Възпалителните заболявания на женските полови органи представляват 50–60% от всички заболявания на женските гениталии. Почти не съществува жена, която да не се е оплаквала от дискомфорт в интимната област, нали? Затова потърсихме д-р Станимира Башева – лекар специализант и докторант към Катедрата по акушерство и гинекология към СБАЛАГ „Майчин дом”, тел. 0898 213 275. Да, ние, жените, имаме много въпроси, свързани с темата, а целта на следващите редове е именно да се отговори на повечето от тях.

Вагинални инфекции

Вагиналните инфекции или вулвовагинитите са най-честите от всички гинекологични заболявания. В зависимост от етиологичния причинител те биват микотични (Candida albicans и др.), паразитни (трихомониаза), бактериални (трипер, хламидиаза, урогенитална микроплазмена инфекция), вирусни (човешки папиломен вирус, генитален херпес) и цервицити (възпаление на канала на маточната шийка).

Какво е бяло течение?

Нормално влагалището и външните полови органи на здравата жена са влажни поради секрецията на жлезите, намиращи се там и в по-горните отдели на женската полова система. Обичайното течение от гениталиите се нарича „бяло течение” или генитален флуор. Поради различни инфекциозни и неинфекциозни причинители гениталното течение променя своята консистенция, мирис, количество и цвят. Тогава то става патогенно. Съществуват и чисто възрастови и психоемоционални състояния, които също влияят върху нормалната продукция и секреция на гениталния флуор.

Какви видове бяло течение съществуват?

Според източника на гениталното течение (бяло течение) различаваме:

Вулварен (вестибуларен) флуор – наличието му е свързано както с психосоциални, така и с възпалителни или туморни причини.

Влагалищен флуор – нормалната влагалищната среда е съвкупност от различни микроорганизми, които са в постоянно съотношение. Lactobacillus spp (лактобацили) са микроорганизмите, които имат основна роля за поддържането на това съотношение.

Цервикален флуор – повишената му секреция често е вследствие на овулация или бременност. Нерядко обаче се касае за възпаление или туморен процес.

Корпорален флуор (от матката) – може да се наблюдава по време или след мензис, но по-често се появява при различни възпалителни и туморни процеси.

Тубарен флуор – наличието му е свързано с възпаление на маточните тръби.

Някои специалисти твърдят, че е нормално всяка жена да има бяло течение – вярно ли е?

Да, но количеството не бива да надвишава половин грам. Това течение не зацапва бельото, има белезникав цвят, няма мирис.

Какви са симптомите, които да ни подскажат, че има сериозен здравен проблем?

Най-честият симптом е вулварният или влагалищният сърбеж. Жената може да изпитва дискомфорт, да има зачервяване и болка. Друг симптом е паренето в областта на вулвата. Някои пациентки съобщават за характерна неприятна миризма и промяна в консистенцията на бялото течение. Трябва да се знае, че при много голяма част от пациентките обаче няма никакви субективни оплаквания.

Как се поставя диагнозата „патологично бяло течение”?

Диагнозата се поставя в зависимост от причинителя на патологичното течение. Взема се секрет от областта, която искаме да изследваме. При човешкия папиломен вирус диагнозата е чрез така наречения PAP-test.

Лечение при патологично генитално течение

Най-общо лечението трябва да покрива както субективните оплаквания, така и да е насочено към конкретния причинител. Златен стандарт за комплексно лечение е пероралният прием на лекарства, съчетан с влагалищни глобули. Понякога се налага и венозен прилагане на медикаменти. Често пъти при нелекувани или неизлекувани инфекции се налага да се вземат кардинални и продължителни мерки. Проблемът е, че при пациентки с неправилно лекувано патологично бяло течение последвалото лечение се оказва неефективно поради придобита резистентност към определени медикаменти, най-често антибиотици, или нарушен имунитет. Последиците от нелекуван проблем, както при всяко нелекувано заболяване, се движат в широк диапазон – от продължителен прием на лекарства до стерилитет, а понякога, за съжаление, и до смърт.

Одобрявате ли употребата на вагинални таблетки, които се продават без рецепта?

Вагинални или перорални таблетки, които се продават без рецепта, на базата на пробиотици и/или лактобацили не могат да навредят, но те са недостатъчни за лечение на заболяванията на женските полови органи. Лечението задължително трябва да бъде предписано от специалист акушер-гинеколог, а при някои заболявания и от венеролог. Не одобрявам самолечението.

Ежедневни превръзки – какви да изберем?

Личното ми отношение към използването на ежедневни дамски превръзки е по-скоро отрицателно. За предпочитане са тези, които са на основата на естествени материали – памучните.

Вашите съвети за интимната хигиена?

Добрата лична хигиена е основният начин за превенция на гинекологичните заболявания. Препоръчително е два пъти дневно да използвате интимна козметика. Водата, с която се измивате, трябва да е хладка, за да не се причинява зачервяване и дискомфорт. Независимо от марката на интимния препарат и неговата консистенция, единстветоно, с което задължително трябва да се съобразявате, е наличието на лактобацили в него.

Препоръчвате ли употребата на интимни душове за жени, които вече са раждали, но планират повторна бременност – кога и защо?

Категорично не! Няма значение дали планират или не последваща бременност. Интимните душове могат да бъдат много опасни, особено при наличие на вагинална инфекция.Това крие риск от попадане на причинителя в кухината на матката, което предразполага към сериозни здравни проблеми.

Много жени след раждане не посещават гинеколог дълго време – какви рискове крие това?

За голямо съжаление, много жени посещават гинеколог единствено и само при бременност и раждане. Няма правило кога трябва да отидеш при специалист след раждане. Препоръчително е при нормално протичане на послеродовия период посещението да бъде в рамките на 2–6 месеца. Редовните профилактични прегледи трябва да бъдат заложени в съзнанието на всяка уважаваща себе си дама. Все пак посещенията при вашия акушер-гинеколог не бива да се превръщат и в мания. Добрата и точна информираност е достатъчна, за да има и добри резултати!

 

Разговора проведе Виржиния Маровска