„Модата” на заместителите на кърмата бележи бум в България в средата на 70-те години. Това е период, през който в Норвегия вече тече кампания за възвръщане към най-естествената бебешка храна – майчиното мляко. Данните показват, че ако през 1958 г. само 12% от българските бебета са хранени със заместител на майчиното мляко, през 1979 г. този процент се е покачил на 66! И макар днес ситуацията да е по-обнадеждаваща в сравнение със 79-а, има много какво да се желае по пътя към норвежкия пример…


„Майчиното мляко е не само най-евтината храна за бебето, но и най-полезната! Има научни изследвания, които ясно сочат, че честотата на чревните инфекции при кърмените бебета е пъти по-ниска, отколкото при некърмените. Кърмените деца страдат по-рядко от алергии, от възпаление на средното ухо, от менингит и др. Колкото по-дълго се кърми бебето,

толкова повече имунната му система укрепва
За жалост обаче процентът на продължително кърмещите майки в България е нисък”, твърди доц. Ваня Недкова – председател на Националния комитет по кърмене. Наблюденията й са подкрепени и от последните проучвания, които показват, че при изписването си от родилния дом 91% от новородените българчета се кърмят, на втория месец обаче този процент спада на 66. При 3-месечните бебета процентът на изключително кърмените (без даване на вода и без заместител на кърмата) е едва 14.6, а 50.8% са на смесено хранене (майчино мляко плюс заместител).
Изводът е, че на мнозинството от майките не им липсва желание, но след старта много от тях се сблъскват с трудности, които не успяват да преодолеят. Сред главните призвани да мотивират кърмачките и да ги уверяват, че усилията си струват, са лекарите. Някои от тях обаче все още дават противоречиви съвети. „Лекарската ми практика е в Плевен и през 2010 г. проведохме проучване сред общопрактикуващите лекари в града, което показа, че

68% от тях препоръчват кърменето
Едва 40% обаче съветват майката да избере изключителното кърмене до 6-ия месец. Останалите препоръчват да се дава вода, а някои от тях застъпват и ранното включване на сокове”, казва доц. Недкова. 
Още през 1997 г. България се присъединява към инициативата на УНИЦЕФ и СЗО „Болници – приятели на бебето” и поема ангажимента да изпълнява т.нар. „10 стъпки” към успешното кърмене. Непрестанните болнични реформи обаче, както и липсата на оборудване и на средства за обучение на медицинския персонал забавят процеса, смята доц. Недкова. Днес има много болници, които се наричат „Приятели на бебето”, но според проучване на РИОКОЗ и УНИЦЕФ едва 4.6% от новородените у нас се поставят на гърда още в първите минути (до час) след раждането. А това е една от 10-те стъпки и доказано средство за стимулиране на лактацията. 
Въпреки това доц. Недкова е оптимист: „Все повече болници ще се стремят да реализират 10-те стъпки на УНИЦЕФ, тъй като ще разберат, че така ще са по-търсени от бременните.”
Освен лекарите и акушерките, съществена роля в подкрепа на младите майки имат и други майки. Преди 5 години Националният комитет по кърмене стартира съвършено нова за България дейност –
обучение на
доброволни консултанти по кърмене

Обучавани и обучители, начело със специалиста по лактация д-р Анета Попиванова, се обединяват и в асоциация „Подкрепа за кърмене”. В обучението се включват жени, които са готови абсолютно безплатно да оказват „спешна помощ” в кърменето на млади майки. Главно условие е да имат 6-месечен „кърмачески стаж”, както и да могат да отделят част от времето си. След 6-месечния период на обучение участничките полагат изпит, който включва практическа и теоретична част. Чрез него те получават правото да предлагат индивидуални консултации, да водят групи за подкрепа и да публикуват материали за кърменето съобразно с най-актуалните препоръки на СЗО. 
В България вече има над 70 обучени консултанти, а формулата „Майки подкрепят майки” се оказва особено ефективна. За период от 5 години повече от 2000 майки са се възползвали от безплатната помощ на консултантите по кърмене… 

Сандра Керелезова

Национален телефон на доброволните консултанти по кърмене към НАПК – 0896  418 488