Анемията е чест медицински проблем при бъдещите майки. Червените кръвни клетки са главният преносител на кислорода от белите дробове до останалата част от тялото, включително и до плода по време на бременността. Смята се, че до 110 г/л хемоглобин е долна гранична стойност при бременните жени. Ако той падне под нея, тогава се говори за анемичен синдром при бъдещите майки.

По време на бременност обикновено се повишава обемът на течната част на кръвта или плазмата за сметка на клетъчната част, особено на еритроцитите. Това състояние довежда до т.нар. физиологична анемия, обяснява д-р Исмаил Амин, началник на отделението по хематология в болница „Токуда“. Най-изразена е през второто тримесечие на бременността и достига максимума през 36-ата гестационна седмица. Тя е физиологично състояние, което не изисква лечение, но е добре жените да са запознати с нея.

Най-често срещаната анемия е желязодефицитната, на второ място е дефицитът на фолиева киселина, а на трето е дефицитът на витамин В12. Лекостепенната анемия може да се появи постепенно и незабелязано. При задълбочаване на проблема се наблюдават бледа кожа, устни и нокти, отпадналост, виене на свят, задъхване при ходене и сърцебиене.

Сред рисковите фактори са многоплодна бременност, сутрешно повръщане.

Важно е да се знаят предразполагащите фактори за развитие или за задълбочаване на анемията по време на бременност, за да имат възможност бъдещите майки да предприемат ранни мерки за профилактика и лечение, съветва д-р Амин. Тези фактори включват многоплодна бременност, две последователни бременности за кратък период от време, диетични ограничения, недохранване и нелекувана анемия преди забременяването.

При голяма част от бременните се среща синдромът на сутрешното повръщане. Той довежда до лошо или недостатъчно хранене и намалено доставяне на необходимите микроелементи и витамини от храната. При много жени храненето по време на бременността е небалансирано – липсва баланс между растителна и животинска храна, посочва д-р Амин.

 Възможни последствия и усложнения

Тежките и нелекуваните анемии могат да доведат до преждевременно раждане и повишена честота на смърт на плода по време на бременността. При тях може да се наложи вливане на кръв (еритроцитна маса), което само по себе си може да доведе до допълнителни усложнения.

При тежки анемии след раждането може да се развие депресивен синдром. При такива състояния има вероятност и бебето да се роди с анемия и ниско тегло и да е със забавен растеж.

Фолиевата киселина също е важен фактор за развитието на всички клетки.

При нелекувани анемии с дефицит на фолиева киселина също може да се стигне до преждевременно раждане, ниско тегло на бебето, както и до аномалии (дефекти) на т.нар. нервна тръба (главен и гръбначен мозък). Най-честата аномалия е спина бифида. Ето защо на всички бъдещи майки още в началото на бременността се предписва профилактично фолиева киселина, за да не се допусне този дефицит.

Витамин В 12 е необходим също за развитието на кръвните и нервните клетки. Депото на В12 в организма е 3 мг, които стигат за около 3 години. При липса на доставки дефицитът започва бавно и неусетно.

Продължителният дефицит на витамин В12 може да доведе до неврологични усложнения, които преминават трудно, ако не се лекуват своевременно. Най-често се срещат проблеми от типа на периферна невропатия като изтръпване, мравучкане, загуба на чувствителност, дори парези на крайници. Вегетарианките задължително трябва да си изследват нивото на витамин В12 преди и по време на бременността, за да коригират дефицита му своевременно. Този витамин се съдържа само в продукти от животински произход. Той може да се набавя чрез таблетки или инжекции.

Ако нямате проблеми със стомашно-чревния тракт, в частност със стомаха и тънките черва, витамин В12 може да се приема под форма на таблетки.

Какви изследвания са необходими

Бременността обикновено се разделя на три периода – първо, второ и трето тримесечие. Във всеки период настъпват различни промени и са възможни различни усложнения. През третото тримесечие обикновено се увеличава потребността от желязо, фолиева киселина и витамин В12 . Това означава, че дефицитът им се засилва, както и анемичният синдром.

При установяване на бременността бъдещата майка трябва да си направи следните първоначални изследвания: пълна кръвна картина, серумно ниво на желязото, желязосвързващ капацитет, ниво на фолиевата киселина и ниво на витамин В12. В течение на бременността трябва да се проследява кръвната картина. Ако една бременна е анемична, тя трябва да се изследва по-често. Когато има анемия в началото на бременността, тя трябва веднага да се коригира, а не да се изчаква.

 Организмът на бременната жена е с повишени нужди от всякакви витамини и микроелементи

При нормално протичаща бременност балансираната храна е изключително важна – менюто при трите основни хранения трябва да включва продукти, съдържащи желязо (месо, яйца и млечни продукти) и фолиева киселина (зеленолистни зеленчуци – спанак, лапад, марули, броколи, коприва, банани). Добре е да се добавят и зърнени храни, пълнозърнест хляб и цитрусови плодове.

Една от причините за лошо усвояване на желязото при бременните жени е ниската киселинност на стомаха. Ето защо е добре продуктите, богати на желязо, да се комбинират с храни, богати на витамин С. За бременните е важна профилактиката, и то още преди забременяването, подчертава отново д-р Амин.

 

Текст: Феодорина Ляскова