Защо все повече млади жени се оказват с намален яйчников резрв - отговорите са много, за щастие, един опитен професионалист в областта на репродуктивното здраве може да ни разкрие всички тях - разговаряме с д-р Петра Македонова, специалист по акушерство, гинекология и асистирана репродукция, Адела Клиник. Текстът е част от съвместната кампания на Адела и ,,9 месеца''- Пътят към моето бебе.

Какви са възможностите за жени с намален яйчников резерв, които желаят да забременеят

За съжаление, наблюдаваме, че все повече млади жени имат намалени нива на АМХ. Това може да бъде резултат от комбинация от различни фактори:
•    Генетични фактори: При някои жени намаленият яйчников резерв е свързан с генетична предразположеност. Ако в семейството има история на ранна менопауза или проблеми с фертилитета, това може да е индикатор, че яйчниковият резерв ще се изчерпи по-рано от очакваното.


•    Автоимунни заболявания: Някои автоимунни заболявания могат да засегнат яйчниците и да доведат до преждевременно намаляване на яйчниковия резерв. В тези случаи имунната система атакува собствените тъкани, включително яйчниците, което може да повлияе на нивата на АМХ.
•    Излагане на токсини: Модерният начин на живот често включва излагане на химикали и токсини от околната среда, които могат да повлияят на репродуктивната система. Пластмасови изделия, замърсяване, пестициди и дори някои козметични продукти съдържат вещества, които могат да увредят яйчниковия резерв.
•    Начин на живот: Стресът, неправилното хранене, лошите навици като пушене и прекомерна консумация на алкохол също могат да ускорят намаляването на яйчниковия резерв. 
•    Операции или лечение на заболявания: Хирургически интервенции върху яйчниците, химиотерапия и лъчетерапия също могат да намалят яйчниковия резерв дори при млади жени.

 

Гените и яйчниковият резерв

Генетиката играе ключова роля в определянето на яйчниковия резерв на всяка жена. Всяка жена се ражда с фиксиран брой яйцеклетки, който е наследствено предопределен. След раждането този брой започва постепенно да намалява, а темпото, с което това се случва, също носи генетична основа. Например, ако в семейството има жени, които са преминали през ранна менопауза или са имали проблеми със зачеването поради намален яйчников резерв, съществува по-голям риск подобни проблеми да се проявят и при техните наследнички.

Всяка жена се ражда с определен брой яйцеклетки

Генетичните тестове също могат да предоставят по-подробна информация за потенциални проблеми, свързани с яйчниковия резерв. Тези тестове могат да идентифицират генетични мутации, които влияят на фертилитета, и да помогнат на жената да вземе информирано решение за своето бъдеще.

Препоръчително е една жена да обмисли консултация със специалист, ако…

•    е на възраст над 30 години, особено ако планира да отложи бременността си за друг момент;
•    вече е имала трудности при зачеването и опитите не са дали резултат;
•    семейна история на ранна менопауза - да, ако бабата или майката на жената са имали ранна менопауза или репродуктивни проблеми в семейството;
•    различни медицински състояния - ендометриоза, операции на яйчниците или след химиотерапия/лъчетерапия.

Какво бихте препоръчали на дамите, които отлагат бременността за по-късна възраст? Каква е ролята на замразяването на яйцеклетки?

На жените, които планират да отложат бременността си за по-късен етап, препоръчвам да обмислят оценка на своя яйчников резерв. Става бързо - с венозно изследване на Анти-Мюлеровият хормон (АМН). Не е необходима подготовка, а резултатът излиза до час или два. Когато жената е наясно с функционалния потенциал на яйчниците си, наличният брой и качеството на яйцеклетки в тях, може да предприеме конкретни мерки, в случай че се открие проблем. Тук идва и ролята на замразяването на яйцеклетки след 25- или 30-годишна възраст. Какви са етапите, как преминава хормоналната стимулация, след това аспирацията (под кратка упойка) колко време могат да се съхраняват замразените яйцеклетки, какво се случва след размразяване и дали броят им е достатъчен - ще ви сподели акушер-гинеколог, който е с репродуктивна насоченост.

Това е препоръчителна опция за жените, които искат да се фокусират върху кариерата или други житейски планове, но желаят да запазят шансовете си за успешна бременност в бъдеще. 

Замразените яйцеклетки дават възможност за по-висок шанс за успех при инвитро оплождане, дори в по-късна възраст. Това осигурява спокойствие и гъвкавост за жените, които не искат да правят компромис с репродуктивното си здраве, докато преследват лични и професионални цели. И все пак, мили дами, макар решението да бъдеш родител да е плод преди всичко на любов и точен момент, за жалост, няма как безкрайно да отлагаме този ,,точен момент'.