Какво се случва с жената след раждането, когато се сблъска с емоции, за които никой не я е подготвил? Какво е да се чувстваш самотна, неразбрана и претоварена, когато трябва да си "ведрата мама"? В това интервю Александра Козбунарова-Михайлова – създателка на инициативата ”Ведри мами" (невинаги), споделя личната си история, мисията зад проекта и надеждата повече жени да намерят подкрепа и разбиране в трудните следродилни месеци.
Коя си ти отвъд ролята на създателка на (невинаги) Ведри мами?
След последните четири интензивни години на майчинство, често се питам коя съм извън ролята си на (невинаги) ведра мама. По професия съм бизнес и технологичен журналист и дълго време изследвах българската IT индустрия и предприемачество.
Как възникна идеята и мисията зад проекта?
Проектът беше породен не толкова от вдъхновение, колкото от лична нужда. Когато станах майка, се чувствах самотна, объркана и без подкрепа. Това доведе до създаването на брошурата “Защо полудя като роди?!”, наръчник за близки на родилки. Реакцията на обществото след трагичен случай с майка в София ме накара да осъзная колко малко знаем за следродилната депресия и колко оскъдна информация има. С Цветелина Гаврилова създадохме сайт и затворена общност за майки, където даваме пространство за лични истории и експертна помощ от психолози и психотерапевти.

Какво беше твоето следродилно преживяване?
Първото раждане ми донесе смесица от безкрайна обич и дълбоко отчаяние. Нищо не се случваше “по учебник” - нито кърменето, нито приспиването, разходките на спящо или гукащо бебе в парк. Липсваше ми "селото", което отглежда дете. Липсваше ми подкрепа и разбиране. На мен ми трябваха повече от две години, за да осъзная, че е имало начин да си помогна и, че не е срамно да не си супер майка. Онлайн лекциите на „9 месеца“ ми бяха много полезни в онзи момент.
Какви са целите на общността и кои теми най-силно вълнуват майките?
Да намалим усещането за самота и срам. Споделяме реални истории, стъпваме на доказана експертиза и свързваме майки със специалисти в областта на психичното здраве. Не искахме да изграждаме поредна общност за “съвети от интернет” и на база лично мнение.
Най-силно резонира темата за грижата за себе си. През май (месецът на психичното здраве) организираме безплатна лекция, посветена на баланса между всички роли, които една майка поема.
Как се справяте с предразсъдъците по темата?
Опитваме се с научно обоснован подход и с малки крачки - да помогнем на жени, които имат готовност да възприемат. Хората често не знаят как да говорят за психично здраве, но когато става дума за техни близки – започват да слушат.
Какви ресурси би препоръчала?
Препоръчвам съдържанието да се консумира отговорно, защото вече има твърде много информация и източници. На мен ми помогна подкастът „Мама говори“, книгата “Hunt, Gather, Parent” на Микайлийн Дюклеф (на български “Забравеното изкуство да възпитаваме”) и YouTube каналът Hey Shayla.
Как самата ти се грижиш за себе си?
Постоянно се уча на това. Опитвам се да разпознавам сигналите на тялото и психиката си и да не стигам до изтощение.
Какво би казала на всяка майка в първите седмици след раждането?
Справяш се повече от прекрасно и си идеалната майка за твоето дете. Ако ти е твърде трудно – потърси помощ. Няма нищо лошо и срамно в това специалист да те преведе през трудна ситуация и, че това да потърсиш помощ е проява на смелост, а не на слабост.
Повече за общността на (невинаги) Ведри мами намерете тук.