Може би често малкото ви съкровище, което още не е и метър високо, инатливо отказва да изпълни това, което го молите. В такива моменти ядът ви по-скоро отстъпва на тъжния извод, че сте безпомощен педагог. Добре е в подобни ситуации да си напомняте, че малкото човече до вас вече има развито чувство за собствената си значимост. То настоява да се чува думата му! Не е съгласно само да изпълнява молби и команди – нищо, че са отправени от мама...
Съвременното дете слуша не толкова от страх да не бъде наказано, а защото обича родителите си и не иска да ги огорчава. Така е, но само когато основните потребности на малчугана са задоволени и той се развива не само физически, но и духовно, расте здрав и жизнерадостен.
Причините
Винаги има причини, заради които детето не слуша. Не копирайте опита на вашите родители (на баба или дядо), когато се чувствате безпомощна, бързо да включите наказанието. Първо анализирайте
кои са причините за непослушанието и как бихте могли да ги преодолеете. Предлагаме ви няколко „жокера“.
Децата не слушат, когато:
Натискът върху тях е по-голям, отколкото могат да понесат.
Непрекъснато чуват команди.
Дълго време не им се обръща внимание.
Имат чувството, че никой не ги обича.
Нямат с какво да се занимават.
Не им се дава възможност да докажат, че и те могат да направят нещо за семейството.
Живеят в нервна атмосфера, ако родителите непрестанно са в конфликт.
Сред често срещаните причини за непокорството е ревността след раждането на нов член на семейството. Детето трудно приема конкуренцията на бебето, което поглъща цялото време на майката, и реагира по свой начин – хвърля (тайно) биберона на пода, разлива, уж без да иска, шишето със заместител на кърма... Сред провиненията може да е и ощипването на бебето така, че то да се разплаче до захласване.
Заети с многото грижи около бебето, много майки не се сещат кои са причините за това поведение. А малчуганите умеят да прикриват ревността си. Във всички случаи жертвата е мама. Яростта на детето е отправена към нея, защото според него само тя е виновна за появилата се конкуренция.
Затова не забравяйте, че дори двегодишните забелязват промяната, когато очаквате бебе, и започват да се държат по странен начин. Нека сигналната ви лампа светне, ако каката или баткото изведнъж стане агресивен и непокорен, макар в повечето моменти да се отнася мило с бебето.
Как да си помогнете
Не забравяйте, че малкото ви дете постоянно има нужда от помощта ви. Ласкаво го въвличайте в грижите за бебето. Отделяйте му време, за да разговаряте с него, постоянно му показвайте обичта си. Само така ще го убеждавате, че неговото място в сърцето ви не е заето от бебето.
Тези съвети звучат логично, нали? Но как да се възползвате от тях, когато, докато кърмите бебето, малкият пакостник размазва лютеница по пода?! Преди строго да му се скарате, помислете какво цели с действията си. Той иска да ви ядоса, да се разкрещите и дори да го напляскате. Така обаче ще постигне желаното – ще привлече вниманието ви. След това положително ще се разплаче сърцераздирателно и вие – няма как! – ще се наложи да го утешавате с милувки...
Добър педагогически подход е, ако успеете да не „играете“ по сценария на малчугана. Да запазите спокойствие и да направите това, което той най-малко очаква.
Добър педагогически подход е, ако успеете да не „играете“ по сценария на малчугана. Да запазите спокойствие и да направите това, което той най-малко очаква. Приближете се до него заедно с бебето, прегърнете го, кажете му колко го обичате и колко е хубаво, че си има братче...
За някои деца отправянето на силни предизвикателства към родителите се превръща в спорт. Често дори когато причините за непокорството са отстранени, битките за надмощие продължават. За да не се стига до това, нужна е „профилактика“.
Редовно отделяйте време за съвместни занимания с детето.
Давайте му възможност да взема решения с вас.
Водете битка за надмощие само когато сте готова да издържите и сте сигурна, че ще победите.
Тренирайте нервите си и приемайте спокойно пристъпите на инат. Не капитулирайте пред плача от упорство!
Предлагайте на детето смислени занимания! Не се отървавайте от него с помощта на телевизионния екран...
„9 месеца“