Щастливи сме, че Българска фондация „Биоразнообразие“ ще бъде част от Семейния фест, който е плод на инициативата ,,Зелената стълба''. Екипът на Фондацията е подготвил три изключително интересни и полезни за децата игри. ,,Биоразнообразие''е създадена през 1997 г. като приемник на междуправителствена Българо-швейцарска програма за опазване на биоразнообразието (БШПОБ). Фондацията се самоопределя като организация, осъществяваща дейност в обществена полза по смисъла на ЗЮЛНЦ, която използва своята собственост за опазването на околната среда и биологичното разнообразие.
Какви са основните цели и мисия на Българска Фондация Биоразнообразие?
Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) е организация с ясни цели и мисия, насочени към опазването на природата и биологичното разнообразие в България. Основните цели на фондацията включват опазване на биологичното разнообразие чрез защита на застрашените видове и техните хабитати, управление на защитените територии и мрежата „Натура 2000“, както и подпомагане на научни изследвания, свързани с биологичното разнообразие и оценка на въздействията върху него. Мисията на БФБ е да обединява хора с различни идеи за опазването на българската природа, стремейки се към устойчиво управление и опазване на природните ресурси. Фондацията работи за повишаване на общественото съзнание относно важността на опазването на природата и устойчивото развитие в страната, като цели да промени отношението към защитените територии и да насърчи устойчивото развитие в България.
Кои са основните проекти, по които работите в момента?
БФБ работи по проекти, насочени към опазването на природата и биоразнообразието в България. Проектът ,,Солта на живота" е насочен към възстановяване и дългосрочно опазване на крайбрежната лагуна Атанасовско езеро край Бургас. „Чаирските езера – капсули биоразнообразие в Родпите“ е проект, който работи за съхраняването и популяризирането на торфищата, една уникална и рядка за страната ни екосистема. Друг значим проект е ,,Участие за природа", който подкрепя представителството на неправителствени организации и гражданското участие в политиките за устойчиво развитие. Малкият проект „За пчелите и хората“, учи хората, че грижата за природата зависи от всеки от нас, като създава „цветни бомби“ от които поникват медоносни цветя. Новият проект Blueconnect фокусира работата на Фондацията върху опазването на Черно море и морските треви.
Какви екологични проблеми са приоритетни за фондацията през следващите 5-10 години?
· спиране на загубата на биоразнообразие чрез обяваване на нови защитени територии, тяхното ефективно управление и прилагане на планове за опазване на ключови растителни и животински видове.
· смекчаване на ефектите от климатичните промени.
· опазване на водите на България, със специален фокус върху торфищни екосистеми, крайбрежни лагуни и Черно море.
· ще продължим активно да работим и върху екологичното образование.
Какво смятате за най-големите предизвикателства в опазването на биоразнообразието в България?
- Липса на финансиране и политическа воля
Финансирането за опазване на биоразнообразието в България е системно недостатъчно, средствата за опазване на природата са по-малко от 1% от общия бюджет на страната.
Липсата на адекватни инвестиции ограничава възможностите за ефективни мерки за опазване и възстановяване на природата. Инвестициите в опазването на биоразнообразието са ключови не само за защита на природата, но и за адаптация към климатичните промени. Опазването на биоразнообразието в България изисква комплексен подход, включващ координирани действия между правителствени институции, неправителствени организации и обществото като цяло, а в момента такъв напълно липсва.
- Неправилно управление и законодателство
Слабото прилагане на природозащитното законодателство и неефективното управление на защитените територии допълнително усложняват ситуацията.
Липсата на контрол върху добива и ползването на биологични ресурси води до неустойчиво управление и загуба на ценни видове.
- Ниският обществен интерес
Недостатъчната информация и разбиране сред обществеността относно важността на биоразнообразието също е голямо предизвикателство. Усещането, че „от мен нищо не зависи“ завладя обществото ни в последните години и то е пагубно за опазването на природата, защото истината е точно обратната – всеки може да направи нещо (малко или голямо) за средата в която живее.
Кои са основните заплахи за биоразнообразието в България днес?
- Въздействие от климатичните промени
Климатичните промени оказват допълнителен натиск върху биоразнообразието, променяйки условията в различни екосистеми и увеличавайки уязвимостта на много видове.
- Замърсяване на околната среда
Замърсяването на въздуха, почвата и водите е сред най-сериозните заплахи за биоразнообразието в България. През последните десетилетия, страната е изправена пред различни форми на замърсяване - битово, селскостопанско и промишлено. Това замърсяване не само че застрашава биологичното разнообразие, но влияе и на здравето ни.
- Прекомерно използване на ресурси
Прекомерното използване на природни ресурси, включително свръхулов на риба и прекомерно добиване на растителни видове, представлява сериозна заплаха за много екосистеми.
Каква е ролята на защитените територии (национални паркове, резервати) в опазването на биоразнообразието?
Защитените територии в България играят ключова роля в опазването на природното наследство и биоразнообразието на страната. Те представляват около 5% от територията на България. Те са част от по-широката мрежа „Натура 2000“, която цели опазването на природните местообитания и видовете в Европейския съюз. Тази мрежа е важна не само за нашата природа, но и за глобалните усилия за запазване на биологичното разнообразие. Защитените територии служат за убежища на редки и застрашени видове растения и животни, като същевременно запазват важни екосистеми. Те включват различни категории, като резервати, национални паркове и природни забележителности, всяка от които има специфични цели и режими на управление. Защитените територии в България са жизненоважен инструмент за опазване на природата, който осигурява устойчиво развитие и благосъстояние както за екосистемите, така и за хората.
Как сътрудничите с училища и университети в популяризирането на биоразнообразието сред младите хора?
Активно участваме в образователни инициативи, насочени към всички нова на формалното и неформалното екологично образование – от деца в детската градина, до студенти и възрастни хора.
· Финансираме дипломни работи: Фондацията предоставя финансова подкрепа за студенти от български висши учебни заведения, които разработват дипломни работи в областта на биоразнообразието
· Обучения и семинари: повече от 20 години БФБ организира свободен курс по консервационна биология за студенти в биологическият факултет на СУ и граждани, който включва лекции, водени от изтъкнати учени и природозащитници и завършва с лагер на терен за придобиване на практически знания.
· Участие на гражданите: Фондацията стимулира участието на местните общности в планирането и управлението на природните ресурси в районите в които живеят.
· БФБ работи в сътрудничество с различни образователни институции, за да интегрира темите за опазване на околната среда и биоразнообразие в учебните планове.
· Съвместно с Националният природонаучен музей създадохме първата научна ескейп стая Bioxape, чрез която през игра научаваш за проблемите на климата.
· Създадохме игровозирана платформа за ученици в която чрез игри и различни интерактивни форми по интересен и завладяващ начин да ангажира вниманието на ученици и учители по все по-актуалните въпроси за опазването на околната среда, адаптацията и справянето с климатичните промени.
Организирате ли доброволчески програми или инициативи за граждани, които искат да участват в дейностите ви?
Организираме множество доброволчески акции в две основни направления – едното е в партньорство с големи фирми, на които помагаме да насочат енергията на служителите си в наистина полезна за околната среда посока. По този начин от няколко години работим с HPE, Булбанк, Пежо и др. Другото направление са доброволчески акции за граждани с които подпомагаме конкретни дейности на Фондацията, напр. работата ни за опазване на дюните по Черноморието. С помощта на доброволци през 24-та година бяха изчистени от боклуци дюните край Бургас, Синеморец и Кара дере. Доброволци поставиха леки бамбукови огради и табели, които да насочат движението на туристите извън най-уязвимите части на дюната.
Не пропускайте да се присъедините към събитието във Фейсбук и заповядайте в The Mall на 7 декември, 10:00 часа.