Неотдавна поставихме началото на съвместен специален проект с клиника Адела. „Пътят към моето бебе“ е информационна кампания, чиято цел е да бъде в помощ на двойките с репродуктивни проблеми. Заедно с компетентни специалисти, отличаващи се с експертност, индивидуално отношение и разбиране, поставяме фокус на женското здраве и отговаряме на важни и често задавани въпроси по темата.
Днес ви срещаме с д-р Мария Аноар-Димитрова, специалист акушер-гинеколог с професионални интереси към онкогинекологията, оперативната гинекология и ендоскопската миниинвазивна хирургия. Темата, върху която избрахме да говорим, е рака на маточната шийка. Честота, симптоми, превенция – всичко важно научаваме сега.
Каква е честотата на рака на маточната шийка, има ли възраст, в която дамите са най-засегнати?
Ракът на маточната шийка е злокачествено заболяване, при което се наблюдава неконтролируем растеж на изменени клетки в шийката на матката. Според данни на Световната здравна организация, това е четвъртият най-често срещан рак сред жените в световен мащаб. Във възрастовата група между 30 и 44 години ракът на маточната шийка заема второ място по честота, след рака на млечната жлеза.
За съжаление, през последните години в България се забелязва тревожна тенденция - все по-често диагнозата инвазивен карцином на маточната шийка се поставя на жени дори под 30-годишна възраст.
Защо е важно жените да не отлагат профилактичните прегледи при акушер-гинеколога си?
За разлика от много други карциноми, ракът на маточната шийка се развива сравнително бавно. Преди да достигне до инвазивен стадий, той преминава през няколко степени на предракови състояния. Именно затова ежегодните профилактични прегледи при акушер-гинеколог са от ключово значение. Те помагат да се идентифицират рисковите групи жени, да се извърши ранна диагностика и да се приложи адекватно лечение на предраковите и ранните инвазивни форми на заболяването.
Онкоцитонамазката (конвенционална или течнобазирана), в комбинация с колпоскопия (специализирано микроскопско изследване на маточната шийка, влагалището и външните полови органи), се считат за златен стандарт в пълноценната вторична профилактика.
Освен това, препоръчително е извършването на ДНК-типизация на човешкия папиломен вирус (HPV) на всеки 3-5 години. Това изследване оценява риска от развитие на рак на маточната шийка и дава информация за здравословния статус на пациента във връзка с инфекцията с HPV преди ваксинация.
Основни стъпки за превенция. Скрининг на маточната шийка
Повишаването на обществената осведоменост, осигуряването на достъп до информация и здравни услуги са ключови за превенцията на рака на маточната шийка. Първата стъпка е познаването на рисковите фактори, които доказано допринасят за развитието на заболяването, както и тяхното ограничаване.
Сред доказаните рискови фактори са:
• Инфекция с човешки папиломен вирус (HPV);
• Ранно започване на полов живот;
• Честа смяна на партньори;
• Понижен общ и локален имунитет (например при имуносупресивна терапия или имунокомпрометирани пациенти);
• Наднормено тегло;
• Тютюнопушене и др.
Първична профилактика чрез HPV-ваксинация играе все по-важна роля в превенцията на рака на маточната шийка, както в световен мащаб, така и в България. Ваксинацията е насочена към момичета и момчета на възраст между 9 и 14 години, които все още не са започнали полов живот. У нас, HPV ваксината е препоръчителна и се предоставя напълно безплатно за момичета на възраст между 10 и 13 години по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка.
Вторичната профилактика също е незаменима част от борбата със заболяването. Тя включва редовно извършване на цитонамазка, колпоскопия и, при необходимост, HPV-DNA типизация. Тези методи позволяват ранна диагностика и навременни мерки за предотвратяване на прогресията на заболяването.
Каква е ролята на човешкия папиломен вирус (HPV)?
Човешкият папиломен вирус (HPV) играе основна роля в развитието на рака на маточната шийка (РМШ). Доказано е, че в 97% от случаите на РМШ заболяването се дължи на хронична инфекция с високорискови типове HPV.
HPV инфекцията е изключително разпространена и може да засегне както кожата, така и лигавиците. Идентифицирани са над 200 типа на вируса, като около 40 от тях засягат гениталната област както при мъжете, така и при жените. Гениталните типове HPV, които се предават по полов път, са причинителите на инфекцията, като почти всички сексуално активни хора могат да се заразяват в даден момент от живота си.
HPV инфекцията обикновено е преходна и протича безсимптомно. В повечето случаи имунната система успява да изчисти вируса от организма в рамките на 1-2 години. Въпреки това, при някои жени инфекцията с високорискови типове става хронична, което може да доведе до изменения на маточната шийка. Ако тези изменения не бъдат диагностицирани и лекувани навреме чрез редовна профилактика, те могат да прогресират до рак на маточната шийка.
Не можем да пропуснем да споменем проф. Харалд цур Хаузен, който през 2008 г. получава Нобелова награда за откриването на връзката между персистиращата инфекция с високорискови типове HPV и рака на маточната шийка.
Може ли ракът на маточната шийка да бъде предотвратен напълно чрез ранна диагностика и ваксинация?
Профилактиката спасява животи! Ранното диагностициране на предраковите изменения и ранните инвазивни форми на карцинома е от ключово значение. Навременната намеса позволява на пациента да бъде напълно излекуван, което подчертава значимостта на редовните профилактични прегледи.
Благодарение на националните програми за профилактика и ваксинация, в много страни в Европа и по света честотата на рака на маточната шийка и свързаната с него смъртност значително са намалели.
В България също съществува Национална програма за ваксинация, която осигурява безплатна HPV ваксина за момичета на възраст между 10 и 13 години. С усилията на здравните институции се работи в посока разширяване на обхвата на програмата, за да включи по-голям възрастов диапазон – момичета и момчета на възраст от 9 до 14 години. Включването на момчетата е особено важно, тъй като това допринася за по-ефективен контрол върху разпространението на инфекцията.
Има ли симптоми, които могат да ни подскажат за наличието на проблем или ракът на маточната шийка е по-скоро безсимптомно заболяване?
Предраковите изменения и ранните стадии на рака на маточната шийка (РМШ) обикновено протичат безсимптомно. Затова е изключително важно всяка жена да посещава профилактичен преглед поне веднъж годишно, без да изчаква появата на оплаквания или симптоми.
Появата на симптоми обикновено е знак за напреднало заболяване. Сред тях са:
• Генитално кървене извън менструалния цикъл;
• Кървене след полов контакт;
• Кървене след настъпване на менопаузата;
• Необичайно вагинално течение с неприятна миризма;
• Болка или тежест в тазовата област;
• Смущения в уринирането или запек;
• Загуба на апетит, необяснима загуба на тегло и чувство на умора.
Тези симптоми не са специфични само за рака на маточната шийка, но появата им изисква незабавна консултация със специалист. Навременното диагностициране е ключово за успешното лечение.
Фамилната обремененост причина ли е да зачестим срещите с гинеколога си?
В миналото се е смятало, че ракът на маточната шийка (РМШ) има наследствен компонент и че фамилната обремененост може да увеличи риска от заболяването. С откриването на връзката между човешкия папиломен вирус (HPV) и РМШ тази теория е опровергана.
Какво следва при сблъсък с диагнозата?
Диагнозата рак на маточната шийка се поставя след хистологично изследване на материал, взет чрез прицелна биопсия на вагиналното порцио на маточната шийка и/или чрез кюретаж на цервикалния канал. В някои случаи, в зависимост от резултата, може да се наложи допълнителна диагностика чрез разширена биопсия, като електробримкова ексцизия или конизация.
След потвърждаване на диагнозата следва изключително важна стъпка – определяне на стадия на заболяването. Това се извършва чрез:
Гинекологичен преглед, при който се оценява големината на шийката и ангажираността на околните тъкани.
Образни изследвания, които включват:
• Ехография;
• Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР);
• Компютърна томография (КТ) на корема и малкия таз;
• ПЕТ-скенер (PET-CT);
• Рентгенография на гръдния кош.
По преценка може да се извършат и цистоскопия или колоноскопия, за да се оцени дали заболяването е засегнало пикочния мехур или червата.
След като заболяването бъде стадирано, се определя най-подходящият план за лечение в зависимост от стадия.
Лечим ли е ракът на маточната шийка?
Лечението на рака на маточната шийка се планира индивидуално от мултидисциплинарен екип в рамките на онкологичен комитет. Основният фактор, който определя подхода към лечението, е стадият на заболяването.
При ранни стадии лечението обикновено е хирургично. Обемът на хирургичната интервенция зависи от стадия и хистологичния вариант на карцинома. Възможните процедури включват:
• Конизация;
• Премахване на маточната шийка;
• Пълно премахване на матката (с или без околните тъкани), със или без отстраняване на лимфните възли.
Хирургичното лечение често се комбинира с лъчетерапия за по-добри резултати.
При напреднали стадии лечението обикновено включва:
• Лъчехимиотерапия (комбинация от лъчетерапия и химиотерапия);
• В определени случаи – последващо хирургично лечение;
• По-нови подходи като таргетна терапия и имунотерапия, които предлагат персонализирано лечение според характеристиките на тумора.
Прогнозата зависи от стадия на заболяването и хистологичния тип на карцинома. Ранното откриване значително увеличава шансовете за успешно лечение и пълно възстановяване.
Важно! Януари е месецът на осведоменост за рака на маточната шийка и в тази връзка на 31.01. в клиника Адела ще се проведат безплатни профилактични прегледи с д-р Мария Аноар-Димитрова.
Д-р Аноар-Димитрова,разкажете ни повече. Как ще се осъществява записването на часове, всеки желаещ ли може да се прегледа?
Радвам се, че имам възможността, заедно с екипа на клиника „Адела“ и в сътрудничество със списание „9 месеца“, да реализираме информационна кампания в рамките на месеца за осведоменост относно рака на маточната шийка. Част от тази инициатива са и безплатните онкопрофилактични прегледи, които предлагаме.
Профилактичният преглед включва:
• Консултация;
• Вземане на онкоцитонамазка;
• Колпоскопия;
• Трансвагинална ехография.
Всеки желаещ може да се запише за преглед до изчерпване на свободните часове чрез позвъняване на регистратура в клиника Адела или чрез приложението Супердок.
Какъв съвет ще дадете на жените, които по една или друга причина отлагат профилактичния преглед?
Апелирам всички дами да се грижат за своето здраве, да бъдат информирани и да не отлагат ежегодния профилактичен преглед. Ракът на маточната шийка може да бъде предотвратен или излекуван, когато бъде диагностициран навреме.
Профилактиката е не само бъдещето на медицината, но и най-сигурният начин да защитим себе си и близките си. Като жени, ние носим отговорност не само за нашето здраве, но и за примера, който даваме на децата си!