Всеки родител знае колко изтощително е, както физически, така и емоционално, когато новороденото започне да плаче и да показва признаци на неудовлетвореност и болка. Особено в случай че сте родители за първи път, това може да ви разтревожи значително.
Това обикновено се дължи на колики. Но какво представляват те, кога започват и как да помогнете на вашето дете?
Какво представляват коликите?
Те са един от най-често срещаните проблеми при новородените. Те са съпроводени с дълги, интензивни и непредсказуеми периоди на плач, наблюдаващи се при бебета, които иначе са здрави, с нормално хранене и развитие. Тези периоди започват и завършват внезапно, но някой път продължават с часове, споделят експертите от онлайн аптека Galen.
Въпреки че конкретната причина за коликите все още не е напълно изяснена, смята се, че те са свързани с дискомфорт или болка в червата. Храносмилателната система на новороденото е неузряла и често реагира на различни вътрешни и външни стимули.
Според някои теории – има вероятност да се породят от натрупване на газове в стомаха, причиняващи болка и раздуване. Други ги отдават на храносмилателни проблеми или на чувствителност към определени храни, които са били консумирани от майката и след това преминали в кърмата.
Кога започват коликите?
При всяко бебе може да настъпят по различно време, но обикновено започват през втората или третата седмица след раждането, като са изразени най-силно около шестата.
Как да разберем, че бебето има колики?
Основните признаци, че вашето дете страда от този дискомфорт и болка, включват интензивен и пронизващ плач, опънат стомах, твърд на допир, гърчене на краката към корема, зачервяване на лицето, повишена възбуда, газове или дребни изхождания.
Как може да облекчим коликите?
Нормално е бебетата да плачат, когато са гладни, изморени или памперсът им е мокър. За разлика от тези ситуации, плачът при коликите е по-различен. Ето няколко начина, чрез които е възможно да се облекчат симптомите на новороденото:
- прием на капки – съществуват специално формулирани капки против колики. Те често съдържат съставки като симетикон, който разбива газовете в стомаха и улеснява тяхното освобождаване. Преди да дадете на вашето бебе каквито и да е добавки или лекарства, винаги се консултирайте с педиатър;
- поставяне по корем – тази техника е особено полезна за облекчаване на натрупаните газове. Поставянето на детето по корем на твърда повърхност и нежното потупване по гърба му може да помогне на газовете да излязат, като по този начин се облекчава дискомфортът;
- използване на възглавничка – топлината помага на мускулите да се релаксират и насърчава движението на газове през храносмилателната система. Затова, една топла възглавничка, поставена върху корема на малчугана, може да предостави необходимото облекчение;
- затоплена торбичка – алтернативен вариант на възглавничката е използването на малка затоплена торбичка със семена или ориз. Внимавайте само температурата да не е твърде висока, за да не нараните кожата;
- чай – леките билкови чайове също са способни да облекчат коликите. Те успокояват стомаха и помагат на храносмилателната система да функционира правилно. Преди да дадете на вашето дете билков чай, също говорете с педиатъра му.
Вече има много начини, по които има възможност да предоставите необходимото облекчение и утеха на вашето малко съкровище, така че проблемът в днешно време не е толкова стряскащ.
До кога продължават коликите?
Обикновено изчезват, когато храносмилателната система на новороденото вече е по-зряла и се е адаптирала към живота извън утробата на майката, което е около третия или четвъртия месец след раждането, допълват специалистите от Galen.
Коликите са неприятни както за родителите, така и за бебето. Но с правилния подход и разбирателство, има възможност да бъдат облекчени и да преминат без стресови ситуации за здравето и комфорта на детето.