С д-р Петра Македонова, репродуктивен специалист, и клиника Адела, обявихме началото на информационна кампания, насочена към семейства, които искат да имат деца, но срещат някои трудности и не успяват да сбъднат мечтата си. Името на специалния проект е ,,Пътят към моето бебе'' и включва редица полезни и ценни ресурси в помощ на двойките с репродуктивни проблеми. 

Четете тук поредицата от съвети и отговори от д-р Петра Македонова на често задавани въпроси, свързани с проблемното забременяване:

Какви са възможностите за жени с намален яйчников резерв, които желаят да забременея

Всяка жена се ражда с определен брой яйцеклетки

Защо все повече млади жени се оказват с изчерпан яйчников резерв

Яйчниковият резерв и менопаузата са тясно свързани, тъй като менопаузата настъпва, когато той е почти изчерпан. При нормални условия, с напредването на възрастта яйчниковият резерв намалява постепенно, като това води и  до намаляване на фертилитета, а в крайна сметка и до менопауза, която обикновено настъпва между 45 и 55 години.

За да обобщим, можем да кажем, че – да, ранната менопауза (преди 40-годишна възраст) е индикация за преждевременно изчерпване на яйчниковия резерв. Няма разлика във вида на симптомите между ранната и нормално настъпващата менопауза. При ранната менопауза обаче костната загуба е около 3.9% годишно – досещате се, че това е предизвикателство за бъдещото здраве на жената.

План за още деца

Дори и след като една жена е родила дете, яйчниковият резерв продължава да намалява с времето, така че, ако тя желае да има още деца, е важно да се действа своевременно.

Наличието на едно или повече деца не променя основния медицински подход. Отчитането на предишния опит и индивидуалните обстоятелства на пациента са от съществено значение за оптимизиране на шансовете за успех.

Възможно ли е ниското качество на яйцеклетките да е причина за спонтанен аборт/мисед/кухо яйце?

Да, ниското качество на яйцеклетките може да бъде една от причините за спонтанни аборти, мисед аборт или кухо яйце. Качеството на яйцеклетките има пряко влияние върху развитието на ембриона и успеха на бременността.

Когато яйцеклетката е с по-ниско качество, тя може да има генетични аномалии, които водят до проблеми с правилното делене на клетките и развитието на ембриона.

•       Спонтанен аборт. Генетичните аномалии, които често се срещат при яйцеклетки с лошо качество, могат да доведат до спонтанен аборт в ранните етапи на бременността. Това е един от най-честите фактори за неуспешно развитие на ембриона.

•       Мисед аборт. При мисед аборт ембрионът спира да се развива, но тялото не го изхвърля веднага. Това също може да е резултат от генетични аномалии в яйцеклетката, които пречат на нормалното развитие на плода.

•       Кухо яйце (бластоцит без ембрион). Това състояние се случва, когато яйцеклетката е оплодена, но ембрионът не се развива правилно. Причина би могла да е лошото качество на яйцеклетката, което води до липса на жизнеспособен ембрион.

Съветвам дамите да се грижат за своето здраве, да обръщат внимание на малките сигнали, които тялото им дава, да не пропускат профилактичните прегледи, изследванията и – ако отлагат решението да бъдат майки във времето, да установят какво е състоянието на техния яйчников резерв. Тютюнопушенето, затлъстяването, ежедневният стрес са доказани рискови фактори. Спортувайте, хранете се балансирано - не забравяйте, че природата също е на ваша страна. Затова приемайте желязо, цинк и магнезий с храните, за да си осигурите добро здраве, разбира се, след консултация със специалист.