Ритането на бебето може да подскаже в какво положение е застанало. Случвало ли ви се е, когато бебето се размърда, да се питате в какво положение е застанало? Обикновено бременната усеща най-много движения откъм краката на плода. Ако ритниците са в близост до горната част на матката, бебето най-вероятно е с главата надолу. Това е най-доброто положение (лекарят или акушерката може да използват и термина “предлежание”) за раждане, тъй като главата е най-голяма и когато излезе, остава по-лесната част. Ако ритниците са ниско долу, може би бебето е разположено седалищно. Макар и рядко, случва се плодът да застане напречно в матката. Тогава ритници има навсякъде.


В средата на третото тримесечие, ако е с главата надолу, плодът обикновено остава така до самото раждане, защото главата му е наместена удобно в таза на майката. Странично и седалищно разположените бебета най-често продължават да се обръщат. Накрая повечето застават с главата надолу. До 38-ата седмица 95% са в това положение, 3–4% – в седалищно, и останалите – в напречно. Повечето седалищно разположени и всички напречно разположени бебета трябва да бъдат извадени с цезарово сечение.

Ако не можете да усетите как е застанало бебето, лекарят или акушерката ще разберат, като прегледат корема ви. При опипване главата на бебето е кръгла и твърда и се движи отделно от гърба. Но седалището на бебето също е доста кораво, така че методът не е от най-точните – вагиналният преглед в края на бременността може да даде по-добра представа. Дори шийката (маточната – бел.ред.) да е затворена, долната част на матката може да е достатъчно тънка, за да се напипат черепните кости на плода (или топчестото му дупе).
Обикновено лекарят или акушерката прави прегледа между 35-ата и 37-ата седмица на бременността, за да види дали трябва да подпомогне обръщането на плода. Ако прегледът не даде ясни резултати, се прави ултразвуков преглед.

*Из “Ръководство на д-р Спок – Най-важното за бременността”
Издателска къща “Хермес”