Много бременни се страхуват от предизвикване на раждането, защото смятат, че то може да причини различни интервенции и да доведе до секцио. Ново канадско изследване показва, че тези страхове са необосновани. Според него при жени с предизвикано раждане към края на бременността или след термина вероятността да родят със секцио е с 12% по-малка, отколкото при останалите, при които е приложено изчаквателно поведение.

Изследването обобщава резултатите от над 30 000 раждания, включително високорискови. Начинът, по който раждането е предизвикано, не се е отразил съществено на резултатите.

 

Какво става в тялото след 41-вата седмица?

Терминът ви е преминал и вие сте притеснена. Погледнете нещата от добрата страна – малко вероятно е да ви остава повече от седмица до срещата с вашето бебе.

 

Кога се налага раждането да се предизвика?

Плацентата има ограничен живот и скоро след термина тя започва да функционира с намалена ефективност, като постепенно доставя на детето по-малко хранителни вещества и кислород.

Бебетата, родени след продължителен престой в матката, са по-слаби, с грапава, лющеща се кожа. Те са и по-големи, което може да затрудни раждането. Поради това лекарят ви ще определи дата за предизвикване на раждането, за да се избегнат усложненията за бебето и за вас.

Раждането може да се предизвика освен поради преносване и в следните случаи:

  • Ако водите ви са изтекли, но раждането не е започнало в рамките на 24 часа.
  • Ако имате високо артериално налягане.
  •  Ако състоянието на бебето се влошава.

Бебето

Малкото същество, живеещо в тялото ви, се състои от стотици милиона клетки, които заедно тежат около два милиарда пъти повече от току-що оплодената яйцеклетка.

Невероятното е, че докато очаква да се роди, бебето лежи на същото място, където е започнало всичко – там, където сперматозоидът на партньора ви е проникнал във вашата 

 яйцеклетка.

 

Добре дошло на белия свят, мило бебе!

То е тук и е най-хубавото бебе, което някога сте виждали. Дали сте родили по естествен начин, със секцио, или с предизвикано раждане, няма никакво значение, щом държите малкото същество в ръцете си. Моментът, който сте очаквали, най-после е настъпил – вие сте майка.

Раждането е толкова стимулиращо, че въпреки усилията бебето ви е невероятно бодро през първите няколко часа. Тялото му е претърпяло удивителни промени –  белите му дробове за пръв път са започнали да дишат въздух и кръвта му циркулира независимо. Въпреки че не е физически прикрепено за вас с пъпната връв, бебето ви все още се нуждае от вас толкова, колкото и през изминалите девет месеца. То може да суче, но е отдалечено с години от времето, когато ще може да живее независимо от вас.