Съвместният ни проект с PHOENIX Pharma Bulgaria и Darik.bg разгърна в дълбочина поредната здравна тема. Този път в "Здраве на фокус" говорихме за ДИАБЕТА. Какво е важно да знаем за заболяването и как трябва да се грижим за себе си, когато към диабета добавим и бременността? Отговори в тази посока ни даде д-р Мария Калинкова, ендокринолог, УМБАЛ „Токуда“.
Видео поредицата "Здраве на фокус" ни помага в борбата с различни заболявания, кара ни да обърнем поглед към нашето здраве и ни дава ценни съвети за справяне с най-често срещаните проблеми. Един проект, насочен към здравето, обхващаш различни беседи и много ключови здравни теми - с грижа и внимание от нас за вас.
ГЛЕДАЙ НОВОТО ВИДЕО ОЩЕ СЕГА:
Диабетът е глобален проблем. Изключително важно е да следим нивата на кръвната захар. Най-общо казано заболяването представлява нарушение, което се характеризира с дефект в обмяната на въглехидратите.
Диабетът се свързва с наличието на полиурия и полидипсия. Най-честите и изразени симптоми са:
- повешена жажда;
- повишено уриниране;
- повишен глад, особено към сладки храни;
- сухота в устата;
- отпадналост;
- замаяност.
Диабетът бива няколко типа. Основно можем да го разделим на:
- Тип 1 - детския диабет - при малки деца, при млади хора до 40-45-годишна възраст. Основният риск тук са стресът и генетичната предразположеност.
- Тип 2 - старчески диабет. Рисковите фактори тук са наследствеността, наднорменото тегло, високия холестерол, заседналия начин на живот, лошото хранене.
Диабет и планиране на бременност
Основното, на което трябва да обърнем внимание, е наднорменото тегло. Ако сме с наднормено тегло, трябва да го редуцираме, в норма трябва да влязат и показателите за артериално налягане и холестерол. За жените е много важно да бъдат налице и нормални хормони на щитовидната жлеза.
Рискове за майката и плода: развитие на гестационен диабет, по-голям плод на бебето при раждане и други различни нарушения в обмяната.
При наличието на диабет ключово за здравето ни е ежедневното следене на нивата на кръвната ни захар.
Ако сме бременни, важно е също да:
- ограничим приема на въглехидрати;
- следим стриктно кръвната захар;
- имаме обикновена физическа активност всеки ден - поне 20 минути (бързо ходене, например).
Когато сме бременни, сме отговорни не само за себе си, но също и за развиващия се в нас плод. Важно е да бъдем внимателни и още по-концентрирани към здравето ни, ако страдаме от диабет или сме отключили гестационен диабет през 9-те месеца.