Устата на новороденото и на малкото кърмаче анатомично е пригодена за сучене. Сукателният рефлекс е недоразвит само при деца с тежка степен на недоносеност. При доносените езикът има много добре развита мускулна маса и играе роля на мощна сукателна помпа.


Уменията за хранене се развиват постепенно през първите години на детето. От сучене то преминава през дъвчене, отхапване и самостоятелно хранене. Навременното приучване към дъвчене има важно значение не само за правилното развитие на детето, но и за по-лесното му приспособяване към живота в детското заведение (ясла или детска градина). Дете, което до тръгването на ясла е приемало само пасирана храна, не може да се храни добре там. Това води и до нежелание за посещаване на детското заведение.

Разбира се, приучването към дъвчене и самостоятелно хранене става стъпка по стъпка.
През първите три месеца бебето суче спонтанно и ритмично, като силно притиска езика си към твърдото небце и той се движи напред и назад. Едновременно с това долната челюст се движи спонтанно нагоре и надолу. Слюнчените жлези още не са достатъчно развити и затова детето получава само течна храна. Сокът е добре да се дава с лъжичка, за да може кърмачето да свиква с нея.

От 3-ия до 6-ия месец е периодът на захранване на кърмачето. В менюто започва да се включва първата по-гъста немлечна храна. Тя трябва да е пасирана и да се яде само с лъжичка. През този период детето суче храната от подадената му лъжичка, като притиска устните си като хобот към нея. То избутва храната от устата си, като придвижва езика си напред и назад. Кърмачето започва да хваща шишето или ръката на човека, който го храни. Най-подходящи храни за тази възраст са хомогенизираните готови зеленчукови или плодови пюрета. Когато детето свикне с тях, може да се премине и към домашно приготвените.

Пюре от картофи и тиква
Продукти: 1 средно голям картоф, 50 г тиква, ½ ч.л. захар, 2 с.л. кърма или заместител на майчината кърма.
Приготвяне. Измийте добре картофа, обелете го и отново го измийте. Нарежете го на кубчета и го сварете. Отделно в подсладената вода сварете обелената, добре измита и нарязана тиква. Смесете двата продукта и ги пасирайте. Добавете млякото.

Следващият етап на развитие на дъвкателния апарат и съответно на дъвкателните умения обхваща възрастта от 6-ия до 9-ия месец. През това тримесечие най-често пробива и първото зъбче. Кърмачето вече може да движи езика си нагоре, първоначално придружено с повдигане и на долната челюст, а към края на периода и самостоятелно. То смуче поставена върху езика храна и може да отхапва парче от нея, ако е подадена странично върху венеца. Детето може самостоятелно да държи шишето, слага ръцете си в чинията, от която го хранят, и плюе храната, като се забавлява. Към 8-ия месец обикновено е готово да се храни само. В началото просто загребва храна с ръката си и я поднася към устатата, но към 9-ия месец се научава да използва палеца и показалеца си като пинцета и може да вдига малки парченца. Ако то е овладяло тези умения, може да му предлагате храни, които се ядат и с пръсти. Тъй като 8-месечните деца имат само няколко зъба и раздробяват храната с венците си, най-добре в тази възраст давайте храна, която се хваща и няма да е трудно на детето да я сдъвче. Яденето по време на движение води до сериозен риск от задавяне, затова научете детето, че единственото място за хранене е неговото столче. Когато сервирате храната за ядене с пръсти, разпръснете четири или пет парченца от нея в нечуплива чиния и добавете нови, когато детето ги изяде. Най-безопасни са храните, които бебето може да смели с венците до лесна за гълтане каша или които се разтварят в устата му без дъвчене.
Предлагайте на детето храни с различни цветове и вкусове, например леко препечен пълнозърнест хляб или геврек, парченца банан, малки (с размер на грах) парченца варено пиле, меки, много добре сварени моркови – да могат да се раздробяват и без вилица (обезателно нарежете морковите на много малки хапки).

Пюре от сушени сливи и кайсии
Продукти: 50 г сушени кайсии, 50 г сушени сини сливи.
Приготвяне. Накиснете в студена вода сините сливи и ги оставете да престоят една нощ. Измийте добре и кайсиите. Изсипете ги в малък съд и към тях прибавете изцедените сливи. Залейте със студена вода и оставете да се варят на слаб огън около 10 минути, докато напълно омекнат. Извадете плодовете от водата и ги пасирайте. Ако е нужно, добавете малко от водата, в която са врели, до получаването на гладко пюре. Пюрето е особено подходящо при запек.

Във възрастта от 9-ия до 12-ия месец детето движи езика си напред-назад, като може да го подложи под ръба на чашата, за да си осигури стабилност при пиене. То спокойно и равномерно премества пасираната храна с езика си от едната страна на венците до другата. Придвижва храната от лъжицата, като я придърпва с горната си устна, опитва се да дъвче. Добре държи лъжицата и се мъчи да я поднесе към устата си. Частиците в пюрето постепенно стават по-едри, като вместо храната да се пасира, може само да се намачква с вилица. Това подготвя детето за преминаване към общата храна в по-късна възраст и затова се нарича преходна храна.

Ризото с тиква
Продукти: 175 г тиква, обелена и нарязана на кубчета, 1 малка глава ситно нарязан лук, ¾ ч.ч. ориз, 5 ч.л. масло, 2 ч.ч. горещ бульон, 2 с.л. настърган кашкавал.
Приготвяне. Сварете на пара тиквата за около 5 минути. На слаб огън в дълбок тиган леко я задушете в маслото. Изсипете ориза и оставете да се вари 25 минути, като непрекъснато досипвате от бульона. Около 10 минути преди края прибавете тиквата и продължавайте да сипвате от бульона, докато оризът напълно поеме течността. Поръсете с настъргания кашкавал и леко намачкайте ястието.

От 12-ия до 18-ия месец детето може да дъвче, като придвижва храната от центъра на езика към венците. То отхапва с предните зъби, като гризе храната. Държи устните почти затворени при дъвчене, но ги отваря при преглъщане. Поднася към устата си лъжицата и я изсипва вътре, държи чаша и вече пие от нея, без да я разсипва.

Карфиол огретен
Продукти: 200 г карфиол, 2 с.л. масло, 2 ч.л. брашно, 1 яйце, 100 мл мляко, 2 с.л. настърган кашкавал, магданоз, копър.
Приготвяне. В подсолена вода сварете карфиола. От брашното и млякото пригответе сос бешамел. Към него прибавете предварително разбитото яйце, част от маслото и половината от настъргания кашкавал. Разбъркайте всичко много добре. Нарежете на ситно сварения карфиол, разстелете го на дъното на намазана с масло тавичка и поръсете с нарязания магданоз и копър. Залейте с млечно-яйчната смес, върху която сте поставили останалото масло, и поръсете с настъргания кашкавал. Изпечете в умерена фурна.

От 18-ия до 24-ия месец детето отхапва и дъвче твърда храна, яде с лъжица, опитва се да набоде храната на вилицата, а ако му се подаде храна с вилица, взема я само и я слага в устата си. Пие със или без сламка от отворена чаша.

Млечен крем с банани
Продукти: 4 узрели банана, 2 ч.ч. прясно мляко, 1 ванилия, 4 с.л. захар, 5 жълтъка, 2 с.л. брашно, 1 ч.л. масло.
Приготвяне. Сипете млякото в дълбок съд, прибавете ванилията и оставете на котлона да заври. Разбийте до побеляване захарта и жълтъците и след това прибавете към тях брашното. Внимателно изсипете млякото към яйчната смес и оставете да се вари още 4–5 минути, като постоянно бъркате до сгъстяване на крема. Накрая прибавете маслото. Нарежете бананите и ги разпределете на дъното на 4 купички. Отгоре изсипете готовия крем.