От първото изплакване на новороденото родителите насочват цялото си внимание към него. Внимателното наблюдение на движенията, мимиките и реакциите на бебето често предизвикват притеснение при новите родители. Всъщност това, което наблюдавате, е вродената програма за оцеляване на бебетата – рефлексите. В момента на раждането мозъкът и нервната система на детето имат всички необходими нервни клетки, но връзките между тях са слаби, недоразвити и не работят много добре. Затова голяма част от тези отговори са автоматични, което означава, че бебето се ражда с готови решения или отговори, които да използва в първите месеци след раждането - това са рефлексите.
РЕФЛЕКСЪТ представлява реaкция на организма в отговор на дразнения от средата (сензорни стимули). Тoй е основна проява на нервната система. Благодарение на рефлексите се координира дейността на органите и системите в човешкия организъм веднага след раждането. Рефлексите могат да се разделят на два вида според времето на появата си – безусловни и условни.
- БЕЗУСЛОВНИТЕ РЕФЛЕКСИ са вродени и са налице още през бременността и при раждането. Представляват готовите, автоматични отговори за времето от раждането до шестия месец след него.
- УСЛОВНИТЕ РЕФЛЕКСИ се придобиват по време на индивидуалното развитие на всеки чoвек. Те се изграждат на основата на безусловните рефлекси под влияние на околната среда и грижите за детето.
Науката познава над седемдесет първични рефлексa като около двадесет и пет от тях се считат за изключително важни за раждането, оцеляването и развитието на детето.
Повечето безусловни (първични) рефлекси съществуват само в първите шест месеца от живота. Постепенно с натрупването на достатъчно двигателен опит безусловните рефлекси ще се превърнат в съзнателни действия. Познаването на някои от вродените рефлекси ще ви по могне да разберете как се развива вашето бебе. Те са един от най-лесните за проследяване показатели за адекватно и добро развитие на нервната система на бебето.
КАЛКУЛАТОР ЗА ЦВЕТА НА ОЧИТЕ НА БЕБЕТО
Ние с вас ще разгледаме част от значимите за развитието на бебето вродени рефлекси.
- Рефлекс на Моро (уплаха)
Този рефлекс носи името на своя откривател – австрийският педиатър Ернст Моро. Рефлексът на Моро се появява още от 9-та/12-та седмица и е добре развит около 28-та седмица от бременността. Проявява се, когато бебето се стресне от рязко движение или силен шум. Този рефлекс, освен че подпомага за първото вдишване, отваря дихателните пътища при заплаха от задушаване. Беззащитното бебе реагира на неприятните стимули като глад, болка или страх с рефлекса на Моро. Плаче и по този начин привлича вниманието на родителите. Има силно изразена защитна функция
Как изглежда?
Протича в две фази – в първата фаза детето разтваря широко ръце, разперва пръстите си и опъва крачетата си, а във втората – ръцете се свиват към гърдите като прегръдка. Следва плач, който продължава около 10 секунди.
Колко време е нормално да е активен този рефлекс?
При различните автори има посочени различни периоди. При някои е посочена времева рамка от раждането до края на втория месец. При други - до шестия. Средното време, в което рефлекса на Моро е активен е до края на трети или началото на четвъртия месец след раждането.
Какво се случва с рефлекса на Моро след това?
От гледна точка на психомоторното развие рефлекса на Моро помага на детето да стабилизира гръбначния стълб, ако лежи по гръб и внезапно се стресне от шум или при промяна на положението на тялото. Ако в първите три месеца след раждането поставите детето за кратко по гръб върху по-твърда подложка ще забележите, че то е нестабилно и от време на време пада встрани. Това предизвиква страх и ще активира рефлекса. Постепенно, с чести упражнения, бебето ще се научи да запазва равновесие докато лежи по-гръб и рефлекса няма да бъде необходим. Ще се превърне в координирано от нервната система действие-равновесие по гръб.
Какво можете да направите за да подпомогнете този процес?
Рефлексът на Моро е вестибуларен, което означава, че е пряко свързан с равновесието. Поставянето на бебето върху меки възглавнички, в слинг или раница за дълги периоди от време в първите шест месеца след раждането забавя овладяването на равновесието и отпадането на този рефлекс.
Как Господ ни дари с тризнаци и той ги опази до финала
За да помогнете на бебето, можете няколко пъти на ден да го поставяте легнало по гръб върху твърда основа или подложка. Например, можете да сложите тънко бебешко одеяло или чаршаф на пода и да оставите бебето да лежи десетина минути в положение по гръб. Бъдете наблизо и се отзовете, ако видите, че рефлекса се активира като вземете на ръце и гушнете бебето. Много е важно то да се чувства сигурно и защитено. След няколко часа опитайте отново. Така за няколко месеца този рефлекс ще отпадне, а детето ви ще се приближи с една стъпка напред към развитието на координираното равновесие и оттам към самостоятелното сядане, пълзене, изправяне и ходене.
- Асиметричен тоничен шиен рефлекс (риск от задушаване)
Този рефлекс се появява през 18-а седмица на бременността. Играе важна роля в родовия процес. След раждането предотвратява риска бебето да остане да лежи по корем с лицето надолу (риск от задушаване). Друга важна негова функция е, че създава условия за развитието на първична координация око-ръка и влияе върху развитието на латералността*
*Латерално (Мед. от лат. latus - страна) ,,странично“. Осъзнаване на лява/дясна половина на тялото. Най-известните прояви на латералността са десничарството и левичарството.
Как изглежда?
Рефлексът се активира когато пасивно обръща ме глава в ляво или в дясно. В посоката, в която обръщаме главата ръката и крака се изпъват, а другата ръка и другия крак се свиват.
Колко време е нормално да е активен този рефлекс?
Физиологично изчезва най-късно до шестия месец. Някои автори посочват времева рамка до края на втория месец, други до четири месечна възраст.
Какво се случва с рефлекса след това?
От гледна точка на психомоторното развитие този рефлекс има две много важни за бъдещото развитие на детето функции. Той създава условия за развитието на координацията око-ръка и влияе върху развитието на латералността.
Какво можете да направите за да подпомогнете този процес?
Отнасяме този рефлекс към област координация, защото от неговото правилно „угасване“ зависят голяма част от двигателните умения свързани с добрата координация око-ръка. Например: достигане до предмет с ръка, пълзене, катерене, самостоятелно хранене с прибор, писане, четене.
Можете да подпомогнете този процес като включите в ежедневната грижа за бебето маса жа и гушкането. Нежните поглаждащи движения по гърба от двете страни на гръбначния стълб са идеални за целта.
Друго подходящо упражнение е проследяването с очи на предмет/играчка. Ако покажете на бебето играчка и бавно я придвижите хоризонтално пред погледа му ще забележите едно леко „прескачане на погледа“ в зоната над носа - там, където се налага пресичане на вертикалната средна линия на тялото. Детето ще се опита да проследи движението на играчката като движи ръцете и главата си.
След петия месец можете да включите занимания от типа подаване на кубчета последователно от ляво и от дясно на ръката на бебето и да го стимулирате да прехвърли играчката в свободната си ръка за да вземе нова.
- Тоничен лабиринтен рефлекс
Появява се в четвъртата седмица от бременността. Напълно активен е по време на раждането. Подпомага задържането и контрола на главата.
Как изглежда?
Ако наклоним главата на бебето назад – то се протяга, а ако наведем главичката му напред, то се свива до ембрионална поза.
Колко време е нормално да е активен този рефлекс?
Тоничният лабиринтен рефлекс има две посоки, които се запазват за различен период от време. Рефлексът в частта му свиване на тялото се запазва до четвъртия месец. В частта му разтягане продължава да бъде активен почти до края на третата година.
Какво се случва след това?
От гледна точка на психомоторното развитие този рефлекс е важен за задържането и контрола на главата на бебето. По-късно ще бъде надстроен с поддържане на равновесието на цялото тяло, изправената стойка и координацията.
Изчислите овулацията си и да разберете кои са най-благоприятните дни за зачеване
Какво можете да направите?
Този рефлекс е свързан с координацията и равновесието, намирането на опорна точка на тялото. Когато не се надгради навреме децата изпитват трудности със запазването на изправена позиция на тялото. В по-късна възраст имат заоблен гръб или стъпват на пръсти, възможно е да размахват ръце при ходене. От рано поставяйте бебето по корем на пода или върху голяма топка по няколко минути, но редовно. За по-голям ефект при деца на 2–3 месеца можете да подложите на нивото на гърдите навита на руло хавлиена кърпа или възглавничка за път. Близо до бебето разположете обезопасено огледало или карти с визуални стимули.
- Рефлекс на търсене
Един от най-важните за оцеляването на бебето рефлекси. Рефлексът за търсене и този за сукане са ключови за оцеляването на детето, тъй като помага на новороденото в намирането на източника на храна-гърдата на майката.
Как изглежда?
Рефлексът за търсене се появява когато докоснете лицето на бебето и то се обръща по посока на докосването, отваря устата и търси да засуче.
Проверяваме рефлекса за сукане с лек допир или почукване по устните. Понякога рефлексът може да се задейства просто чрез приближаване на някакъв обект до устните на бебето. Отговорите са смукателни движения. Добре е да не докосвате твърде често лицето на бебето около устата, защото това активира рефлекса и може да доведе до раздразнение на бебето.
Колко време е нормално да е активен този рефлекс?
Появата на рефлекса започва в 13-а седмица от бременността. До 34-а гестационна седмица е напълно развит. Рефлексът продължава за около 3 месеца след раждането и след това постепенно отслабва. На около 6 месечна възраст изчезва напълно.
Какво се случва с рефлекса след това?
При угасването на рефлекса детето вече може съзнателно да управлява двигателните механизми свързани с приема на храна. Обърнете внимание, че това е препоръчителният момент за начало на захранването според повечето педиатри.
Какво можете да направите?
Детето ви има необходимост да изследва света чрез устата затова му дайте възможност да поставя безопасни неща в устата си като по-големи кубчета, лъжички и др. Малко преди и по време на периода на захранването позволете на детето да докосва и да играе с храната.
- Хватателен рефлекс. Палмарен хватателен рефлекс (с пръстите на ръката)
Как изглежда?
Палмарният рефлекс кара бебетата автоматично да стискат пръсти около всичко, което е поставено в дланите им. Този захват е доста силен. През първите месеци от живота има силна връзка между хватателния рефлекс и сученето.
Колко време е нормално да е активен този рефлекс?
Рефлексът се появява около 11-а седмица от бременността и угасва около третия месец след раждането с укрепването на позицията на тялото.
Какво се случва с рефлекса след това?
Този рефлекс е свързан с развитието на захвата на пръстите на ръцете. В началото пръстите на ръката на бебето са свити в юмрук. Около втория месец очакваме бебето да освободи палеца на ръката, а около третия да започне да разтваря и останалите пръсти. В следващите месеци бебето ще започне да се научава да хваща предметите с пръсти като осъзнатото действие се очаква около петия месец.
Какво можете да направите?
След освобождаването на палеца можете да стимулирате отварянето на другите пръсти като предлагате в обсега на детето дрънкалки с дръжка или други предмети, които то да се опитва да хване. Игри или масажни движения свързани с движения по дланта също са подходящи за времето между третия и петия месец.
“Откъс от книгата „Твоето невероятно бебе“