Проблемите в началото на бременността могат да бъдат съпътствани с дискомфорт. Някои от тях – например гаденето сутрин, са много често срещани. Други, от типа на кървенето на носа, се срещат при по-малко бременни. Скоро след като научите благата вест, в организма настъпват сериозни промени, които ви подготвят за износването на бебето. Започва синтезът на нови хормони, увеличава се обемът на кръвта, нараства размерът на матката. След четвъртия месец обаче организмът вече свиква с промените и новия обитател в матката, а това от своя страна допринася вие да се чувствате значително по-добре.
Сутрешно гадене
При 70% от бременните жени се среща сутрешно гадене в ранната бременност. Причината за този проблем не е достатъчно изяснена, но се предполага, че се дължи на хормонална основа. Нормално приключва до 13-а или 14-а гестационна седмица, но при някои жени продължава и през втория триместър.
Разбира се, възможно е да повлияете на неразположението:
- Сутрин изяждайте по няколко бисквити.
- Яжте малко, но често (няколко пъти на ден) с цел стомахът да не остава празен.
- Избягвайте храни и миризми, от които ви става лошо.
- Пийте повече течности – особено ако повръщате. NB! Повръщането обезводнява организма.
- Опитайте някои храни и подправки, които могат да облекчат неразположението – например, джинджифил, лимони.
Запек
Запекът се среща при около 50% от бременните жени. Една от причините за появата му е е хормонът прогестерон, който забавя процеса на храносмилане. Възможно е този проблем да продължи през цялата бременност, но обикновено е по-сериозен предимно до 13—14-а г.с. седмица. За да се предпазите или намалите проблемите, спазвайте няколко правила:
- Хранете се редовно.
- Пийте повече вода.
- Консумирайте плодове, зеленчуци, ядки и храни с много фибри.
Замаяност
Замаяността се среща при около 20% от бременните жени. Дължи се на промени в кръвното налягане през бременността. Проблемът може да съществува през цялата бременност, но е по-значим в началото на втория триместър.
Какво да направите:
- Ако сте седнала или легнала, не ставайте рязко.
- При ходене не бързайте и спирайте за почивки.
- Избягвайте продължително стоене права.
- Избягвайте прегряване – например, много гореща баня, сауна.
- Пийте повече течности.
Умора
Много жени се оплакват от умора и недоспиване особено през първия триместър на бремеността. Една от причините за проблема е увеличеното количество кръв, което натоварва кръвоносната система и води до чувство на умора.
Спазвайте следните правила:
- Почивайте повече. Ако се нуждаете от повече сън, лягайте по-рано.
- Изисквайте помощ от вашия партньор и близки.
- Избягвайте стимуланти - например кафе, което в големи дози може да навреди на Вас и бебето.
- В никакъв случай не използвайте лекарства или хранителни добавки, рекламирани като средства против умора.
Чести промени в настоението
Появява се при някой жени в началото на бременността и в последните седмици от бременността. Настроението им може да се променя често от радост и възбуда до раздразнение и депресия. Някои от причините са хормоналните промени, дискомфортта при бременността и други. За да се предпазите от този проблем е добре да дискутирате проблемите и страховете си с Вашите близки и лекар.
Проблеми с носа
Хъркане, кървене от носа, запушване на носа. Тези проблеми нарастват през бременността -- около 20% от бременните жени се сблъскват с тях. Проблемите с хъркането и кървенето на носа се дължат най-вече на промени и повишаване в кръвното налягане. Това може да бъде сигнал за по-сериозни проблеми, така че не ги омаловажавайте.
За да предотвратите или намалите хъркането:
- Спете настрани, а не по гръб
- Не наддавайте повече от препоръчаното ви от Вашия лекар
Вагинални течения и инфекции
Вагинални течения се срещат при повечето жени. Те обикновено се дължат на хормонални промени причиняващи отделянето на бяла субстанция без мирис наречена левкорпея. Това не се нуждае от лечение. В някои случаи обаче може да сте получили вагинална инфекция, причинена от бактерии или гъбички. Симптомите обикновено са зачервяване и сърбеж в областта на вагината, както и болезнено уриниране. Тези инфекции не са директна заплаха за Вас и могат да бъдат лекувани през бременността.
Други проблеми
- Постоянно главоболие, съчетано със замаяност, повръщания, припадания.
- Средна или силна болка в таза.
- Всяка болка в таза, която не отминава за повече от 4 часа.
- Висока температура.
Текст: Milenita May