За да имате по-силен имунитет тази зима и за да се предпазите от вирусните инфекции, трябва да се храните с високо съдържание на растителни храни. Реакцията на вашата имунна система е единственото нещо, което може да се бори с COVID 19.

Имунитетът се изгражда тогава, когато тялото активно се съпротивлява с всички външни фактори и инфекции. Градивните елементи на вашия имунитет се подпомагат от микроелементите в храната, която консумирате, като антиоксиданти и витамини, минерали. Нищо не може да ви набави тези ценни елементи по-добре от плодовете и зеленчуците, бобовите растения, ядките и семената.

За да бъдете по-здрави (което означава да изградите клетки, функциониращи без бомбардиране от токсини, окисляване, инфекции и вътрешно унищожаване) храните от растителен произход са най-добрият ви залог.

  1. Цитрусови плодове за изцеление на вашите клетки. Тялото ни не произвежда витамин С, което означава, че трябва да го набавяте ежедневно, за да имате достатъчно количество, и за да създадете здравословен колаген. Витамин С се съдържа в грейпфрути, портокали, мандарини, лимони, лайм, помело и др. Действа като антиоксидант, предпазвайки клетките от увреждане. Препоръчителното дневно количество е една малка чаша портокалов сок или да изядете цял цитрусов плод.
  2. Червени чушки за красива кожа и повишаване на имунитета. Те са с двойно съдържание на витамин С, отколкото цитрусовите плодове. Чушките са чудесен източник на бета каротин, предшественик на витамин А (ретинол). Витамин А е важен за здравата кожа, и допринася очите ви да са здрави.
  3. Броколи са богати на витамини А, С и Е. Фитохимикалите в тях са чудесни за въоръжаване и укрепване на имунната ви система. Броколите са добър източник на лутеин, мощен антиоксидант и сулфорафан. Съдържат допълнителни хранителни вещества, включително магнезий, фосфор, цинк и желязо. Ключът към запазването на хранителните вещества е като се консумират бланширани или сурови. Стремете се веднъж в седмицата през зимния сезон в менюто ви да присъстват броколи.
  4. Чесън - той е естествен антибиотик и е от съществено значение за вашето здраве. Древните хора са оценявали чесъна като борец с инфекцията, поради което толкова много от традиционните ни рецепти го включват, като основна съставка. Имунните стимулиращи свойства на чесъна са свързани със съдържащите сяра съединения, като алицин. Смята се, че алицинът подобрява способността на имунните клетки да се борят срещу настинките, грипа и вирусите от всякакъв вид. Препоръчително е да се яде от две до три скилидки на ден през периода на вирусите. За да премахнете неприятната миризма на чесън от дъха си изяжде една ябълка след това;)
  5. Джинджифилът има супер свойства, когато става въпрос за борба с болестите. Доказано е, че намалява възпалителните процеси в тялото, подути лимфни възли и възпалено гърло. Установено е, че облекчава болката и се бори с гаденето, затова се препоръчва при разстроен стомах. Препоръчва се 3-4 грама екстракт от джинджифил на ден или до четири чаши чай от джинджифил, но не повече от 1 грам на ден, ако сте бременна. Някои проучвания свързват високите дози с повишен риск от спонтанен аборт.
  6. Спанак - той е богат на витамин С, на антиоксиданти и бета каротин, които повишанват нивото на имунната система.
  7. Бадеми - те са богати на Витамин Е подпомагащи да се предпазите от настинки и грип и са от ключово значение за вашата имунна система. Колко трябва да ядете на ден: 50 грама сурови ядки или приети в смути.
  8. Куркума - подходяща за борба с възпалителните процеси. Подсилва имунната система чрез стимулиране на образуването на антитела за хората с автоимунни заболявания, намалява мускулната болезненост след физическа натовареност или тренировка. Опитайте да добавите в смутито, в ястията или чая.
  9. Зелен чай - заместете кафето със зелен чай. Така ще се възползвате от съединенията, наречени флавоноиди, мощни антиоксиданти. Зеленият чай има високи нива на EGCG това е друг трудолюбив антиоксидант. Зеленият чай също съдържа L-теанин, антиоксидант, който помагат за производството на Т-клетки в тялото, L-теанин може да помогне при производството на съединения, които се борят с микробите във вашите Т-клетки. Оптималното което да консумирате е от две до четири чаши на ден, но и една чаша зелен чай може да подобри здравето ви.
  10. Папая - наричат я още тропическият лечител. Тя доставя над два пъти препоръчителното дневно количество витамин С. Тя съдържа ензим, наречен папаин, който има противовъзпалителни свойства, помага на тялото да се бори с бактериални инфекции, и синузит. Папаята съсържа калий, витамин В и фолиева киселина, които са мощен възстановител на клетките. Фолиевата киселина действа за изграждане на имунитет и е от решаващо значение за бременните жени. Независимо дали сте бременна или не, фолиевата киселина е чудесен витамин, който поддържа клетките здрави и силни.
  11. Киви богато на антиоксиданти, фолиева киселина, витамин К, витамин С и калий. Тези витамини в комбинация работят в организма за изграждане на здрави клетки в борба с инфекциите и поддържат имунната ви система здрава и работеща. Дефицитът на витамин К е рядък, но когато нямаме достатъчно в организма се наблюдава отслабване на костната система и нарушение на имунната система. Изяждайте по едно киви или го консумирате в смути.
  12. Слънчогледови семки - те са ботати на фосфор, магнезий, витамин В-6 и витамин Е. Вашата имунна система се нуждае от витамин Е, за да функционира в пълна сила. Счита се за здравословно да консумирате по 30 грама дневно в смути или като добавка към салата, крем супа и др.