Медицински център „Афродита“ е сред водещите по успеваемост ин витро клиники у нас, според официалните данни на Фонда за асистирана репродукция. Това бе обявено на конференция, посветена на женското здраве, под патронажа на британския посланик Натаниъл Копси.
Форумът събра повече от 80 акушер-гинеколози от най-големите болници в България.
Сред основните цели на МЦ “Афродита” е чрез новите постижения в генетиката жените да бъдат спокойни и сигурни в раждането на здрави деца. Приоритет за медицинските експерти в центъра е да направят майчинството по-безопасно.
„Въпросът за майчиното здраве е изключително важен, той е част от женското здраве“, заяви д-р Емил Филипов, главен асистент по стерилитет, акушерство и гинекология в медицинския център. Той акцентира върху темата за подобряване на майчиното здраве в България.
У нас ситуацията с майчиното здраве отразява общите демографски и здравни предизвикателства. Статистиките показват, че между 67% и 70% от бременните жени са обхванати от женски консултации, но все още има значителен процент от случаи, които остават извън системата, особено сред социално уязвимите групи. Д-р Филипов изтъкна, че в България има наредби, които позволяват прегледи и проследяване на бременността, както на социално осигурените, така и на жените без осигуровки. Целта на тези мерки е подсигуряването на майчино здраве и наблюдение на протичането на нормална бременност, както и откриването в ранен етап на възможни усложнения и заболявания, които могат да увредят и майката, и плода. Включени са и мерки за намаляване на майчината смъртност, особено в спешните случаи, които често водят до фатални последици.
С навлизането на изкуствения интелект и в медицината д-р Филипов очерта две направления, които ще са водещи – профилактиката и трансплантациите. “Ние в МЦ “Афродита” се водим от тези направления, правeйки най-доброто за нашите пациенти”, обобщи той.
Друг акцент на конференцията беше важността на генетичните изследвания и консултации, които са от съществено значение за женското здраве и това на плода. Според проф. Алексей Савов, началник на Националната генетична лаборатория към СБАЛАГ “Майчин дом”, около 2,5% от бременностите са засегнати от генетични аномалии, които могат да бъдат открити чрез скринингови тестове. Той призова за използването на подобен тип тестове, които ще улесняват двойките.
Генетичното консултиране в страната се извършва основно в катедрите по медицинска генетика към медицинските университети и в специализирани лаборатории. Достъпът до генетични тестове е добре организиран и се прилага от десетилетия. Основната цел е да се идентифицират потенциалните рискове за бременността и да се предложат адекватни решения на бъдещите родители.
Неинвазивните пренатални тестове вече предлагат на бъдещите родители безопасен и надежден начин за откриване на генетични аномалии още в първия триместър. Той подчерта, че всеки човек носи определени генетични мутации, които обикновено не причиняват здравословни проблеми. Въпреки това, ако и двамата родители са носители на една и съща рецесивна мутация, съществува риск детето им да бъде засегнато от генетично заболяване. В такива случаи е възможно да се направи скрининг за носителство още преди бременността или в ранните ѝ етапи.