете през гъста цедка. Подсладете получения сок и го разредете с определеното количество вода. Поставете на огъня да заври. Добавете размитото с малко студена вода нишесте, като непрекъснато бъркате. Оставете да ври 2–3 мин, след което свалете от огъня. Прибавете сметаната, разбъркайте и оставете да изстине. Поднесете супата приятно охладена.
Малини с крем от извара
Продукти: 600 г малини, 300 г безсолна извара, 120–200 мл прясно мляко, 150 г захар, 1 прах ванилия.
Приготвяне. Поръсете почистените малини с част от захарта и ги оставете на хладно място. Разбийте охладената пасирана извара с прясното мляко и ванилията, докато се получи пухкавост. Изсипете получения крем в голяма чиния, загладете и посипете с охладените поръсени със захар малини.

Къпини. Те са от семейство розоцветни, както и малината, но за разлика от нея са по-малко изучени. Съдържанието на този плод също зависи от вида на почвата и от климата, при който расте.
Листата на къпините се сушат и отварата от тях заздравява косата и премахва пърхота. Плодовете са богати на витамин С и имат лечебни свойства при простудни заболявания.

Боровинки. Съществуват около 100 вида, които растат главно в Северното полукълбо. В България са разпространени най-вече 4 вида – червена, черна, синя и блатна. Тези плодове виреят предимно в планинските и във високопланинските райони.
Червената боровинка е вечно зелено храстче, а листата на черната опадват. При нашите условия боровинката цъфти през май, а узрява в края на юли и началото на август. Неузрелите плодове имат зелен цвят, а при узряването придобиват характерния за вида цвят.
Боровинките са богати на биологично активни вещества, които определят техните ценни хранителни и лечебни свойства. Те съдържат малко витамини. Твърде важна съставка в биохимичното им съдържание са органичните киселини, от които в голямо количество са ябълчната, лимонената и винената, а в по-малко количество е оксаловата. Съдържанието на киселините е в зависимост от фазата на зреенето и от огряването на плодовете от слънцето.
Червената и синята боровинка, макар и от един род, нямат едни и същи лечебни свойства. Червената често се използва при авитаминоза и гастрит. Настойката и отварата от листата й притежават антисептични свойства. Затова помагат при проблеми с уринирането. Синята боровинка пък е първенец сред плодовете по съдържанието на манган. В нея има два пъти повече витамин А в сравнение с млякото. От плодовете й може да се приготви кисел или настойка. Чаят се препоръчва при диария, особено при децата.
Установено е, че сокът от сини боровинки действа благотворно върху отслабеното зрение. Известно е, че в Космоса настъпва бързо изтощаване на зрителната острота. Затова боровинките наред с касиса влизат в продуктите на космическата диета като лечебно и профилактично средство. Боровинките имат интересен биохимичен състав. Въглехидратите са основна част от твърдите вещества на плода. Най-голям дял имат захарите. За сметка на това пък азотните вещества са в малко количество. Ниското съдържание на азот в боровинките е причината за лошото ферментиране на сока от тях, който често придобива особена миризма и лесно се обезцветява. Боровинките са богати на минерални соли и микроелементи.

Сок от боровинки с лимон
Продукти: 300 г боровинки, 50 г лимон.
Приготвяне. Получете сок от пресни боровинки чрез изстискване през марля или преса. Прибавете сока от лимона и разбъркайте. Ако е нужно, може да добавите и захар на вкус.

Кисел от сушени боровинки
Продукти: 120 г сушени боровинки, 60 г захар, 40 г нишесте, 1 л вода, ½ лимон.
Приготвяне. Почистете, измийте и залейте с гореща вода боровинките. Поставете на огъня да се варят 10–15 минути, след което ги снемете, оставете да престоят 3–4 часа. Прецедете сока и към него прибавете захарта, ситно настърганата лимонова кора и лимоновия сок. Поставете на огъня и щом сиропът кипне, добавете нишестето, размито в малко студена вода или отвара. Бъркайте непрекъснато, докато заври и се сгъсти. Свалете от огъня и насипете в купички.

Комбинирана салата
Продукти: по 100 г боровинки, къпини, малини, касис, захар на вкус.
Приготвяне. Измийте добре всички плодове, отцедете, смесете ги и част от тях смачкайте леко с вилица. Поръсете със захар на вкус и оставете на хладно място за 1–2 часа, за да се отдели част от сока. Тази салата подхожда и като гарнитура към шницели, кюфтета и друго печено месо. Боровинките могат да се прибавят към всички видове плодови салати, защото придават пикантен вкус.