Великденските празници често идват с богати трапези, повече захар и мазнини, по-малко движение и много емоции около семейни срещи. Всичко това е съвсем нормалнa част от радостта на празника. Но какво да правим, когато празничният ритъм отстъпи място на усещане за тежест, умора или подут корем? Добрата новина е, че не е нужно да се подлагаме на крайни режими или да се обвиняваме. Достатъчни са няколко малки, но качествени стъпки, за да помогнем на организма да се върне към естествения си ритъм.
Достатъчна хидратация
След поредицата от дни с повече похапване и по-малко движение, тялото има нужда от достатъчно течности. Освен чиста вода, е добре да включим билкови чайове, кокосова вода или вода с резенчета краставица, лимон и джинджифил. Като, разбира се, избягваме подсладени напитки, дори и фрешовете.
Повече сезонни зеленчуци
Сега е моментът да дадем предимство на свежите пролетни зеленчуци – спанак, лапад, коприва, репички, маруля, зелен лук и чесън. Те са богати на фибри, витамини и минерали, които поддържат доброто храносмилане и общия тонус.
Полезен трик: Винаги да започваме обяда и вечерята със салата – тя не само ще те засити по-лесно, но и ще подпомогне усвояването на хранителните вещества. Както и постепенно да намалим сладкото и тестеното с по-здравословни алтернативи (плодове, домашен пудинг с чия и кокосово мляко, бананова палачинка или фурми с тахан).
Да се върнем към движението
Не е нужно веднага да се впускаме във високоинтензивни тренировки. Разходка на слънце, няколко леки упражнения у дома или йога е един чудесен старт. Движението помага не само на метаболизма, но и на психиката – особено след по-дълго време, прекарано на маса или в пътувания.
Да слушаме тялото си
Може би най-важното правило след празниците е: да бъдем нежни със себе си. Храната е част от живота и не трябва да я възприемаме с чувство на вина. Нормално е по време да празниците да се отклоним от обичайния си ритъм. Затова е добре да си дадем време и стъпка по стъпка да се завърнем към него.
Полезно за майки:
Ако си в следродилен период или кърмиш, избягвай драстични промени в менюто. Фокусирай се върху естествени храни, добри мазнини (авокадо, ядки, зехтин), и достатъчно протеин. Ако имаш нужда - винаги можеш да потърсиш мнението на лекар или нутриционист.