Щом големият корем натежи, професионалните ангажименти също натежават... Дали действително бременните губят част от ентусиазма си за работа, щом в ума им започнат да кръжат мисли за очакваното бебе? „9 месеца” направи проучване по темата сред 200 бременни от София и Варна, които посещават лекциите на С „9 месеца” на училище...
52.2% от бъдещите майки работят активно през 9-те месеца, 19% вече са в напреднала бременност и се възползват от отпуска, който им се полага по закон. 7% съчетават задълженията си като студентки с професионалните си отговорности. 21.8% пък в момента не работят.
70% от групата на активно работещите са категорични, че професионалното ежедневие ги изморява повече в сравнение с периода преди бременността. Само 2% са на противоположното мнение – работата им носи по-голямо удовлетворение отпреди. 28% не виждат промяна в работния си тонус.
75.2% са категорични, че при новината за предстоящото майчинство шефът им е реагирал с разбиране. Само 4.4% споделят, че шефът ми се е раздразнил, когато са му съобщили благата вест. Според 16% съобщението за бъдещото майчинство е било посрещнато с известно притеснение от страна на шефа. Най-безоблачна в случая е ситуацията при бъдещите майки, които са без шеф (4.4%). Някои от тях работят на свободна практика, а други управляват собствен бизнес.
48.2% планират да се върнат към работата си след първата година от раждането. 45.3% са на мнение, че детето се нуждае по-дълго време от постоянното присъствие на мама у дома, затова ще се върнат към професията си, след като малчуганът навърши 2 години. Връщане към работния ритъм още преди 1-вата година на детето е в плановете на 5% от бъдещите майки. 1.5% пък изобщо нямат намерение да започват работа, щом станат родители.
„9 месеца“