Д-р Антон Баев, акушер-гинеколог и репродуктивен специалист, повдига завесата пред тайните на зачеването, свързани с намесата на инвитро процедурите. Ако имате проблем и бебето се бави, не се тревожете, защото за всеки проблем си има решение.
Какви са причините все повече двойки да имат репродуктивни проблеми?
Причините могат да бъдат най-различни – наследствени, физиологични, психологически и такива, които се водят неизяснени. При жената физиологичните причини могат да бъдат вследствие на различни заболявания, които са довели до промени във влагалището, маточната шийка, матката, маточните тръби, яйчниците. Репродуктивните проблеми могат да се дължат и на заболявания на жлезите с вътрешна секреция, които синтезират хормони, балансиращи женската полова система. Друга причина могат да бъдат психологически проблеми, както и психични разстройства. Причина за безплодие могат да бъдат и заболявания като захарен диабет, болест на Хашимото, хипер- или хипофункция на щитовидната жлеза.
9 месеца препоръчва
Parusan Комплект Блестяща коса-сияйна кожа-здрави нокти
Причина за репродуктивните проблеми може да се открие и при мъжете. Безплодието при мъжа често се дължи на нервно-психични фактори, анатомични, хронични заболявания или лечение с медикаменти, които увреждат сперматозоидите, както и на заболявания на хипоталамуса или хипофизата. Нездравословният начин на живот и употребата на алкохол, наркотичните вещества, злоупотребата с анаболни стероиди, тютюнопушенето водят до безплодие и влошена спермограма. Заболявания като варикоцеле, крипторхизъм и много други също водят до репродуктивни проблеми.
Как се диагностицира стерилитетът?
При диагностиката на стерилитет при мъжа се започва със стандартна спермограма. Спермограмата е тест за определяне на способността за оплождане на сперматозоидите. Бърз и лесен тест за изпълнение, който дава информация на базата на морфологията, подвижността, концентрацията на сперматозоидите, както и на обема и качеството на семенната течност. При наличие на отклонение от нормата се пристъпва към по-задълбочен анализ. Възможностите са за изследване на зрелостта и здравето на сперматозоидите, като чрез HBA (Sperm-Hyaluronan Binding Assay) тест се определя функционалната зрялост на сперматозоидите, която не може да бъде диагностицирана по външния им вид. Също така може да бъдат проведени тест за виталност, тест за биологична преживяемост, криотолерантност на сперматозоидите и много други изследвания (по преценка на ембриолога, акушер-гинеколога и андролога, които работят с двойката с репродуктивни проблеми).
При жената се прави оценка на хормоналния статус, гинекологичен и ултразвуков преглед, чрез които да се открият евентуални нарушения в анатомията на женската полова система, както и се снема статус на регулярността и продължителността на менструалния цикъл.
Възможни причини за инфертилитет са липса на овулация или нарушена такава, неблагоприятна среда в цервикалния канал, запушени маточни тръби, проблеми с ендометриума на матката, наличие на сраствания, ендoмeтpиoзa, поликистоза на яйчниците. Основен метод за диагностика в този случай е лапароскопията.
Съществува ли превенция?
Да, за случаите, които не са генетично или анатомично обусловени. Препоръчва се подобряване на качеството на живот, което би допринесло за повишаване на плодовитостта. Здравословният начин на живот (приемането на качествена храна, двигателната активност, спокойствието и липсата на стрес) е фактор, който би повлиял положително върху плодовитостта.
Инсеминация
Вътрематочната инсеминация е въвеждане на предварително обработени с хранителна среда жизнени сперматозоиди в матката, за да се подобрят шансовете за забременяване. Прави се при двойки, при които жената има проходими фалопиеви тръби и партньорът има от нормални до леко влошени параметри на семенната течност. Обработеният материал се поставя близо до фалопиевите тръби в матката с фин катетър, където се очаква да се извърши оплождането по нормален механизъм.
Мъжки или женски фактор – кой е по-често срещан?
Според статистиката са еднакво често срещани. Говорим за мъжки фактор, когато причина за безплодието се открива в мъжа, а за женски фактор, когато причина за безплодието се открива в жената.
При мъжете се наблюдават влошена спермограма, увредена ДНК на сперматозоидите, крипторхизъм, варикоцеле и др. При жената – нарушения в менструалния цикъл и хормоналния баланс, изчерпване на яйчниковия запас, анатомични особености на матката, възпаления и сраствания в женската полова система и др.
Има ли горна възрастова граница за инвитро процедура?
Горната възрастова граница, когато става въпрос за държавно финансиране, е определена до 43-годишна възраст (в момента на подаване на заявлението). При лично финансиране на АРТ процедура тази граница не е бариера.
Какво представлява стимулацията преди процедурата?
Физиологично (при здрава жена) при процеса на овулация започва зреене на няколко фоликула, като остава един доминантен, от който се отделя яйцеклетка, годна за оплождане, а останалите регресират и се резорбират.
При контролирана и правилно проведена стимулация фоликулите, които по принцип не достигат зрялост и се резорбират, успяват да достигнат зрялост, биват взети чрез пункция и оплодени. Този вид стимулация не би трябвало да изчерпва яйчниковия резерв.
Какви биват стимулационните протоколи?
Стимулационните протоколи биват два вида – дълъг и къс. Изборът се прави от лекуващия акушер-гинеколог въз основа на обективното състояние на жената и проведените изследвания. Определянето на вида протокол засяга точното определяне на количеството на използвания за стимулация медикамент.
Аспирация на яйцеклетките – кога се извършва?
Аспирацията на яйцеклетки се прилага както при проведена стимулация, така и при естествен цикъл. Самата аспирация се извършва по преценка на лекуващия акушер-гинеколог след оценка на определен набор от наблюдаваните хормони, както и при достигнат подходящ за пунктиране размер на зреещите фоликули.
ДНК фрагментация на сперматозоиди (Halosperm test)
В МЦ „Афродита“ се извършва тест за степен на фрагментация (здравина на веригата) на ДНК на сперматозоидите. Тестът се казва Халосперм и дава информация дали сперматозоидите притежават здрава ДНК. Тестът се препоръчва в случаи на: варикоцеле, неизяснен стерилитет, повтарящи се неуспехи след АРТ процедури, повтарящи се спонтанни аборти след естествено забременяване, предшестващи лечения и други.
Какво представлява методът HBA?
Иновативният диагностичен метод – HBA тест, е част от разширената спермограма. Той дава възможност за качествен анализ на зрелостта на сперматозоидите и позволява избор на най-добрия сперматозоид при инвитро процедура.
Диагностичният HBA (Hyaluron binding assay) тест:
- дава качествен анализ на здравето и зрелостта на сперматозоидите;
- открива функционално зрелите, със здрава (нефрагментирана) ДНК сперматозоиди;
- извършва се бързо и лесно в рамките на времето, необходимо за една спермограма;
- има предимство – ниска цена и резултат с висока стойност;
- HBA тестът дава бърз отговор дали съпружеската инсеминация би била подходящият метод на лечение;
- резултатът е сравним статистически с тестовете за морфология и ДНК фрагментация на сперматозоидите;
- сигурна алтернатива е на скъпите тестове за ДНК фрагментации;
- основава се на естествения продукт хиалуронова киселина (ХК), която се произвежда от клетъчните комплекси на яйцеклетката;
- резултатът от теста дава насочваща информация за избор на най-подходящия метод на лечение при инвитро процедура;
- избягва се опасността да бъдат използвани незрели и с увредена ДНК сперматозоиди;
- дава резултат в проценти, който изразява съотношението на зрелите към незрелите сперматозоиди. При резултат под 65% се препоръчва НВА методът да се ползва за избор на сперматозоиди при инвитро процедурите.
Как се избират сперматозоидите за инвитро процедура?
В тялото яйцеклетката е изцяло обгърната от клетъчен комплекс, образуващ хиалуронова киселина (ХК). Тя е основен компонент на помощните клетки, обгръщащи яйцеклетката (кумулусни клетки), и представлява глюкозоаминогликан с висока молекулна маса.
По време на последните етапи от зреенето на сперматозоидите те получават способността да се прикрепят към хиалуроновата киселина. Изследванията показват, че тя е важен маркер за здравето и зрелостта на сперматозоидите, защото прикрепянето на сперматозоидите към нея служи като природен механизъм за избиране само на зрели сперматозоиди по време на процеса на оплождането.
По време на IVF-ICSI процедурата отделни сперматозоиди се избират за инжектиране в яйцеклетките. Обикновено сперматозоидите се оценяват само въз основа на външния им вид, като се избират тези, които се движат (т.е. са живи) и имат нормална анатомична форма (морфология). Тези параметри обаче не са достатъчни, за да се гарантират здравето и оплодителната способност на сперматозоидите. В МЦ „Афродита“ прилагаме иновативен терапевтичен метод – ICSI с хиалуронова киселина, който е част от инвитро процедурата. Той позволява избора на най-добрия сперматозоид. Над 99% от избраните с хиалурон сперматозоиди имат стабилна ДНК в сравнение с около 55% от подбраните със стандартния подход сперматозоиди. Чрез инжектиране на сперматозоиди с по-добро здраве ще се получат по-добри ембриони и ще се подобри вероятността за постигане на пълноценна бременност след инвитро процедура.
Терапевтичният подход с хиалуронова киселина се използва основно при наличие на мъжки фактор за лечение, защото:
- значително намалява вероятността за ранна загуба на бременността;
- дава от 4 до 6 пъти намалена вероятност за хромозомни аномалии на ембриона;
- лесен е за прилагане;
- цената му е ниска.
Инвитро оплождане или ИКСИ?
Инвитро оплождането е класически подход за извършване на АРТ процедура. ИКСИ е метод, разработен по-късно, и се прилага при двойки, които предимно се борят с мъжки фактор.
От какво зависи успешната инвитро процедура?
Инвитро процедурата е сложен процес с много етапи. Всеки етап трябва да бъде успешно изпълнен, за да има максимален шанс за успех в цялата АРТ процедура.
Кога е препоръчително да се направи тестът за бременност?
Препоръчва се тестът (уринарен или кръвен) да се направи 14 дни след трансфера на ембрионите в матката. При положителен резултат от уринарния тест се препоръчва да се направи и кръвен тест за потвърждаване на резултата. При положителен кръвен тест се препоръчва повторно извършване на теста (с цел да се проследи дали изследваният ЧХГ хормон нараства в нормални граници).