Лятото е любим сезон за малки и големи. Пазарите са отрупани от различни плодове и зеленчуци. Сега е моментът да се попълнят всички хранителни дефицити и да се натрупат запаси за зимата. Детското меню трябва да е пълноценно през цялата година, но лятото предлага витамини в натурален вид. Това е прекрасно, но от друга страна, изисква строго да се спазват основните хигиенни правила при приготвянето на храната, за да не се допускат често срещаните за този сезон


хранителни отравяния
Не забравяйте, че при малките деца могат да се получат тежки хранителни отравяния и разстройства от престояла, непрясна храна. Високите температури през лятото предразполагат към такива заболявания.

Основната храна за кърмачето е млякото. То е отлична среда за развитие на попадналите в него микроорганизми. И при най-малкото замърсяване само за няколко часа млякото може да стане опасно за детето. Причина за отравянето в тези случаи са токсините, образували се при размножаването на бактериите, или плесените, които за разлика от микроорганизмите са устойчиви на висока температура и не се разрушават и обезвреждат при варенето на млякото. Затова основно правило е винаги да давате на кърмачето само прясно приготвена храна (мляко, сокове, пюрета и др.), а остатъка да изхвърляте. Когато плодовете и зеленчуците не са измити добре (особено ягодите, салатите, морковите, зелето), могат да пренасят дизентерия, хепатит, детски паралич, различни глистни заболявания. (Източник на такива зарази може да е и здрав заразоносител.)
Бъдете нащрек – мухите, осите и други насекоми, които кацат по торища, смет, отходни места, канали, а след това и по хранителни продукти и съдове, по масата за хранене и по играчките на детето, са чести и опасни

преносители на летните зарази
Затова винаги поставяйте храните в закрити съдове и в затворени шкафове.
През лятото имате възможност да предлагате на кърмачето и на детето разнообразно и здравословно меню. Въпреки изобилието от плодове и зеленчуци в храната трябва да има и достатъчно мляко, месо и яйца. Те са основните източници на пълноценни белтъчини.
Различните плодове и зеленчуци в съответното количество доставят нужните витамини и минерални вещества. В лятното детско меню и в менюто през всички останали сезони задължително включвайте храни от всички групи. Така ще осигурите нормалното развитие на детето. При еднообразно и неправилно хранене има опасност от недостатъчен внос главно на белтъчини, калциеви соли, желязо, витамин С, витамин А и евентуално на витамини от група В. Хранителните нужди на децата са индивидуални, поради което съобразявайте менюто най-вече с апетита и с предпочитанията на Вашето слънчице. Разнообразната и вкусна храна и спокойната и приятна обстановка осигуряват добър апетит.

Примерно лятно меню
за деца от 1 до 1 ½ години
Закуска: попара със сирене и домати или кус-кус и праскови, или сиренка и сок от вишни.
Обяд: супа от картофи, кюфтета яхния, салата от настъргани краставици, ябълки и хляб или супа от тиквички, мляно месо със зеле, диня и хляб, или таратор, червени домати с извара на фурна, салата от моркови, кайсии и хляб.
Следобедна закуска: мляко с грис и ябълки или млечен крем с круши и праскови, или крем карамел.
Вечеря: яйца със спанак, салата от чушки и домати, квасено мляко със захар и хляб или домати с ориз, салата от моркови, квасено мляко и хляб, или зелен фасул яхния, квасено мляко и хляб.

Примерно лятно меню
за деца от 1 ½ до 3 години
Закуска: кифла, прясно мляко и ябълки или макарони със сирене и праскови, или чай, сирене, домати и хляб.
Обяд: градинарска супа, мусака с тиквички, салата от домати, кайсии и хляб или крем-супа от картофи и спанак, пудинг с месо, салата от маруля, череши и хляб, или бульон със зеленчуци, пълнени чушки с месо, пъпеш и хляб.
Следобедна закуска: плодова пита, нектар от кайсии или целувки, мляко и ябълки, или поничка и айран.
Вечеря: зелен фасул яхния, шопска салата, мляко с ориз и хляб или огретен с тиквички, квасено мляко и хляб, или яхния от зеленчуци с ориз, салата от чушки и домати, квасено мляко и хляб.

Вегетарианска лятна кухня
Кюфтета от тиквички
Продукти: тиквички 120 г, картофи 20 г, яйце ¼ (разбийте го предварително и отделете малка част), брашно 8 г (около 3 ч.л.), квасено мляко 5 г (1 ч.л.), магданоз, олио.
Приготовление. Настържете на рендето предварително обелените тиквички и картофи. Посолете ги. Прибавете разбитото яйце, квасеното мляко, нарязания магданоз и брашното. Разбъркайте всичко добре. Със супена лъжица вземайте от сместа и изпържете в гореща мазнина или пък изсипете сместа в намазана тава и изпечете във фурната.

Задушени зеленчуци с бял сос
Продукти: картофи 100 г, моркови 20 г, зелен фасул 20 г, зелен грах 30 г, масло 7 г (1 ½ ч.л.), брашно 5 г (по-малко от 2 ч.л.), прясно мляко 60 мл (1 кафейна чашка).
Приготовление. Пуснете ситно нарязаните зеленчуци в кипяща, леко подсолена вода да се сварят до омекване (картофите пуснете последни). Прибавете млечен сос, приготвен от леко запържено брашно и прясно мляко. Разбъркайте добре всичко и оставете да се вари още няколко минути.