Интензитетът на слънчевите лъчи през лятото е много по-голям, а и времето, през което сте изложени на действието им, е значително по-дълго в сравнение с другите сезони на годината. Това може да причини сериозни кожни проблеми на жените и особено на бременните. Ще Ви запозная с две от най-честите дерматози, провокирани от слънцето, с профилактиката и с начините за лечението им.
Хиперпигментация (хлоазма гравидарум) При тази дерматоза по бузите, гърба и носа (във вид на пеперуда), по челото, горната устна, по-рядко по брадичката и клепачите се появяват по-светли и по-тъмни сивкаво-кафеникави петна. В най-тежките случаи потъмнява цялото лице. Може да има и точковидни петънца, особено в областите на преминали възпаления от акне. Хлоазмата започва към третия месец и се засилва през втората половина на бременността. Тази дерматоза може да се прояви и през пубертета и климактериума, по време на приема на контрацептиви или пък да е свързана с някои гинекологични или ендокринни заболявания. В повечето случай хлоазмата на бременната преминава спонтанно няколко месеца след раждането, но понякога оставя трайни и трудно отстраними белези. За да ги избегнете, през 9-те месеца следвайте съветите:
- Не се излагайте пряко на силни слънчеви лъчи.
- Консумирайте храни, богати на витамин С.
- Ползвайте фотозащитни средства (избягвайте мазила, съдържащи вазелин, парафин, някои ароматни масла като бергамотовото, катрани и др.).
- Борете се със запека.
В периода на възстановяване (след раждането) се прилагат различни избелващи маски, йонофореза, ултразвук със стабилизиран витамин С и избелващи козметични продукти - Херпес симплекс
- Това е вирусно заболяване, което се провокира от силното и внезапното излагане на силна слънчева светлина. Освен че може да развали Вашата почивка (тъй като налага някои ограничения), херпесът е потенциална заплаха и за новороденото. При непредпазливост инфекцията може да се пренесе от родилката на новороденото (при целувки, опитване на водата, млякото и др.). Заболялото кърмаче може да развие вирусен енцефалит с много тежки последици. Ето най-важните правила, за да се предпазите:
- Преди лятната почивка се подгответе с няколко краткотрайни и постепенно увеличаващи се по времетраене слънчеви бани.
- Първите дни на морето или на планината бъдете предпазлива и постепенно се излагайте на слънце.
Използвайте предпазни средства – сенници, чадъри, козирка, козметични продукти.
Ако Ви се появи херпес, не допринасяйте с драстични действия той да се разпространи, да се инфектира вторично и да заздравее бавно. Мокренето, чопленето на коричките или пукането на мехурчетата, както и третирането с унгвенти (мази) са нежелателни. При много чести и масивни херпеси потърсете консултация с дерматолог.Текст: д-р Илиев, специалност по детски и кожни болести, специализирал е медицинска козметика в Австрия, Германия и Швейцария.