По принцип съм по-пълна, а през бременността качих доста килограми (срамувам се да споделя колко…). Интересувам се по-трудно ли раждат пълните жени.


На този въпрос не може да се отговори еднозначно. Процесите протичат твърде индивидуално.

За лека форма на затлъстяване се приема тегло, надхвърлило с 20% идеалното, а за изявена форма – тегло с 50% над идеалното. Наднорменото изходно тегло и наднорменото напълняване през бременността се смятат за рискови фактори. При пълните жени са по-чести усложненията, предизвикани от хипертония, диабет, пиелонефрит, по-едър плод, разширени вени и тромбофлебит и др.
Затлъстяването е свързано също и с рискове по време на раждането. По-срещана е родилната слабост, по-често вторият период на раждането се удължава, цезарово сечение се налага 2 пъти по-често, по-голяма е опасността от инфектиране на раните, тромбоемболии и др. Жените, натрупали много килограми през 9-те месеца, е желателно да раждат по естествен път (вагинално). При тях много трудно клинично и чрез ултразвуково изследване се определя колко голям е плодът, което налага повишено внимание в хода на раждането. Процесът протича затруднено.

Поради преразтегната матка по-чести са кръвотеченията във и/или след плацентарния период.
Ако се наложи родоразрешение чрез цезарово сечение, за предпочитане е разрезът да се направи надлъжно. При пълните раждащи тъканите по-лесно се разкъсват или разтягат, което налага използване на специални техники за зашиване на оперативната рана.
При цезарово сечение за предпочитане е епидуралната анестезия, макар че и тя се удава по-трудно поради затлъстяването. Пълните жени, родили по естествен път, и особено родилите чрез цезарово сечение трябва рано да се раздвижват за профилактика на тромбоемболични усложнения.