След появата на мъничето, майката се нуждае от съвети и насоки за това как правилно да полага грижи. Знаем колко силно е притеснението на родителите по отношение на първата баня. Как да се подготвим, как да къпем бебето и за какво да внимаваме при хигиената на момиченцата и момченцата? За да отговорим на тези и други въпроси по темата, в студиото ни поканихме Илияна Чикичева, акушерка.
Страхът от първата бебешка баня се оказва, че притеснява не само новите, младите родители, а също и тези, които вече веднъж са минали през предизвикателствата в отглеждането на бебе. Според Иляна всеки родител, каквото и да прави, всъщност това е най-доброто и най-правилното за детето му. Тревогите са излишни, защото щом природата е сметнала, че сме способни да се справим с това начинание, значи е достатъчно да се доверим на своя вътрешен инстинкт, той ще ни води и ще ни помогне да вървим лесно по пътя на родителството.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НА 9 МЕСЕЦА В YOUTUBE
Кога се случва първата баня на бебето и какво изисква предварителната подготовка? Разбира се, нашият гост, ни отговори подробно и на тези въпроси. Оказа се, че търпение, спокойствие, няколко елемента от чисто битов характрер - хавлия, детска козметика, непромокаема пелена, са напълно достатъчни за първата бебешка баня. Илияна ни поясни, че по-специално внимание заслужава пъпчето. Разказа ни как да се грижим за него и ни увери, че няма за какво да се тревожим. "Докато съвсем не зарастне пъпчето, не бива да се къпе детето във вана, а под течаща вода." Това е основното, което трябва да знаем, ако бебето ни все още е със своя пъпен остатък.
В самото начало е добре майката да има подкрепа при къпането на новороденото. Важно е таткото да окаже нужната помощ. Обърнахме внимание и на честота на къпане и уточнихме, че не е задължително да къпем бебето всеки ден, но все пак е препоръчително, според Илияна. Тя съветва да къпем децата всеки ден, защото банята за тях е удоволствие, едно приятно преживяване.
В разговора ни поставихме фокус и на интимната хигиена и разбрахме, че при момиченцата е много важно да внимаваме за посоката на миене, правилната такава е от половите органи към дупето. При момченцата внимание трябва да се обръща на половия орган, до 2-годишна възраст половият член не трябва да зебелва, но при всяко къпане, майката трябва да почиства тази част и да забелва, колкото позволява, без да насилва, постепенно.
БЪДЕТЕ ЧАСТ ОТ ОБЩНОСТТА НА 9 МЕСЕЦА ВЪВ VIBER
Специално време и внимание отделихме и на зоната под пелените. Илияна Чикичева ни обясни, че е изключително важно след баня да мажем всички гънки на бебето.
А как да обличаме мъника? Не пропуснахме да поговорим и за това.
Срещата ни с Илияна Чикичева беше интересна и наситена с ценни съвети. Ако сте пропуснали да ни гледате, можете да го направите още сега: