Нов български университет стартира изпълнението на проекта „Лечебна природа – анимация за щадяща и грижовна детска болнична среда“ в партньорство с Хърватската асоциация на художниците и университета Лусофона, Португалия.
Чрез артистична намеса в детска болнична среда проектът ще създаде позитивна, развлекателна и успокояваща обстановка за пациентите и работещите в лечебните заведения. Повечето произведения на изкуството в тези места представляват традиционни стенописи, картини и скулптури, като липсват съвременни интерактивни произведения и анимации в чакалните на детските болници. Затова основната цел на проекта е създаването на интерактивно преживяване чрез добавена реалност (AR) и анимирано съдържание, вдъхновено от природата, което да осигури комфортна и успокояваща болнична среда. Водещият партньор по проекта - Хърватската асоциация на художниците - има реализирани два пилотни проекта от д-р Мелинда Шефчич и д-р Леа Видакович в КБЦ Загреб - „Дигитална фауна“ (2021) и „Анимиран горски свят в болничните пространства“ (2023).
Изпълнението на инсталациите, както и проследяването на позитивния ефект на художествената намеса ще бъде реализирано от трансдисциплинарен екип от преподаватели, психолози, експерти, дизайнери, режисьори на анимационни филми и студенти към НБУ. Ще се проведат работилници с деца, за да се установи силата на въздействието на намесата в средата и ще се изследва степента на позитивния ефект от съдържанието върху пациентите, техните придружители и болничния персонал.
Ръководител на българския екип по проекта е Весела Данчева - преподавател в НБУ, режисьор и продуцент на анимационни филми. В екипа са включени представители на департаменти „Кино, реклама и шоубизнес“, „Медии и комуникация“, „Когнитивна наука и психология“ и „Изкуства и дизайн".
Очаква се да се създадат:
- 3 стенописа в болници в Загреб, София и Лисабон;
- 3 преживявания с добавена реалност в болници в Загреб, София и Лисабон;
- 6 работилници с деца;
- 1 изследване за въздействието на съдържанието върху пациенти и болничния персонал;
- 1 доклад с анализ на резултатите от проекта;
- 3 пресконференции за представяне на резултатите.
Изпълнението в България е съфинансирано от Национален фонд „Култура”.