„За три нощи и четири дни забягнах от къщи и го оставих с тати, батко и баба. Първата нощ е било истинско чудо, но след половинчасов истеричен рев се успокоил…”, споделя млада майка в Интернет форум за начина, по който е отбила 2-годишния си син. Всъщност една от най-обсъжданите теми във форумите за майчинство е именно раздялата на детето с майчината гърда. Колкото споделени истории – толкова и субективни преживявания, свързани с края на кърменето…
Жените от племенните общества кърмят децата си поне 2–3 години. За повечето от младите майки от западната цивилизация обаче това минава в графата митология. Твърде много са социалните и културните фактори, които налагат кърменето да се преустанови, преди детето да навърши 2 години. Има ли обаче период, в който то само дава знак, че времето на кърменето изтича?
„В действителност
майката е решаващият фактор
за прекратяване на кърменето
защото малкото дете има хранителна потребност от кърма и на една, дори и на две години. Често обаче жената не може да си го позволи. В такъв случай майката може спокойно да отбие детето, след като навърши годинка. В тази възраст от кърмата то получава ценни хранителни вещества, но вече тя не е основна храна за него”, е мнението на д-р Атанас Мангъров – завеждащ Първо детско отделение на столичната Инфекциозна болница. „Действително някои деца още преди първата си година губят интерес към сученето, но ако се задълбае в тези случаи, ще се види, че са допуснати някои грешки. Още през първите месеци някои майки изпитват притеснение, че кърмата им не е достатъчно хранителна, и започват да дохранват кърмачето със заместител на майчино мляко от шише. В момента, в който то усети, че има по-лесен начин, трудно може да се върне към изискващото повече усилие сучене”, обяснява лекарят. Вкусовият фактор също не е за пренебрегване. Д-р Мангъров обръща внимание на факта, че при захранването някои майки се увличат с кашите и изобщо с въглехидратната храна. И тъй като тези храни често са по-приятни на вкус, бебето може да откаже майчиното мляко. „Този отказ се дължи на това, че детето получава в излишък храни, от които няма толкова голяма нужда. Все пак нека не се забравя, че детето трябва да расте не на дупе, а на мозък”, подхвърля с усмивка д-р Мангъров.
Според него твърдението на майката, че детето вече само отказва да суче, понякога е израз на подсъзнателното й желание да прехвърли
отговорността за отбиването върху предпочитанията на детето.
Всъщност, ако сте изтощена от усилията, които сте полагали като кърмачка повече от 6 месеца, или пък ви предстои връщане към професията на пълен работен ден, не изпитвайте вина. Както се случва с доста приятни неща в живота, идва един прекрасен ден, в който раздялата с майчиното мляко става неизбежна…
Основният съвет на д-р Мангъров към младите майки, решили да преустановят кърменето, е да си дадат достатъчно време. Ако ви предстои скорошно връщане на работа,
започнете с първите стъпки
поне 3 седмици преди първия работен ден
Внезапното прекратяване на кърменето не само създава физически дискомфорт у майката, но може да потисне настроението й, дори да отключи депресия поради резкия спад на пролактина в организма й.
„Продукцията на кърма е функция на самото кърмене. Този процес се основава на обратната връзка – по физиологичен път по-малкият брой кърмения намаляват и продукцията на кърма. Ето защо в периода на отбиване е препоръчително майката да изцежда толкова количество кърма, колкото да премахне напрежението от гърдите си и да получи облекчение, но не и да го прави системно. Нека не очаква, че всичко ще приключи за ден-два. Най-напрегнатият период може да продължи около две седмици”, обяснява педиатърът.
Според него медикаменти за спиране на лактацията (т.нар. инхибитори на пролактина) могат да се вземат само в краен случай – ако се налага рязко преустановяване на кърменето поради обстоятелства, свързани със здравето на жената. Причината са някои неприятни странични ефекти на лекарствата, например понижаване на кръвното налягане. Вместо с медикаменти,
опитайте с билкови средства
с отвара от мента или от салвия (градински чай). Препоръчително е и скоро след прекратяване на кърменето да направите профилактичен преглед при мамолог, за да се установи дали няма запушване на млечен канал…
Често обаче напрегнатите гърди изглеждат по-малък проблем пред плачещото и изнервено дете. Тъй като кърменето е много повече от хранене – то е общуване, подсилващо магичната връзка между майката и бебето, – много експерти по лактацията отбелязват, че раздялата с майчината гърда, особено когато е по-рязка, може да е
емоционално травмираща за детето
„Рано или късно стресът от отбиването трябва да се изживее. За около една-две седмици детето няма да се чувства особено доволно, но това бързо ще отмине…”, успокоява д-р Мангъров. Жената има възможност да компенсира, като обгради детето с много нежност и ласки.
Сложна ситуация за майката, решила да прекрати кърменето, се появява, когато детето е превърнало сукането в ритуал за заспиване. „Има случаи, в които детето не суче, а използва гърдата като залъгалка.
Не е страшно този навик просто да се прекъсне. Достатъчно е един ден жената да вземе категоричното решение и да е последователна. Нужни са около две седмици и детето ще свикне да заспива без този ритуал”, убеден е педиатърът.
В този период на хоризонта „изгрява” и звездата на таткото, който получава допълнителен шанс да заздрави връзката си с мъника.
„Особено важно е, след като дойде краят на кърменето, на детето да се дава заместител на майчиното мляко, а не обикновено краве мляко – прясно или кисело. Заместителят се доближава до състава на кърмата и може да се дава на детето 2, 3 и повече години. Вярно е и това, че когато то опита вкуса на киселото мляко, става трудно да се върне към заместителя на кърмата”, заключава педиатърът.
Сандра Керелезова