Да сключиш брак за втори път, вече не е рядкост. Много партньори се надяват, че в новото им семейство всичко ще потръгне. В повечето случаи те са преживели психологична травма – загубили са партньор при смърт, развод или раздяла и копнеят животът им отново да се изпълни със смисъл. Вторият брак често е свързан с нова надежда, понякога нереалистична. Много проблеми възникват и когато трябва да се отглежда дете и от предишната връзка на новия партньор.
Статистиката сочи, че повече от половината от повторните бракове завършват с развод. Защо е така? Има редица грешки, които новосъздаденото семейство допуска, особено ако в него има заварени деца.
Липса на търпение
В повечето случаи, когато майката и бащата са биологични родители на детето, те са се познавали дълго преди неговото раждане. Имали са възможност да съпреживеят всеки момент – от зачеването, раждането до първите му стъпки. Те активно са участвали в процеса на неговото отглеждане и възпитание. При втория брак в семейството се присъединява чужд човек, към когото и детето трябва да се приспособи.
Често срещано явление е биологичният родител (най-често майката) да оказва натиск върху партньора си и да изисква той бързо да възприеме детето като част от своите отговорности. Майката може да принуди и малчугана да приеме втория си баща като свой приятел. Обикновено децата се противопоставят на подобно поведение с изрази като: „Никога няма да ми станеш майка", „Татко беше по-добър от теб"… Понякога обаче, колкото повече се старае новият родител, толкова повече отпор среща от страна на детето.
Други попадат в обратната ситуация. Те се стремят да наложат присъствието си над децата на новия си съпруг или съпруга. В практиката си съм се сблъсквал със случай на уверен баща, оженил се за разведена жена с 6-годишно момиче. Той беше горд, че детето бързо го е приело, след като го е… напердашил. През годините наблюдавах как момичето израсна като непокорна тийнейджърка. Мъжът не разбираше, че детето не може да го приеме, ако поставя условия, изисквания и прилага физическо насилие. Звучи невероятно, но често проблемите на малчуганите са свързани със страха да не загубят новия родител. Ако изпаднете в такава ситуация, добре е да запомните, че е нужно време. Не насилвайте нещата. Постепенно и с търпение може да се съюзите с детето и да станете приятели. Научете се да изслушвате както партньора си, така и детето. Не го наставлявайте.
Вулкан от емоции
Подвластни на проблемите в ежедневието, родителите често оставят гневът и емоциите им да ги завладеят и управляват. Детето обаче бързо може да загуби доверието в новия си родител, ако вижда, че той нагрубява мама или чува обидни думи за предишния си баща. Независимо от възрастта малчуганът е изключително чувствителен към емоциите на възрастните. Той усеща, когато у дома се случва нещо нередно. Не се опитвайте да прикривате недоразуменията и проблемите си. Добре е, ако в семейството стане скандал, да се даде обяснение на детето и да му се поднесе извинение. Така то ще разбере, че родителят съжалява за поведението си.

9 месеца препоръчва
Lecoxen - крем иновация за по-добра ефективност в третирането на рани
Изграждане на доверие
Опитите да се заеме мястото на биологичния родител, очакването за прекалена близост, купуването на скъпи подаръци и „подкупите” от страна на новия родител могат трайно да разрушат връзката между него и детето. При такива взаимоотношения основата на успеха е да сте позитивни, естествени, да сте себе си, както и да отделяте време за забавления и смях и вкъщи, и извън дома. Именно това ще ви сближи и ще постави основите на вашето здраво ново семейство.
Стоян Георгиев
магистър по семейна терапия