Причината за трудното забременяване на жената доста често е у мъжа и се дължи на влошени показатели на спермата му, намалено количество и слаба подвижност на сперматозоидите. Освен здравословното състояние, върху оплодителната способност на бъдещите татковци влияят възрастта и храната, която консумират.
„Бъдещи татковци, ако сте планирали създаване на наследник, обърнете внимание на това какво ядете“, съветва д-р Георги Гайдурков – лекарят, който от години практикува безлекарствена терапия, пропагандира нов вид здравословно хранене, което е нарекъл последователно. Специално за читателите на сп. „9 месеца“ той обясни към какви храни трябва да се придържат мъжете и какво е добре да изключат от менюто си.
Откажете се от технологично преработените храни, с които е залят пазарът ни
Сред тях са т.нар. храни боклуци – чипсове, солети, бисквити, както и тестените изделия. Обикновено зърнените култури се обработват по такава технология, че преди да се направи тестеният продукт, в тях протичат процеси на зреене, престояване и гранясване на брашното. Не препоръчвам продукти от бяло брашно, нито купения готов хляб, това важи дори и за пълнозърнестия и за повечето тестени продукти, които са с висок гликемичен индекс. Те вдигат нивото на кръвната захар и рязко я превръщат в мазнина. Оттук идва и шкембенцето при мъжете, което е причина тестостеронът да се превръща в женския хормон естроген, а това нарушава хормоналния баланс на мъжа.“ Бялата рафинирана захар също е с висок гликемичен индекс, обяснява д-р Гайдурков, но добавя, че шоколадът едва ли ще навреди на мъжете толкова, колкото белият хляб например.
Добре е да избягваме и хидрогенираните мазнини, които обикновено се крият под понятието растителни мазнини и се съдържат в сладкарските продукти. „Термично обработената мазнина, особено растителната, деградира до токсични съединения, които увреждат репродуктивната функция на мъжа“, отсича докторът и уточнява, че това важи и за олиото, и за зехтина. „Дори термично необработеното олио и студенопресованият зехтин са небалансирана храна.” „Препоръчвам мазнините да се приемат в естествен вид, като се хапват авокадо, ядки или животински продукти, а не масла, извлечени в шише.“
„Избягвайте преработените и консервирани меса и колбаси. Те съдържат отровата Е250. Това е натриев нитрит, който не бива да се бърка с нитрат. Нитрати съдържат всички шунки, кренвирши, луканки, пастърми, но това не е страшно. Те не са толкова токсични, макар че се шуми около тях.“ Специалистът по хранене обяснява, че нитратите са малкото зло. Голямото зло е натриевият нитрит, който образува мет-хемоглобин и задушава клетките на тялото. Да не говорим за канцерогенния му ефект.“
Разумно е да се избягват и соевите продукти, дори в натуралния им вид. Те вредят на мъжа заради съдържанието на изофлавони, които са еквиваленти на естрогените. „И колкото и странно да звучи, добре е да се ограничават и млечните продукти.“ Д-р Гайдурков припомня, че в миналото при българската традиционна кухня 200 дни в годината мъжете не са хапвали млечен продукт, тъй като са били в пости. Категоричен е, че съвременните млечни продукти, особено тези от краве мляко, съдържат естрогени. „Това важи и за биото и особено за прясното мляко. По-препоръчителни са киселото мляко и сирената, но все пак е добре да се ограничат до минимум – по един-два пъти седмично по 150 г.“
Полезен за мъжете е фрешът от моркови
„Наблегнете на суровата растителна храна. Тук влизат плодовете, зеленчуците и семената. Много полезен е фрешът от моркови, както и зеленото смути с магданоз, целина, рукола и всякакви зелени зеленчуци, тъй като имаме нужда от много хлорофил, който е близък до химичния състав на кръвта. Хапвайте много сурови ядки. Те са изключително балансирани на белтъчини, въглехидрати и микроелементи. На първо място са орехите, бадемите, шам фъстъкът, сусамът, тиквеното семе – богато на така необходимия цинк, както и слънчогледовите семки. Избягвайте фъстъците и лененото семе, както и чията. Те съдържат вещества, които възпрепятстват усвояването на белтъчините, а оттам и на много други нутриенти.“
Комбинирайте зърнени и бобови култури
Д-р Гайдурков съветва да комбинираме зърнени (царевица, жито, особено лимец, овес, просо, киноа) и бобови (нахут, леща, грах, бакла) варива на един прием. Така ще получим 8-те незаменими аминокиселини, които организмът задължително трябва да приема, за да изгражда пълноценни белтъчини. Припомня ни народните думи: „Консумирай семе за семе“ и обръща специално внимание на нахута – една забравена българска храна, изключително полезна. Неслучайно в Средновековието е ползвана много и е наричана храната на св. Йоан Рилски. „Нахутът обаче задължително трябва да е много добре сварен, тъй като съдържа трипсин-инхибитори – блокиращи ензимите вещества”.
Много важно е да осигурим белтъчен внос на организма
„Освен че в организма няма нищо изградено без белтъчините, няма и добра репродуктивна функция. Много от нас ще си спомнят как в детството бабите ни забъркваха т.нар. крем „шато” – подсладен суров жълтък, понякога с какао, понякога не, но винаги и задължително суров. Жълтъкът на яйцето всъщност е хранителното жълтъчно мехурче на бъдещото пиленце. И природата е предвидила в това кръгло малко балонче да постави от всичко – да има материал за кости, мускули, кръв, кожа и пух. Ако сте на изпит и ви питат къде се съдържа дадена хранителна съставка и вие не знаете, кажете – в суровия жълтък и ще си вземете изпита. Няма макро- или микронутриент, който да не се съдържа в жълтъка (относително ниско е само съдържанието на витамин С). Тук се съдържат омега-3 мастни киселини, витамии D, E, B12. Приемайки суров жълтък, вие приемате Вселената в миниатюр! И най-богатият, и най-бедният не могат да си купят по-пълноценна храна“, категоричен е д-р Гайдурков. А ако се притеснявате от холестерола, добре е да знаете, че холестеролът в суровия жълтък е свързан с лецитин – универсалния и мощен емулгатор на природата. Холестеролът всъщност е едно от най-необходимите и полезни за живота вещества. Без него тялото ни би се разпаднало за секунди. Като консумирате суров жълтък, вие ще увеличите своя „добър” холестерол, ще направите съдовете си гладки, а мозъка – нахранен, кожата ви ще е опъната, а косата – лъскава и здрава. Ако някой ви накара да сварите яйцето, тогава всичко казано дотук се превръща с обратен ефект.“
Месо
За предпочитане е домашно сушеното (без нитрити и нитрати). Месото да се приготвя на пара или печено (алангле). Комбинирайте месата само със зеленчуци (обилно) или ги хапвайте последователно – непосредствено след прием на въглехидрати (ориз, картоф, хляб, паста). Така те не се смесват в стомаха. Месо консумирайте с мярка: риба – 2–3 пъти седмично, други меса – 1 път седмично.
Текст: Драгомира Иванова