С д-р Петра Македонова, репродуктивен специалист, и клиника Адела, обявихме началото на информационна кампания, насочена към семейства, които искат да имат деца, но срещат някои трудности и не успяват да сбъднат мечтата си. Името на специалния проект е ,,Пътят към моето бебе''и включва редица полезни и ценни ресурси в помощ на двойките с репродуктивни проблеми. Ако сте пропуснали първата статия от поредицата интересни материали, можете да я прочетете още сега Всяка жена се ражда с определен брой яйцеклетки Продължаваме разговора с д-р Македонова, като този път поставяме фокус върху конкретен проблем - изчерпаният яйчников резерв.
Жени, които са с установен намален яйчников резерв, разбира се, могат да заченат, но това понякога изисква повече време или консултация с репродуктивен специалист, подхождащ индивидуално. И все пак, ако трябва да обобщим, картината изглежда така:
• Естествено зачеване: Въпреки намаления яйчников резерв, все още е възможно зачеване по естествен път, особено при жени под 35 години. Ранната оценка на яйчниковия резерв и проследяването на овулацията са важни в надпреварата с времето.
• Стимулиране на яйчниците и вътрематочна инсеминация (IUI): За жени с по-нисък яйчников резерв, които все още имат овулация, може да бъде предложено стимулиране на яйчниците с медикаменти, за да се увеличи броят на узрелите яйцеклетки. След това да се извърши вътрематочна инсеминация (IUI) – процедура, при която сперматозоидите се поставят директно в матката по време на овулация.
• Инвитро оплождане (IVF) : Ако намаленият яйчников резерв значително затруднява естественото зачеване, инвитро оплождането е ефективен метод за преодоляване на проблема.
• Даряване на яйцеклетки: За жени с много нисък яйчников резерв, особено тези над 40 години или дами, при които другите методи не са били успешни, донорските яйцеклетки също са опция. При този метод се използват яйцеклетки от донор, които се оплождат със сперматозоидите на партньора и се извършва трансфер в матката на жената.
• Замразяване на яйцеклетки (още преди резервът да намалее): За жени, които са наясно, че планират бременност на по-късен етап, препоръчително е да замразят яйцеклетки, докато яйчниковият резерв все още е добър. Това дава възможност да използват по-късно по-млади и здрави яйцеклетки за инвитро оплождане, ако такова се наложи.
Какви са шансовете за успех при използване на методи като инвитро оплождане (IVF) при жени с нисък яйчников резерв?
Шансовете за успех при инвитро оплождане (IVF) при дами с нисък яйчников резерв варират в зависимост от няколко фактора, включително възрастта на жената, общото ѝ здравословно състояние и най-вече качеството на яйцеклетките. Важно е да се отбележи, че при нисък яйчников резерв не само количеството на яйцеклетките е намалено, но често и качеството е влошено. За жалост, именно качеството на яйцеклетките е решаващ фактор за успешното оплождане и развитието на здрави ембриони.
Жените с нисък яйчников резерв трябва да обсъдят своето медицинско състояние с репродуктивен специалист, който ще предложи решения, съобразени с индивидуалните им особености. Доверете се на лекар с опит, проявяващ емпатия, някой, който има време, желание, ресурс и търпение да извърви пътя рамо до рамо с вас.