Знаете ли, че по данни на Американската асоциация по щитовидната жлеза (АТА), проблемите с щитовидната жлеза могат да доведат до безплодие, усложнения по време на бременността, както и да се отразят на неврологичното развитие на новороденото. Над 300 милиона души по целия свят имат проблем с щитовидната жлеза. Счита се, че повече от половината от тях не знаят за състоянието си. Данни на СЗО сочат, че има връзка между йодния дефицит и безплодието. Тъй като нарушенията и функцията на щитовидната жлеза са по-чести при жените, те доста пъти биват пренебрегвани като причина за безплодие при мъжете. Важно е да знаете, че – безплодието и при жените, и при мъжете, дължащо се на нарушена функция на щитовидната жлеза, е обратимо с помощта на подходящо лечение.
Причините за проблемно зачеване могат да бъдат много и една от тях е нарушената дейност на щитовидната жлеза. При нарушена функция тя произвежда твърде много (хипертиреоидизъм) или твърде малко (хипотиреоидизъм) тиреоидни хормони, като и двете състояния влияят отрицателно върху фертилитета при мъже и жени.
Следете за…
Като цяло симптомите са свързани с ускорен (хипертиреоидизъм) или забавен (хипотиреоидизъм) метаболизъм.
Хипертиреоидизъм – симптоми
- Загуба на тегло.
- Тревожност и раздразнителност.
- Силно ускорен пулс.
- Изпъкналост и втренченост на очите.
- Треперене на ръцете.
- Косопад.
- Засилена перисталтика на червата.
- Бърз растеж на ноктите.
- Изтъняла и много опъната кожа.
- Засилено изпотяване.
При мъже:
Еректилна дисфункция.
Хипотиреоидизъм – симптоми
- Умора/сънливост.
- Непоносимост към студ.
- Наддаване на тегло или трудно намаляване на теглото.
- Депресия.
- Констипация.
- Болки в ставите и мускулите.
- Изтъняване и чупливост на косата и ноктите и/или суха, лющеща се кожа.
- Подпухване на лицето, ръцете, краката.
Проблеми при мъже:
- Понижено либидо.
- Еректилна дисфункция.
При жени:
- Нарушения на менструалния цикъл, най-често скъсяване на цикъла и слабо кървене.
- Пълна липса на менструация.
Типичните симптоми могат и да не се проявят – най-сигурно е да се обърнете към лекар, особено ако някой от семейството ви има проблеми с щитовидната жлеза. За поставяне на диагноза са необходими изследвания на кръвта:
- TSH (тиреоид-стимулиращия хормон. С помощта на това изследване се определя, дали щитовидната жлеза произвежда достатъчно количество тиреоидни хормони – тироксин (T4) и трийодотиронин. Aко нивото на TSH е високо, щитовидната жлеза не произвежда достатъчно тиреоидни хормони. Ако нивото му е ниско – то щитовидната жлеза произвежда твърде много хормони.
- FT4 (тироксин) се изследва заедно с TSH, за да се прецени състоянието.
- Ехографски преглед.
При бременност
Ако сте бременна, трябва да продължите да приемате назначената Ви терапия и да се консултирате редовно с лекаря си, тъй като през 9-те месеца може да се наложи коригиране на дозата.
Важно
Ако имате субклинични отклонения в нивата на щитовидните хормони, Вашият лекар може просто редовно да проследява функцията на щитовидната жлеза.