Работа и семейство

Все повече жени изпитват удоволствие да са сред „силните на деня”, що се отнася до работа и професионално развитие. Почти няма семейство, в което съпругата да бъде домакиня, която не ходи на работа и изцяло се е посветила на отглеждането на своята рожба. Изпитват ли угризения обаче дамите, които градят кариера на „бързи обороти“ и нямат достатъчно време за малкото си детенце? Балансът между работа и семейство е трудна задача.Тайната се крие в правилна организация и гъвкав план за действие.

1. Освободете се от вината

Вместо да се измъчвате от факта, че не прекарвате достатъчно време с детето си, помислете за позитивните неща, с които несъмнено допринасяте за семейството си. Например осигурявате извънкласни дейности или добри възможности за образование на децата. Може би успешно спестявате за важен етап от живота на цялото семейство? Не забравяйте – да имате успешна кариера и да балансирате отлично между двата свята (работа и семейство), е възможно. Необходимо е да се съсредоточите върху приоритетите, които са в момента и да не се тревожите за бъдещето, рисувайки мрачни картини. Приемете, че ще има добри и лоши дни. Не сте сами на света и не е нужно да поемата цялата тежест на ежедневието. Споделете чувствата си с вашия партньор, с близки хора или потърсете професионална помощ. 

2. Потърсете баланс

Изричайки "работа, семейство и баланс" пред група работещи жени, които имат деца, най-вероятно в отговор ще получите полуистеричен смях, последван от уморени гримаси. Не бива да се чувствате като мишка, която не бива да спира да върти колелото на късмета, на успеха или на безкрайността…Кръгът не е затворен и несъмнено ще имате успех, ако промените ъгъла, от който наблюдавате ситуацията.

3. Време само за вас

 „Откраднете” време за себе си! Заделете си мънчико специални моменти. Половин час или само няколко минути. Купищата професионални ангажименти и домашни задължения не могат да ви попречат да се почувствате специална. Затворете вратата на офиса или на тоалетната за 10-минутна медитация, прочетете цитат от любима книга, пръснете си от парфюма, който обичате, обадете се на приятелка, която не е депресирана, а се радва на живота.

4. Бъдете подготвени 

Направете списък със задачите, които предстоят през следващите няколко дни (ягоди за предучилищна закуска във вторник, час при зъболекар, важен имейл). За улеснение разделете ангажиментите в три графи : семейни, работни, приятни. Мигновено ще усетите как забавлението и работата се балансират. Не си поставяйте неразумни и непосилни за вас цели. Твърде високите изисквания са нож с две остриета.  Много майки пропускат да се фокусират върху приоритетите, отделяйки много внимание на други, не толкова важни, детайли. Накрая на деня...всички заедно, живи и здрави – ето на това му се казва успех!

 5. Домашните задължения са общи

Домакинските задълженията не са само женска работа - това е отговорност на цялото семейство! Изгответе график с ежедневни задачи за децата и съпруга ви. Това ще бъде ценен урок за поемането на лична отговорност и ще облекчи товара ви. Децата могат да оправят леглата, да поливат цветята или да си подреждат детската стая. Представете си, че сте фирма и има работни места и длъжности за всички у вас. Изхвърляне на боклука, почистване на банята, прахосмукачка във всекидневната, сгъване на прането. Никой няма да се оплаква, защото всички ще споделят отговорността по равно. Крайният резултат: по-малко работаи повече време за вас!

6. Поддържайте огъня на любовта

"Ние" вместо "аз" звучи по-добре. Седмичните "романтични срещи” с партньора ви са страхотна идея. Ако не можете да намерите начин за редовното им осъществяване извън дома ви ­- няма страшно. Важно е, че сте заедно и целенасочено се наслаждавате един на друг.

7. Бъдете в час с новите технологии

Добрата майка е до детето в специални моменти, като в същото време отговаря на имейла на шефа си в точната секунда. Модерните варианти на общуване са във ваша полза – важно събитие или личен ангажимент? Включете се и в двете – тялом и виртуално!

9. Създайте мрежа „Подкрепа”

Свържете се с други родители от квартала или училището на децата, така че да можете да си помагате взаимно. В забързаното ежедневие е хубаво да има хора, на които да разчитате, с които да споделяте общи интереси.

10. Опростете ежедневието

По-малко извънкласни дейности за детето, които да ангажират и вас (предварително уговорени забави, почивки и излети). Отказ от всички ангажименти, които не са „на всяка цена”.

11. Бъдете физически активни

Да се поддържа добра форма след раждането е трудно, но не и невъзможно. Фитнес в обедната почивка, упражнения преди сутрешното кафе, бърза обиколка на блока и нов хранителен режим. Килограмите изчезват, а чувството, което остава, е незаменимо удовлетворение.

12. Нов поглед на бюджета

Инвестирайте в неща, които улесняват ежедневието и спестяват нерви! Например ако не си купите нова рокля или се откажете от кино и вечеря навън, може да си подарите професионално почистване на дома.

13. Финални препоръки

Обръщайте внимание на малките и хубави неща в ежедневието. „Поливайте” редовно положителните мисли, усмихвайте се без причина.

Чувствайте се добре в кожата си и не се подценявайте - никога! Вие сте прекрасна майка, добра съпруга и успешна бизнес фурия.