Месеци наред се наслаждавахме на много слънце, свобода, море и дълги ваканции. Обикновено децата са тези, които печелят най-много преживявания и незабравими спомени през летния сезон. Но септември настъпва, а заедно с него се появяват и притесненията на родителите за това как да подсилят имунитета на децата си през есента, за да изживеят една пълноценна и спокойна зима.  По този повод ви срещаме с д-р Ива Иванова, педиатър в новия детски център на Болница Вита - Вита KIDS, който отваря врати на 17.09 – вторник на ул. Драговица №9, а за първите пациенти има приготвени специални подаръци. Говорим за яслата, имунитета и някои важни решения, свързани с детското здраве.

Д-р Иванова, какво се случва с детския организъм, когато постъпи в новата среда в яслата?

Новата среда в яслата носи цяла палитра от непознати, неизживяни до момента емоции за крехкия детски организъм – както от физическо, така и от психоемоционално естество, нови познанства, нови умения, нов режим и активности, нова микробиологична среда, все причини да му се причини дистрес. Все пак това е преходен период, от - да кажем, няколко месеца, който отшумява и постепенно нещата се канализират и успокояват.

От какво зависи дали адаптацията на организма ще протече по-трудно или по-лесно?

Това дали детенцето ще ходи на ясла с огромно желание и интерес или всеки ден ще бъде съпроводен с уговорки, тръшкане и плач, не е нещо, което ние може да тренираме и насадим в детето, то е строго индивидулано. И все пак, хубаво е, макар ранната детска възраст, ние да подходим с огромна доза търпение, такт, обяснения, ролеви игри, така че да подготвим психиката на детето, да му разказваме за новите преживявания, които го очакват, да си играем на ясла у дома и много да обясняваме. Разбира се, има дечица, които са по-привързани към родния дом и там адаптацията към яслата е една идея по-трудна, но в никакъв случай не е невъзможна.

Какво трябва да знаят родителите за първата година от пребиваването на най-малките в детската ясла?

Основното, което се случва с детския организъм първите няколко месеца при започване на ясла , е целият набор от нови емоции, срещата с различни нови приятелчета, отделянето от родния дом, промяната в рутината. Разбира се, това децата го възприемат  по-скоро като нещо лошо и неприятно за тях, „защо мама ме изоставя“, „защо ме дава на тези непознати хора“, не предусещайки каква голяма забава ги очаква. Тук е и задачата на родителя да обясни, обрисува, да запознае детето, и то достатъно убедително, че няма нищо страшно да се ходи на ясла. Друг интересен момент е, че както си е живяло необезпокоявано от патогени, или сравнително рядко ги е срещало, тръгвайки на ясла, детският организъм среща голямо разнообразие от такива. Това, заедно с физиологично по-незрялата имунна система на малкия човек и психологичния стрес от раздялата с дома, определя и по-честите разболявания в този първоначален период от започването на детска ясла.

Кои са начините да подготвим организма и да подсилим имунитета?

Като вече отбелязахме, детският имунитет в първите няколко години е несъвършен и доста по-слаб от този на възрастните, и това е напълно физиологично и нормално. Цялата мода по засилване и подготовка с имуностимулатори е по-скоро вредна, отколкото добре дошла за детето. Няма сила на тази земя, която да направи нещо, което е генетично и еволюционно заложено да се случи по определен начин, да тръгне по друг, по-забързан и отъпкан път. На фармацефтичния пазар съществуват редица медикаменти, обещаващи чудеса в „имунитетотворенето“ – някои по-безобидни – хомеопатични и растителни, други с доста по-тежък състав. Но говорейки за имунитет и подготовка на мъника за срещата с различни болестотворни причинители е хубаво да си припомним онези толкова елементарни, но съществено важни моменти от общопрофилактичен аспект, а именно закаляване, рационално хранене, адекватна физическа активност, нормален ритъм сън-бодърстване, среда на живот. И ако чакаме поредния есенно-зимен сезон, за да започнем, значи сме закъснели. Имунитет се гради бавно и постепенно, още от самото раждане, че дори и преди това. 

Златната есен – предизвикателство за детския организъм

Ето и малко конкретика – не изнежвайте децата, прилагайте закалителни процедури, винаги предпочитайте парка и гората пред затворените пространства – по-добре разходка сред природата, отколкото телевизия или компютърни игри; нека храненето е богато на витамини, минерали, белтъчини – по-добре ябълка пред вафла, супа пред пица, домашно приготвена храна пред пакетирана; нека децата растат в спокойна и нестресирана обстановка, не пренасяйте проблемите си върху тях, нека имат повече усмивки и по-малко сълзи. Все пак усмихнатите деца са щастливи и здрави деца.

Какво не бива да правим?

Не бива да пресираме детето! Нека всичко се случва бавно, постепенно и елегантно. Дайте му време да свикне с новия и коренно различен период в живота му, да се адаптира, да усети, че няма нищо страшно, а по-скоро предстои голяма веселба (или поне аз така си го представям – безгрижие, игри, приключения). Светът на децата е съвършен – там изобилстват усмивките, чистите и искрени взаимоотношения, светлината, слънцето и топлината ! Щастливото и усмихнато дете е здраво дете, а това се постига най-лесно в семейството. Не забравяйте, че времето, прекарано с децата, е безценно – както за родителите, така и за мъниците. Не бива да го пропускаме! И какъв по-добър имуностимулант от безброй детски усмивки, смях и веселие с мама и татко. 

Грабвайте раниците, хващайте горската пътека, попивайте с всяка глътка планинска благодат и правете децата си щастливи – те го заслужават!!!  Възползвайте се от времето за почивка с децата и им отдайте максимума от вниманието си – това е време само за вас, без грижи, без проблеми, без ежедневие. Дали на планина или на море – важното е да има разнообразие и бягство от действителността, да има пътешествия, да има приключения, децата да се чувстват свободни. Така, по мое мнение, ще подсигурим на детския организъм достатъчно спокойствие, за да протече гладко първите няколко месеца на аклиматизация в детските ясли.