Напоследък все повече западни пенсионери охотно изоставят круизите до екзотични дестинации, за да се посветят на малките си внуци. Десетилетия наред те бяха отстъпили място на професионални бавачки, но икономическата криза ги върна към забравени семейни задължения. Това отвори нова ниша – медицински специалисти предлагат курсове освен за бъдещи родители и за бъдещи… баби и дядовци. Любознателни двойки на възраст между 50 и 80 години са готови да се запознаят с най-новите тенденции в отглеждането и във възпитанието на детето, опресняват позабравени умения и се учат как да са в помощ на порасналите си деца. Идеята за подобен курс хрумва на немската акушерка Илзе Хьорвик от Хамбург от опита й с бъдещи майки, които имат нужда от подкрепящ родител до себе си. Особено в месеците след раждането за много жени родителската близост се оказва незаменима. „Освен това появата на бебето често става повод за много поколенчески конфликти. Целта ни е в максимална степен да не позволим те да се зародят или поне да не прераснат във война на генерациите”, обяснява г-жа Хьорвик.
На уроците бъдещите баби и дядовци често споделят и свои психични тревоги от рода на „Това, че ще ставам баба, значи ли, че вече съм стара?”, „Какво ще се очаква от мен – да съм нон стоп на разположение ли?”, „Не мога да спра да се притеснявам дали всичко ще е наред!” и т.н. Някои майки и свекърви сякаш преживяват отново периода, в който и те са били млади родители. „И бъдещите дядовци съвсем не се скатават от подобен тип обучение. Тъкмо напротив. Много от тях, които на младини са се вживявали в традиционната роля на глава на семейството, били са отговорни за прехраната и са пропуснали важни моменти от детството на своето дете, сега откриват втори шанс с внуците си”, казва акушерката.
Бабите и дядовците са обект и на изследователски интерес. В любопитно проучване специалисти от Университета в Антверпен, Холандия, стигат до извода, че родителите на дъщери са по-всеотдайни баби и дядовци, отколкото майките и бащите на синове. В проучването са включени 800 двойки баби и дядовци от Холандия. Резултатите показват, че 30% от родителите на дъщери виждат внуците си няколко пъти на седмица, а това правят едва 15% от родителите на синове. Според учените майките и бащите на дъщери чувстват по-силна кръвна връзка с внуците си, за разлика от родителите на синове, тъй като подсъзнателно изпитват съмнение дали действително синът им е бащата. Според някои психолози обаче често обяснението за този резултат са твърде сложните отношения между снахи и свекърви.