Ако през бременността ви измъчва парене в хранопровода, предлагаме ви няколко съвета как да потушите пожара. Паренето и киселините в хранопровода могат да са много мъчителни за вас. След като сте посвикнали с отоците, болките в гърба, честите посещения до тоалетната, сърбежа по кожата, умората, безсънието и дори ударното натрупване на килограмите, паренето зад гръдната кост е нов неочакван тормоз.
Коя е причината?
Мъчителното парещо усещане се получава, когато мускулът, затварящ долния отвор на хранопровода, се отпуска и започва да пропуска нагоре стомашно съдържимо. Това дава възможност на стомашните киселини да проникват в хранопровода. Бременните често страдат от това състояние поради две причини. На първо място, хормонът релаксин, който разхлабва ставите и съединителната тъкан, за да осигури по-лесно раждане, забавя храносмилането ви. При това храната се задържа по-дълго в стомаха и предизвиква образуване на повече киселини. На второ място, растящото бебе притиска стомаха и долния отвор на хранопровода, което увеличава възможността киселините да проникват в хранопровода.
Какво да правите
- Яжте по-малко и по-често. Прехранването увеличава паренето зад гръдната кост. През бременността възможностите на стомаха да се разширява се ограничават. Умереното хранене ще ви предпази от прекомерно увеличаване на теглото, което от своя страна засилва натиска върху стомаха и допринася за засилване на паренето.
- Вместо по три пъти на ден, хранете се по шест пъти. Изключете от менюто си храни, които придизвикват парене и киселини. Обикновено сред тях са цитрусовите плодове и доматите, мазните или пържените храни, силните подправки, шоколадът, кафето, газираните напитки и алкохолът.
- Приемайте повече течни храни. Те по-рядко предизвикват киселини, тъй като се задържат по-кратко в стомаха. Добър избор са киселото мляко, млечните шейкове и кремовете. За предпочитане са течните храни, които съдържат повече протеини – например прясното мляко и айрянът. Старайте се да дъвчите твърдите храни достатъчно дълго, докато почти се втечнят.
- Внимавайте какво поемате преди нощния сън. За да избегнете паренето през нощта, не яжте нищо поне три часа преди лягане. Повдигнете горната част на леглото и спете на лявата си страна, което ще затрудни проникването на стомашните киселини в хранопровода.
Възможно е да се наложи да вземате антиацидни (противокиселинни) препарати. Най-добре е да ви ги предпише вашият акушер-гинеколог. Избягвайте обаче таблетки, съдържащи алуминий, който може да предизвика запек или дори да е токсичен в по-големи дози. По време на бременността не бива да вземате медикаменти, които съдържат аспирин, натриев бикарбонат или натриев цитрат, защото могат да предизвикат задържане на течности и отоци.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Как емоционалното състояние на майката оказва влияние върху бебето преди раждането
- Бленувана бременност и спешно секцио по време на Covid-19
- Училище за родители - Женското здраве отвътре и отвън
- Ева Веселинова стана мама на близнаци
- Бленувана бременност и спешно секцио по време на Covid-19
- Баща за трети път - писателят Захари Карабашлиев посрещна Ана