Това е първа и дълго чакана бременност за 38-годишната бургазлийката Кристина Иванова. Тя води своята женска консултация при доктор Сибел Татарова, която открива прогресиращо доброкачествено образувание. Наличието на миомен възел по време на бременност при жени над 35 години се среща в над 30% от случаите. Причината да насочи своята пациентка към специалиста по гинекология д-р Георги Хубчев е големината на възела, който до края на първото тримесечие нараства до 12см. „В България този тип операции почти не се извършват, поради голямата оперативна сложност и високи рискове от неуспех. Обикновено в подобни случаи първо се прекъсва бременността и след това се отстранява доброкачественото туморно образувание.“ – коментира д-р Георги Хубчев, който е методичен ръководител на АГ отделението в УМБАЛ „Дева Мария“. Той е и лекарят с най-богат опит в страната на подобен тип операции.
Той уточнява, че обикновено се прилага лапароскопски („безкръвен“) метод за отстраняването на миомни възли по време на бременност, но тук, поради големината на образуванието се взема решение операцията да е отворена. Причината, поради която е предприел и самата операция е, че освен риск от спонтанен аборт или загуба на бебето в последния триместър на бременността, съществува и не малък риск от усложнения, които да доведат до отстраняване на матката при жената.
Д-р Хубчев и екипът му, допълнен от д-р Татарова и д-р Рафик извършват успешно операцията на 38-годишната жена и бременността е запазена. От тук нататък следва внимателно наблюдение на следоперативния период, както и следене развитието на плода.
Поради често възникващите усложнения както за бременната, така и за бебето, съветът на д-р Георги Хубчев е: При наличието на един или няколко миомни възела да се обсъди с акушер-гинеколог адекватно лечение преди забременяването, като се прецени нуждата от оперативно лечение с оценка на съотношението полза-риск.
„В моята практика имам десетина подобни случая, като всички са завършили благополучно – здраво доносено бебе“ – заяви д-р Хубчев.