Тийнейджърите, които прекарват четири или повече часа пред екрана всеки ден, са по-склонни да изпитват тревожност и депресия, пишат от Medical News. Това сочат данните от нов доклад на Националния център за здравна статистика в САЩ.
Според проучването около половината от тийнейджърите на възраст от 12 до 17 години са имали 4 часа или повече дневно време пред екрана в периода между юли 2021 г. и декември 2023 г. 22,8% са прекарвали 3 часа дневно време пред екрана, 17,8% са имали 2 часа, 6,1% са имали 1 час и само 3% са използвали електронни устройства по-малко от един час.
Спортният журналист Димитър Тасев стана баща
Резултатите показват, че около един от всеки четирима тийнейджъри, които прекарват 4 или повече часа дневно време пред екрана, са изпитали симптоми на тревожност (27,1%) или депресия (25,9%) през предходните две седмици. Симптомите на тревожност и депресия са намалели значително при младежите, които са стояли по-малко от 4 часа дневно време пред екрана, съответно 12,3% и 9,5%.
„Проучвания като тези показват истинската степен на това колко време нашите деца прекарват пред екраните и тревожните последици за тяхното психично здраве и благополучие“, коментира д-р Неха Чаудхари, психиатър в Масачузетската обща болница и Харвардското медицинско училище, цитирана от CBS News.
Прагът за получаване на детски надбавки се увеличава с 50 лв.
Въпреки че има нарастващ брой изследвания, които показват връзката между социалните медии и тревожността и депресията, причините зад това са малко по-сложни, коментира тя. Сред тях са онлайн тормозът, постоянното сравнение с неща, които другите имат или правят, редовното търсене на одобрение, „В същото време хората, които се борят с проблеми с психичното си здраве, може да са по-склонни да се опитат да се обърнат към социалните медии, за да се справят със симптомите си, надявайки се да намерят нови контакти, одобрение или понякога дори разсейване”, отбелязва тя.
Времето пред екрана често е причина детето да проговори по-късно
Предизвикателството за родителите и децата е да се намери баланс в използването на социалните медии, без те да повлияяват на психичното здраве на подрастващите, допълва д-р Чаудхари.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Лекари отстраниха миома с размер на плод при тримесечна бременност
- Саркомът при децата - заболяване, чиито симптоми често се бъркат със спортни травми
- Не на родителското отчуждение! Да на споделеното родителство
- Бебе Елена е коледното чудо на 'Мама и Аз‘
- 12 недоносени бебенца са част от благотворителен календар