Благодарение на д-р Лора Терзиева, дерматолог в Estetics & Dermatology by dr. Etugov, научихме повече за косопада след раждане. Разбира се, тя дава и полезни съвети относно това как да върнем живота и красотата на своята коса. Ето какво ни сподели д-р Терзиева...

Бременността и следродилния период са свързани с хормонални промени, които могат да повлияят растежа на косата и космения цикъл. Следродилният косопад е често срещан физиологичен процес, който започва около 2–4 месеца след раждането и продължава около 6 месеца до 1 година. 

Въпреки че има индивидуални разлики в тежестта му, някои жени имат по-обилен косопад, обхващащ целия скалп дифузно, а други - по-продължителен косопад. Смята се, че косопадът след раждане е резултат от промени в цикъла на косата, които настъпват по време на бременностa. Нормално растежът на косата е свързан с няколко фази на развитие на космените фоликули - анаген (фаза на растеж), катаген (преходна фаза), телоген (фаза на покой). Някои автори определят и четвърта фаза - екзоген (фаза на опадане). Анагенната фаза (фазата на растеж) се удължава по време на бременност и някои фоликули може дори да останат в анагенната фаза по време на цялата бременност. 

Това прави косата по-гъста, обемна и красива, тъй като по време на бременността няма опадане на коса. Диаметърът на косъма съща се увеличава под действието на хормоналните промени. След раждане всички прекалено активни космени фоликули навлизат едновременно в телогенна фаза (фаза на покой) или казано по-просто - ,,взимат си отпуск”. Смята се, че този преход към телогенната фаза води до прекомерен следродилен косопад, който наричаме телогенен ефлувиум. Това напълно физиологично състояние често се възприема от младите майки като силно обезпокоително, като ги кара да се обърнат към дерматолог за адекватно лечение. 

Други предполагаеми причини за следродилен косопад могат да бъдат преждевременното раждане във връзка с вътреутробна инфекция и продължителното кърмене, свързано с високите нива на пролактин и по-ниските нива на естроген. Значителна загуба на телесно тегло, строг хранителен режим, стрес и недоспиване, както и дефицит на витамини и минерали (особено желязо, цинк, мед, витамини от групата Б, вит. Д) са други фактори, свързани с косопада след бременност.

Следродилният косопад е физиологично и самоограничаващо се състояние, което не налага лечение. Въпреки това, ако косопадът е по-продължителен или се съпровожда от други симптоми, се препоръчва консултация с дерматолог за провеждане на допълнителни изследвания и терапия. Суплементирането с витамини и минерали може да помогне за справяне с дефицитите, възникнали по време на бременност и кърмене. Стимулиращи шампоани и лосиони за по-бързо навлизане на космените фоликули в анагенна фаза в комбинация с масаж на скалпа за стимулиране на кръвообращението и снабдяването му кислород ще допринесат за по-бързото възстановяване на нормалния космен цикъл. 

При по-тежки случаи към домашната терапия могат да се добавят инжекционни процедури под формата на мезотерапия и плазматерапия (PRP) за по-бързо възстановяване на косата. PRP може да бъде особено полезна терапия, когато следродилният косопад се задържи по-дълго от очакваното (повече от 6-12 месеца) или се комбинира с други фактори като стрес или хормонални нарушения.

Следродилният косопад е физиологично състояние, в основата на който стоят хормоналните промени, настъпили след раждането. Справянето с него изисква балансиран хранителен режим, редуциране на стреса и в някои случаи локална и/или перорална терапия. С подходяща грижа и търпение, повечето жени се възстановяват без дълготрайни последици върху здравето на косата.

Още полезна информация от специалистите на Estetics & Dermatology by dr. Etugov ще откриете в техния Фейсбук и Инстаграм