Сосовете и пюретата почти винаги са добавка към всякакви видове печено месо, готвени ястия или зеленчуци. Пюрето може да е и основно ястие. За него кулинарите твърдят, че е най-нежното удоволствие, което се приготвя с много умение и задължително с добро настроение. Че е нежно, няма спор. Защото то щади раздразнената лигавица на целия храносмилателен тракт: устна кухина, гълтач, хранопровод, стомах, черва. Хранителните съставки, от които е приготвено, се усвояват бързо и ефективно, а ненужните му компоненти напускат организма без проблеми. За бременни, родилки, бебета, болни пюрето е храна, която освен вкусна и желана е изключително полезна.

Пюрета
Пюрето е зеленчукова или плодова пасирана каша, без примеси на семена, твърди обвивки, костилки и др. Има различни видове в зависимост от вложените продукти.


Натурални. Те се приготвят от пасирани зеленчуци или плодове, предварително сварени във вода или на пара, без никакви други добавки.
Смесени. Тези пюрета са най-харесваните и най-често консумираните. В тях са добавени мляко, масло, мед, захар, сварен жълтък, подправки на вкус...

Концентрирани. В този вид пюре сухото вещество е над 30%. За да се приготви, течността, в която са врели плодовете и зеленчуците, се прецежда и отстранява. След това се поставят различни добавки според предпочитания вкус.
Удобното на пюретата от зеленчуци е, че могат за минута да се превърнат в чудесна крем-супа, ако ги разредите с мляко или с месен или зеленчуков бульон. Ако решите да приготвите от пюрето огретен, поставете го в съд за печене, поръсете го с настъргано сирене или кашкавал и го запечете 10 минути в затоплена фурна.
Ако пюрето ви стане много твърдо, прибавете към него около 100 мл горещо прясно мляко на тънка струя, малко масло и бъркайте. Ако не се получи желаният резултат, разбийте на сняг 1 белтък и го прибавете и пак печете във фурната 8–10 минути на 150 ºС. Пюрето придобива златист вид и става пухкаво и нежно.
Хубавото пюре може да приготвите с преса или с пасатор. Преди употреба измивайте много добре зеленчуците и плодовете. Предварително отстранявайте костилките (вишни, череши, сливи, праскови) и дръжките на плодовете и зеленчуците. След това варете продуктите – най-добре на пара. При пасирането обвивките се смилат и така се запазват съдържащият се в тях витамин С (ябълки, круши, чушки и домати) и отчасти витамините от група В. Ако нямате възможност да приготвите домашно пюре, използвайте предлаганите в магазините замразени пюрета. Затопляйте готовото зеленчуково пюре и го подправяйте с масло, зехтин или сметана, сол, лимон, зелени подправки (магданоз, копър, босилек), настъргано сирене или кашкавал. Ако зеленчуковото пюре ще е основна храна, то трябва да е по-калорично. Затова задължително прибавяйте мляко, масло, сварен жълтък, сирене, кашкавал. Когато обаче го поднасяте само като гарнитура, достатъчно е в него да има малко мляко, сол на вкус и зелена подправка.
Избягвайте да смесвате зеленчуковите пюрета с месо. На бременните и кърмачките не препоръчвам месните пюрета или смесените със зеленчук и с месо. За предпочитане е зеленчуковите и плодовите пюрета да са от сезонните плодове и зеленчуци. Пюретата от плодове са полезни за консумация веднага или до час след приготовлението им. При консервираните значителна част от витамините се загубват. Най-бързо и лесно “излита” витамин С, а по-бавно – витамините от група В. Фибрите, захарите (плодова или зеленчукова) се запазват и имат чудесен ефект.

Сосове
Сосовете са “черешката на тортата” в ястията. Те придават изключителен вкус, аромат, финес и възбуждат апетита. Днес все повече хора се стремят да се хранят здравословно. Това включва и начина на приготвяне на храната – избягват се запръжките,  пържените храни, многото мазнини. Печенето върху скара, плоча, тефлонов тиган все повече навлиза в кулинарията. Така приготвените храни се консумират със салата и различни сосове. Сосовете са полезни за бременни, родилки, деца. Голям майсторлък обаче се иска, за да се приготви апетитен сос, а и трябва да се знае точно с какво ястие да се предложи. В противен случай ролята на соса изцяло се омаловажава. Сосовете са най-различни.
Бели сосове. Те са най-често поднасяните. В основата им е заквасената сметана. Към нея се прибавят прясно мляко и ароматна подправка. Използваното прясно мляко трябва да е с най-ниска масленост. Поставете в съд сметана и прясно мляко – винаги в съотношение две към едно, разбъркайте с дървена лъжица, посолете на вкус и след като сосът заври, непрекъснато бъркайте около 3–4 минути на огъня. Накрая добавете подправките. Най-често се използват босилек, розмарин, копър, риган... но не всичките заедно! Съчетавайте една-две, и то в малко количество. Може да прибавите парченце лимон или портокал, или зрънца от нар, или 1 кафейна лъжичка ликьор от вишна или лимон. Този сос е подходящ за шишчета от всякакво месо и за пилешки специалитети.
Сос бешамел. Той е най-подходящият избор за пълнени чушки, сърми с лозов лист, тиквички с ориз... Поставете мазнина (зехтин или масло) в тефлонов тиган и нагрявайте до нажежаване, но не до задимяване. Объркайте 1–3 с.л. брашно в мазнината за 20 секунди и прибавете на тънка струйка студено прясно мляко, като бъркате до сгъстяване. Добрите готвачи препоръчват предварително в прясното мляко да се постави малко мащерка за прекрасен аромат. Тогава друга подправка не е нужна.
Специален сос. Той е особено подходящ за пилешко или свинско, печено със зеленчуци на фурна, скара или плоча. Затоплете сметана и разредете с прясно мляко. Ароматизирайте дискретно с риган или с босилек. Ако искате да оцветите соса, капнете 6–8 капки гренадин (тип ликьор), накрая добавете за вкус малко краве сирене и френско бри.
Холандски сосове. Тези сосове са много разнообразни. В състава им влизат масло, яйца, много малко сметана, доматено пюре за цвят и леко кисел вкус. Когато има и чесън, сосът става силно апетитен. Как да приготвите холандски сос? Поставете в тефлонов тиган 50 г масло, 1–2 цели яйца, 2 с.л. сметана, 1–2 ч.л. брашно. Разбъркайте и оставете на котлона за 1 минута до кипване, като непрекъснато бъркате. Този сос е за 4–5 порции месо – свинско или телешко.
Сосовете, в основата на които има майонеза и горчица, са подходящи за пуешко, пилешко и телешко месо. Те се правят аламинут. Към растителната майонеза прибавете горчица на вкус и 1 ч.л. лимон.
Пикантните лютиви сосове са характерни за мексиканската, африканската и индийската кухня. Не ви ги препоръчвам, ако сте бременна или родилка. Те не са подходящи и за малки деца и болни възрастни.
Печен френски сос. Той е фаворит сред всички сосове в целия свят. Прибавя се към бонфиле и контрафиле на скара. Как да го направите? Запечете 2–3 по-едри кокала от месото до прегоряло. Залейте до покриване с червено вино, вода и ароматни зеленчуци (лук, морков, целина, корени от магданоз). Оставете соса да ври на тих огън 1 час. Ще се получи гъста лъскава смес, лепкава и изключително вкусна.
Доматен сос. Той е познат в целия свят. Прави се с пресни домати. Подходящ е за какво ли не – паста, пици, месо (с изключение на свинско), постни ястия, панирани и печени зеленчуци... Ето как можете лесно да приготвите доматен сос. Продуктите за него са 1 кг домати, 1 кг моркови, 3 корена магданоз, малка главичка целина, 4 с.л. олио или зехтин, 2 с.л. соево брашно. Сварете и намачкайте зеленчуците без доматите. Доматите сварете отделно, след което ги намачкайте, смесете ги със зеленчуците, прибавете олиото, брашното и оставете на котлона тенджерата с капак на ври 2–3 минути.
Ако сте бременна, кърмачка, грижовна майка и домакиня, не пренебрегвайте сосовете и пюретата. Те са вкусни и полезни. Приготвяйте ги с любов и ги консумирайте с удоволствие – вие и семейството ви.
              
Д-р Милка Жижанова – Милушева

диетолог