Съвременният пазар предлага през цялата година изобилие от плодове и зеленчуци – пресни и консервирани. За една част от домакинствата това е най-добрият начин за прехранване. Другата част, обаче, особено тези, които нямат собствено “производство” плодове, зеленчуци и месо, предпочитат да приготвят в домашни условия зимнина.


Известно е, че нищо не е по-вкусно от мамината (бабината) зимнина. Когато тя е предназначена за деца, първото и най-важно нещо е да е съобразена с възрастта на детето. По един начин се приготвят пюретата и соковете за кърмачета, по друг – за малките деца, по трети – за по-големите. Основните методи за съхраняване са сушене, охлаждане, замразяване, осоляване, мариноване и варене.

Исторически данни показват, че още през 1100 г. пр.Хр. китайците са поддържали складове с храна, като поставяли в тях лед, събран от замръзнали езера. Първият проект за хладилник е патентован през 1851 г. в САЩ и след усъвършенстването му през последното столетие на миналия век се стига до съвременната технология на охлаждане и замразяване.
Замразяването на приготвени при домашни условия храни дава възможност на майката да отделя повече внимание на семейството и на себе си. Отдавна домашният фризер (камерата на хладилника) не служи само за замразяване на месо, птици, плодове и зеленчуци. В него успешно се съхраняват и домашно приготвени ястия – супи, ястия с месо, птици, яйца, кейк, сандвичи и др., които преди консумация само се затоплят.

За да се запази напълно вкусът на сварените хранителни продукти, при замразяването и размразяването трябва да се спазват някои изисквания

  • Всички подправки да се прибавят преди консумацията, тъй като по време на замразяването губят вкуса си.
  • Готовите ястия, които се поднасят горещи, преди това се варят допълнително.
  • Крем-сосовете и супите се загряват внимателно на водна баня, защото при бързо загряване се пресичат.
  • Готовите ястия се замразяват веднага след охлаждане, което трябва да става бързо – в лед или на студена течаща вода.
  • Внимателното опаковане и залепване на опаковката са много важни условия за запазване качествата както на суровите продукти, така и на готовите ястия.
  • Преди поднасянето на ястието винаги се проверява дали то е добре размразено и сварено.
  • Спазването на абсолютна хигиена е една от основните гаранции за приготвянето на качествени замразени готови ястия.
  • При супи със зеленчуци картофите се слагат при загряването, тъй като стават жилави при замразяването. Това не се отнася за картофеното пюре.
  • Мляко, сметана или жълтъци, които се използват за сгъстяване на супи, се прибавят при загряването непосредствено преди поднасянето. По този начин се предотвратява пресичането им.

    Размразяването е обратен процес на замразяването. Отделните видове хранителни продукти изискват различен начин на размразяване.

  • Замразените зеленчуци се варят в малко количество подсолена студена вода. След кипване се изваждат с решетъчна лъжица.
  • Плодовете за директна консумация се размразяват колкото е възможно по-бавно – в хладилник.

    Когато се приготвя зимнина чрез стерилизиране всички изисквания, които важат при приготвянето на ястията, трябва да се спазват още по-стриктно.

  • Продуктите да са пресни, добре узрели, но не и презрели.
  • Преди обработка да се измиват добре, на силно течаща вода.
  • Костилките и семките да се отстраняват.
  • Бурканите да са напълно чисти, без пукнатини и със здрав нарез на отвора.
  • Бурканите да се пълнят най-много до 1.5 см от горния ръб.
  • Капачките да са нови, стандартни и също добре измити
  • При затваряне капачките да прилепват плътно към отвора.
    Ако след затварянето капачката се върти или е изкривена, бурканът да се отвори, да се постави нова капачка и отново да се затвори.
  • При варенето бурканите да се нареждат в такъв съд, че водата да е на 4–5 см над тях.
  • За да не се пукат бурканите на дъното на съда да има дървена скара или пръчки.
  • Времето на загряване да е около 20–25 минути. Бързото нагряване води до напукване на бурканите, а бавното – до влошаване качеството на консервите.
  • Стерилизацията започва от момента на завирането и трябва да се спазва точно. Тя е различна за всеки плод и зеленчук.
    Намаляването на времето за стерилизация води до разваляне на консервите, а увеличаването – до намаляване на хранителните им качества.

    От мама за зимата

    Картофено пюре

    Продукти: 4 средно големи картофа, 200 мл прясно мляко, 1 ч.л. масло и щипка сол.
    Приготвяне. Обелете картофите и ги сварете, докато омекнат. Пресовайте ги, прибавете свареното прясно мляко, маслото и солта. Разбъркайте добре пюрето.
    Замразяване: Охладете картофите, изсипете ги в подходящ съд (полиетиленов плик), залепете (затворете чрез вакуумиране), поставете етикет и наредете във фризера (камерата на хладилника).
    Размразяване: Загрявайте пюрето на водна баня, след което го варете на умерен огън до пълното му размразяване.`

    Пълнени пиперки

    Продукти: 4 пиперки, 25 г (1 ½ с.л.) краве масло, 225 г кайма, ½ глава лук (настърган), 75 г (1 ½ кафейна чашка) сварен ориз, 2 с.л. доматено пюре, 2 с.л. бульон или вода, шипка сол, 2 с.л. нарязан магданоз.
    Приготвяне. Изчистете пиперките от семките. Залейте ги с гореща вода в тенджера. Оставете да се варят 5 минути, след което ги отцедете. Задушете лука в мазнината. След като свалите тенджерата от огъня, прибавете каймата, ориза, магданоза, доматеното пюре и бульона или водата. Напълнете пиперките със сместа и ги наредете в намазана с олио тава. Изпечете ги във фурна за 30 минути при температура 180 °С.
    Замразяване: Охладете ястието, сложете го в добре затворен съд, затворете го добре, поставете му етикет и го подредете във фризера (камерата на хладилника).
    Размразяване: Затоплете ястието за около 45 минути при температура 180 °С. Срок за съхранение във фризера – 2 месеца.