Лицето на бебето е огледало на неговите нужди. По неговите гримаси може да се познае дали е жадно или гладно, спокойно или напрегнато. Вълнувате се какво ще е лицето на бебето ви цели 9 месеца и след раждането се озовавате срещу него, само на един дъх разстояние. В него ще разпознаете своите очи или очите на любимия, извивката на носа на баба или големината на челото на дядо... Но ще разберете и още нещо – въпреки че прилича на вас, малкото човече прилича най-много на себе си. И има нужда от вашето внимание.
Малки мъдреци
Първата среща с вашето бебе трудно може да се опише. Виждате най-милото си същество, с което обаче се запознавате за първи път. Новородените притежават нещо очарователно, но и объркващо – те сякаш идват в нашия свят от друга планета, със смайваща мъдрост в лицето. Родителите са удивени от бебето, което веднага мобилизира инстинктите им да го предпазват, но същевременно се бори за свое място под слънцето.
9 месеца препоръчва
Parusan Комплект Блестяща коса-сияйна кожа-здрави нокти
Бебешки емоции
Дали бебетата действително променят чувствата си така интензивно, както ни се струва? Според специалистите, проучващи поведението, съответствието между израза на лицето и действителното чувство е по-голямо, отколкото се е предполагало преди. На бебешкото лице се изписват някои от основните чувства още през първите седмици:
отвращение, когато му се даде да пие нещо горчиво;
изненада, когато пред очите му изчезне някой предмет;
любопитство, ако открие нещо интересно...
Усмивката
Т.нар. ангелска усмивка, която озарява новороденото по време на сън, още няма обяснение от учените. Тя не може да бъде провокирана и не е ясно дали винаги се предшества от приятно чувство. Тази усмивка няма нищо общо с истинската усмивка, с която от втория месец детето изразява радостта си.
Болка и гняв
Бебето реагира на болка и неразположение с плач, но гняв и тъга то изразява най-рано на три-четири месеца. Между 6-ия и 8-ия месец в мимиките се включват кодове за страх, особено от непознати. Всъщност вродената програма на мимиките е универсална за хората по целия свят. Китайците изразяват гняв и радост по същия начин като европейците или африканците.
За разлика от кърмачето, по-големите деца и възрастните могат да се престорят, да си сложат маска и така да скрият или поне да изменят израза на чувствата си. Бебетата са искрени – при тях няма театър.
Роля в спектакъла “живот”
Детето е в състояние да позира едва след третата година. Случва се обаче да извлича полза от изблиците на чувствата си и преди това. От 4-ия месец например то е в състояние да използва гнева, защото е научило, че след кратък плач ще получи играчка или прегръдка. То вече знае и как с широка усмивка да си осигури по-продължителни ласки.
Само през първите три месеца обаче разтеглянето на устните, смръщването на челото или набръчкването на носа са чисто импулсивни. Вродената програма на мимиките не е случайна. Тя осигурява оцеляването на нуждаещото се от помощ бебе през първите критични седмици. Тя е пътеводител за инстинктивния, но непознат път на опознаване с родителите му. Затова отзовавайте се на подадените от детето сигнали с обич – това всъщност е най-добрата грижа за него.
Дора Ангелова
психолог