Първо тримесечие: Първото тримесечие е толкова критичен период, че при всяка възможност трябва да акцентирате върху много полезните храни. Те действат като лекарство за кръвна група А. Макар да има разнообразни храни, които предлагат важни хранителни вещества, силовите за вас храни имат допълнително благотворно въздействие.
Например
- Изберете тофу вместо телешко.
- Изберете соеве сирене и соево мляко вместо бобови култури и бобови кълнове.
- Изберете орехи вместо бадеми.
- Изберете овесено брашно вместо пшеничено.
- Изберете артишок и резене вместо аспержи и брюкселско зеле.
- Изберете къпини и боровинки вместо ябълки и пъпеши.
Акцентирайте върху силовите храни за бременността
Някои хранителни вещества са особено важни. Сред тях са белтъчините, калцият, фолиевата киселина и желязото.
Белтъчини: ферментирала соя (мисо, нато, окара, соев сос, темпе), риба (треска, скумрия, сьомга).
Калций: кисело мляко, кефир, соево мляко, сардини (необезкостени), консервирана сьомга.
Желязо: пълнозърнести продукти, бобови култури, смокини, меласа.
Фолиева киселина: пълнозърнести храни, риба, тъмнозелени листни зеленчуци, леща, слънчогледови семки.
За вегетарианците:
Възможно е да се безпокоите за набавянето на достатъчно протеини за посрещане на повишените нужди по време на бременността. Непременно яжте разнообразни храни и си набавяйте адекватни количества соев протеин. Ако използвате добавки, извлечени от ориз или соя, отбягвайте онези с допълнителна захар.
Подсилете храносмилателните си ензими
Хората с кръвна група А имат ниски нива на стомашна киселина и това може да допринесе за храносмилателните проблеми, типични в началото на бременността. Ако подобрите храносмилането си, много по-малко ще се оплаквате от киселини, повдигане и сутрешно гадене.
- Отбягвайте месото, тъй като за консумацията му са необходими високи на храносмилателните ензими.
- Използвайте ензимна формула на растителна основа като бромелаин. Киселините могат да бъдат упорите проблем през първото тримесечие от бременността на кръвна група А. Ензимите подпомагат разграждането на храните и транспортирането на хранителните вещества през чревните стени, за да може тялото да ги използва.
- Отбягвайте естествено газираната минерална вода у другите газирани напитки. Газираното намалява производството на гастрин, а това понижава стомашната киселинност и пречи на правилното смилане на храната. Кръвна група А е изложена на по-голям риск от стомашни болести – храносмилателен проблем, свързан с пшенични продукти. Ако изпитвате стомашен дискомфорт, най-добре избягвайте пшеничните изделия.
- Сутрешното гадене е в резултат от свръхактивност на черния дроб – състояние, към което кръвна група А е предразположена. Витамин B6 добър лек, тъй като въздейства пряко върху метаболитния цикъл.
Преборете се с умората и резките промени в настроението
Чувството на умора е обичайно през първото тримесечие от бременността, тъй като тялото се приспособява към ставащите огромни промени. Повишените нива на стреса също допринасят за умората из а резките промени в настроението. Постарайте се да си осигурите редовен сън и се придържайте към този режим възможно най-стриктно. Нормалният режим на сън и бодърстване понижава нивата на кортизола. През деня планирайте поне две почивки по 20 минути за пълна релаксация. Борете се с нарушенията на съня с редовно спортуване и отпускащи занимания преди сън. Леката закуска преди лягане ще повиши нивата на кръвната захар и ще подобри съня.
Фактор, който допринася за умората при кръвна група А – особено ако сте на вегетарианска диета – е повишена предразположеност към желязодефицитната анемия. Попитайте вашия лекар дали да не вземете желязо като добавка и увеличете консумацията на храни, богати на фолиева киселина, витамин C, желязо, селен, цинк. Такива са студеноводната риба (сьомга, скумрия, херинга и сардина), яйца, зелен фасул, тахан, цвекло, спанак, келп, зелени зеленчуци, магданоз, маруля, сушени сини сливи, праскови, черница.
Най-добрите източници на желязо за кръвна група А:
- Морски храни;
- Бирена мая;
- Меласа;
- Сушени сини сливи;
- Сатфиди;
- Гъби;
- Захарно цвекло;
- Спанак;
- Ядки и семена.
Ако копнеете за храни, които не са полезни за вашата кръвна група, намерете им заместители, които са здравословни за нея. Например:
- Вместо захар – пресни горски плодове; резени ананас.
- Солени храни – супа от мисо; соев сос.
- Вместо сладолед – замразено кисело мляко; сладолед на соева или оризова основа.
- Мазни храни – фъстъчено масло, бадемово масло върху шпелтов хляб.
- Кремове – соеви и плодови шейкове.
Откъс от книгата „Правилният начин на хранене според кръвната група на майката и бебето“, д-р Питър Д‘Адамо и Катрин Уитни