Малко преди да седна да напиша това, попитах съпруга си как съм се променила след раждането и той отговори: “Мисълта ти се е насочила изцяло към бебето.” Абсолютно вярно! Ще съм съвсем откровена и ще започна с физическата промяна. Шест (!) и (!) половина (!) килограма (!) плюс (!). Дали плюс не идва от плюскам... Шест и половина килограма плюс! Колкото и да го повтарям, те няма да станат по-малко. Това ще се случи, след като запозная излишните килограми с фитнес инструктора: “Фитнес инструкторе, това са излишните ми килограми! Килограми, това е фитнес-инструкторът!” Знаете как е!
Другото нещо (по-точно другите неща, защото са две ) е един номер по-голям сутиен. Една естествена промяна, когато отглеждаш естествено хранено бебе. Ако се допитам отново до съпруга си, той ще каже: “А, тази промяна много ми харесва. Нямам нищо против тя да си остане... за постоянно!” Аз обаче предпочитам предишния си модел бюст.
Още! Пуснах си дълга коса. Интересно, но това ми се случи и при първото раждане. Е, не е ли съвсем нормално след една такава сериозна физическа промяна да последва и другата промяна – по-сложната. А като прибавим и бебето... Как е възможно някой да си помисли, че една жена не се променя след раждането?!
Усетих промяната още в първият миг, в който ми показаха бебето. Неописуем момент! Знам, че звучи като клише, но наистина това не може да се сравни с нищо друго. Виждаш го. Чисто ново същество. Твое. И си личи. Ако искате ми вярвайте, но познах лицето му. Видях себе си... в муцунката му. Прилича на мен. Уникално. После ти дават да го целунеш за първи път. Естествено – плачеш! И ти става много хубаво! И веднага усещаш прилив на ново чувство – нова любов, която веднага, в този миг, започваш да изпитваш.
Не разбирам много жени, които казват как обичали малкото същество още от момента, в който са разбрали, че са бременни или още от минутата, в която то промърдало. Мисля, че това изобщо не е така. Поне с мен не беше – нито първия, нито втория път. Докато бебето расте вътре в нас, усещаме умиление, трепети, разни такива хаотични приятни чувства. Истински силната майчина любов обаче се ражда с раждането! Според мен. Разбира се, на нея се дължи голямата промяна. Интересен е фактът, че това преобразяване се усеща по съвсем различен начин, когато си на повече от 30. Родих дъщеря си на 20 и нещо, а сина си – на 30 и малко... и определено втория път емоцията е по-силна, по-осъзната и по-пълноценна. Просто бях пораснала и с това станала способна да поема по-силна емоционална доза. Помня, че когато за първи път взех в ръцете си дъщеря ми Надежда, бях толкова уплашена, че не можах да се насладя истински на преживяването. Докато с Андрей не беше така...
Всичко това е най-хубавата част от “вътрешната” промяна. И тя е толкова значима, че всички останали части от пълната промяна избледняват. Дори следродилната депресия не е толкова съществена. Преживях я така разтърсващо, а тя се превърна в нещо незначително, в нещо, с което да разсмиваш компанията, когато го разказваш: “Скъсах се от рев. Просто си ревях за всичко!... За дъщеря ми, на която съм обърнала по-малко внимание. Миличката ми. Сълзи. За мъжа ми, който така объркано ме погледнал. Миличкият. Сълзи. За мен, че така ми се иска да изляза с приятели, а трябва да съм на разположение на всеки два часа и половина. Миличката аз. Сълзи...”
Това преминава след седмица или след две. Просто трябва да оставим хормоните да се набушуват хубаво, да си направят няколко урагана и едно-две цунамита вътре в нас и... край. Утихва и остава само смешен спомен за една преживяна следродилна депресия! По-точно две – при мен.
Най-хубавото е, че съм имала късмета да се променям. Защото тази промяна е смисълът на съществуването.
ТОЙ каза:
Намирам за твърде пресилено, ако някой твърди, че с раждането жената се променя кардинално и необратимо. По-точно казано е, че обстоятелствата се променят и всички ние просто реагираме по различен начин спрямо тях.
Преди да забременее, жена ми беше в стрес, както е при повечето работещи хора. Когато излезе в отпуск по майчинство, тя бързо свикна с другата възможност – да се наслаждава на бременността си с безкрайни и разточителни разходки, с гледане на телевизия, с пътувания (почти до самото раждане), с угаждане за всичко. Вярно е, че има бременности, които протичат по-сложно и не така безоблачно, но в общия случай този период по-скоро е време за почивка и за подготовка жената да посрещне големите промени, които й предстоят. Така и трябва да е. Защото в рамките на година животът й се преобръща и каквито и да са били очакванията й, накрая те се разминават с действителността. В рамките на 12 месеца се случват много неща – бременност, раждане, майчинство... Това са най-важните събития в човешкия живот и не биха оставили никого безучастен. Те не точно променят жената, а по-скоро я усъвършенстват, макар че по време на самата бременност хормоналната буря може да я направи неузнаваема. Вече като майка жената има нов приоритет в живота си и той изисква цялото й внимание и усилия. Това, от една страна, осмисля деня й, но от друга, може да повлияе пагубно на психиката й, особено ако тя е свикнала да е обществено активна. Бебето е съвършено зависимо от майката и абсолютно беззащитно без нея. А това прави зависима и мама. Дори и да е подготвена за това, пак може да изпадне в следродилна депресия – да се чувства незначителна, безполезна и тъжна. Ако добавим и натрупаните килограми и наедрялата фигура, ситуацията става още по-сложна. Разбира се, става дума за временна промяна и когато тя постепенно изчезне, жената продължава да е съпруга или партньорка, майка и на друго дете (ако вече е имала) и продължава да работи. А в професията си трябва да влага същите усилия, каквито е влагала и преди. Ако има късмет, работодателят й ще прояви толерантност към майчинството, но често пъти самата тя ще влага повече усилия, за да докаже, че е пълноценна и способна да се справя и след раждането. Истината обаче е, че на нея й е много по-трудно. Работата е същата, но тя вече не може да остава след работно време, преуморява се и не си доспива. Поставен при тези условия, човек реагира и се усъвършенства.
Жена ми стана по-организирана, още по-отговорна, започна да цени повече времето си, а сънят й се превърна в основна ценност. Това обаче не са качества, които тя култивира след раждането на нашия син, а качества, които винаги е притежавала.
Да, приятели, мисля, че раждането не е времето на голямата промяна, а времето на изпитания и адекватно посрещане на новите обстоятелства, които идват с бебето. То е като Коледа – всички я чакаме с нетърпение. Понякога сме малко разочаровани, че освен подаръци този празник носи и лют студ, но като цяло много му се радваме...