Да бъдеш родител на дете с аутизъм е голямо предизвикателство, а какво ли е да бъдеш родител на близнаци с аутизъм... Път, по който е отредено да тръгнеш. Тръгваш и вярваш силно, че доброто ще дойде. И ето, то идва. 

НАУЧИ КОГА Е ТВОЯТ ТЕРМИН

За 20-а година започна благотворителната кампания „Българската Коледа“. За пореден път тя ни обединява в каузата да подкрепим финансово децата с различни заболявания, състояния и увреждания, които се нуждаят от средства за диагностика, лечение, рехабилитация, логопедична и психологична терапия, както и от медицински изделия и помощни средства. Тазгодишното издание на кампанията, което бе открито на 29 ноември във Велико Търново от президента Румен Радев, е посветено на децата с редки генетични заболявания. 

Две от децата, които подкрепя „Българската Коледа“, са близнаците Светослав и Румен Расимови от Свищов. Момчетата са с аутизъм и провеждат логопедична и психологична терапия в Плевен и в родния си град. 

Светослав и Румен Расимови се раждат преди пет години и десет месеца след тежка бременност и секцио в плевенска болница. В началото всичко било прекрасно, въпреки предупреждението на млада лекарка, че близнаците от Свищов може да са с аутизъм. Медиците, които обгрижвали бебетата, говорили по-скоро за лека умствена изостаналост, но не и за аутизъм. Родителите Милка и Милен Расимови си били правили генетични изследвания, които излезли перфектни. Малко преди момчетата да навършат три годинки обаче се появили съмнения.

„Маркерите мъжът ми ги забеляза още на две години и половина. Главното беше, че те не говореха. Едното дете си има очен контакт, търсят си играта с деца. И двете момчета не са класически аутисти“, разказа майката. 

„Гледах едно филмче, едно дете редеше фигурки, кутийки по абсолютно същия начин, както едното ни момче беше започнало – Румен. Ние отначало му се радвахме, че го прави много точно. След като видях, че това е свързано с аутизма, направо изтръпнах“, допълни бащата. 

Дошла първата вълна на пандемията и двете логопедки в Свищов отказвали да приемат близнаците за диагностика. Когато най-накрая консултацията се случила, "логопедката буквално ни шамароса, потвърждавайки аутизма", разказва майката Милка Расимова. Той бил диагностициран в частен център в Пловдив и животът на семейството се преобърнал: 

За първи път близнаци се родиха от ембриони, замразени преди 30 години

„В първия момент беше шокът, отчаянието, предаването, дупката, в която попадаш. Може би около една-две седмици бях в много тежка депресия. Мислех си, че всичко е приключило. Започнахме абсолютно всичко, каквото намерим – барокамери, стволови клетки, всичко. Започнахме да се хващаме като удавници за сламка. Пускахме изследвания в Германия, добавките“, спомня си Милка Расимова. 

На свои разноски семейството започнало да води близнаците в център „Аутизъм днес“ в Плевен. Безплатни занятия се провеждат и в Свищов, разказват бащата и майката и благодарят за професионалните грижи: 

„Без тази помощ децата може би нямаше да имат този напредък, който имат за две години. Ние като започнахме в центъра, те не можеха да правят почти нищо, което трябва да прави едно дете на тяхната възраст. Едното дете проговори преди три-четири месеца. Казва различни думички, вече свързва две думи в изречение, което е едно от най-трудните неща за вербализацията. Много е важен центърът, работата е най-важното нещо за такива деца. Ходим отделно в Плевен и на логопед“, казва бащата. 

„Тук посещават два дена в седмицата Дневен център за деца с увреждания в град Свищов и от тях виждаме също голяма подкрепа. Децата се чувстват много добре като ходят там“, споделя майката. 

И дошло неочакваното добро. Плевенчанин дарил на аутистичния център 100 000 лева, с които се поемат разноските за работата с шест деца, две от тях, по волята на дарителя, са свищовските близнаци Светослав и Румен Расимови.  

Кампанията „Българската Коледа“ подкрепя момчетата с по 1200 лева, които вече са преведени за услугите на логопед. 

Не търсим съжаление, искаме да разкажем на хората, че аутизмът не е смъртна присъда, и да благодарим на дарителите, казват родителите Милка и Милен Расимови и споделят на глас мечтите си: 

КАЛКУЛАТОР ЗА ЦВЕТА НА ОЧИТЕ НА БЕБЕТО

„Като майка първо искам някой ден, нас като ни няма, те да могат да се справят сами с живота. По-смелите ми надежди са да имат семейства. За това се борим ние като родители“, сподели Милка Расимова.

Източник и снимки: https://bnr.bg/