Установено е, че към 25-ата гестационна седмица плодът в утробата реагира на слухови дразнители. При поставяне на източник на шум върху корема на бременната с помощта на ултразвук се установява, че бебетата над 6 гестационни месеца примигват.

Обичам любимата музика на мама
Плодът не само слуша и чува, той може да различава и звуците и има своите предпочитания към някои от тях. Когато до него стигне любимата музика на майката, се успокоява. Силните и дразнещи звуци го плашат и го правят неспокоен, докато слабите, нежните и ритмични мелодии го укротяват и дори приспиват.
През 9-те месеца много бременни слушат любимата си класическа музика и след като детето се роди, установяват, че то реагира позитивно, когато чуе тази музика. Същата реакция следва, ако бебето чуе песен, която бременната е пеела, за "да се свърже" с него, докато е било в корема й. Тези факти потвърждават, че плодът има памет и че бебето помни звуци, стигнали до него в утробата.
След раждането звуковият фон на детето коренно се променя. Слуховият му апарат, съзрял и лишен от филтъра на околоплодната течност, може пряко да регистрира гласове, думи, стъпки от заобикалящия свят.

Напред към света от шумове, звуци, говор
Вашето дете постепенно свиква със слушането и чуването. Улеснете плавната адаптация от вътреутробните звуци към звуците от външния свят. Поставяйте често бебето върху корема си. Така то ще се среща с познатите му майчини шумове. Говорете му тихичко, вземайте го на ръце, прегръщайте го. Ударите на сърцето Ви ще го успокояват.
Американски учени са установили, че шумът от сешоара или прахосмукачката укротяват плачещото бебе, защото му напомня звуковия фон в корема на мама, а там то е било на сигурно място. Още през първия месец започва да функционира слуховият апарат на бебето Ви и се появяват и първите му слухови възприятия. Към 15-ия ден то вече чува, но неясно. При силен, внезапен звук сигурно сте забелязали, че то трепва и се вслушва.
Но още през 2 – 3-ия месец детето започва "да наостря уши" при тихи и приятни звуци, особено при човешки говор.
На три месеца то може да разграничава тонове с различна височина.
През 3 – 4-ия месец започва да обръща и главата си по посока на звука, а към 4 – 5-ия месец да открива източника на звука. Вашето бебе постепенно може да разпознава и гласовете на близките си (5-ия месец).
На 6 месеца то разграничава 1–2 тона, а на една година – ½ тон, както възрастните.
Второто шестмесечие на първата година е значително по-динамично за развитието на слуха на детето Ви. То долавя и възпроизвежда някои звукосъчетания (ма, ба, да, та), различава интонацията, с която се обръщате към него. От 15-месечна възраст детето долавя и по-далечни шумове, като се озърта за техния източник.
На 8 месеца откликва на познати гласове и на името си. Към края на първата година възприема и произнася и първите осмислени думи.

Дали чува?
Способността да чува е изключително важна за развитието на речта на детето. Три са основните показатели, които ще Ви ориентират дали то чува нормално:

  • обръща ли глава по посока на звука;
  • реагира ли на майчиния глас;
  • смее ли се.
    Следете внимателно тези прояви и ако нещо Ви смущава, консултирайте се с Вашия педиатър.