Ако сте от майките, които смятат, че по-пухкавото бебе е и по-здраво, добре е да знаете, че: От страх да не би да е гладно, твърде рано и често без нужда кърмачето се дохранва (дори още в родилния дом) с различни заместители на майчината кърма. Това може да доведе до алергизиране на организма с евентуална непоносимост към белтъка на кравето мляко, до бързо намаляване на кърмата на майката и до ранно отбиване.
- Не бива течностите и храната за дохранване да се дават с биберон вместо с лъжичка или с чашка, защото детето ще отвикне да суче енергично, кърмата ще намалее и то рано ще се отбие.
- Вместо свободен (според апетита) се въвежда твърд режим на хранене в строго определени часове и с големи порции, в резултат на което детето системно се прехранва и така възниква упорито нервно безапетитие.
- Понякога храната (каши, кисели, сокове, пюрета, квасено мляко и др.) се подслажда повече от нужното. Последствията от това са прехранване, наднормено тегло и създаване на вредни навици, които се запазват за цял живот.
- Зеленчуците и плодовете в детското меню са недостатъчно и еднообразни. Късно и нередовно се дава пюрето с месо, което допринася за увеличаване на анемиите при кърмачетата.
- Понякога до края на първата година храната се пасира и така детето не се приучва да дъвче и да преглъща по-груба и по-гъста храна.
- Детето не бива да консумира тлъсто и солено или хляб, надробен в супата на възрастните. Така то по-бързо ще се засища и ще отказва основната, подходяща за възрастта му храна.
- Сиренето, което се добавя в пюрето, трябва да е обезсолено, защото солта е опасна за детето!