Сдружението на семейните лекари в Бургас настоява деца на възраст до 18 години да бъдат включени в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, съобщиха от Medical News.
Общопрактикуващите лекари са изпратили предложението си до министъра на здравеопазването преди две години, но досега не е взето решение, с което децата, като една от най-уязвимите групи, трябва да попаднат в обхвата на безплатната програма. Това е причината те да проведат среща с областния управител на Бургас проф. Мария Нейкова, която пое ангажимент да подкрепи предложението пред Здравното ведомство.
В момента държавата подсигурява безплатни ваксини срещу грип само за възрастните над 65 години.
Ваксините също така намаляват продължителността на боледуване, рисковете от тежко протичане на болестта и от хоспитализация. Прилагането им ще намали и разпространението на грипа в детските колективи като детски градини и училища, разясни лекарят.
Д-р Желязков припомни, че има два вида ваксини срещу грип при деца спрямо приложението им – инжекционно и назално. Той подчерта, че ваксинирането на деца, дори да има безплатна програма, все пак ще е по желание на родителите. Специалистът посочи, че препоръките за поставяне на ваксината са от средата на октомври до към средата на декември. Педиатрите също споделят мнението за необходимостта от безплатни ваксини.
Грипът е характерен с остро начало, а симптомите, които предизвиква, включват: главоболие, повишена температура, втрисане, суха дразнеща кашлица, възпалено гърло, хрема, отпадналост, умора, мускулни и ставни болки. В детска възраст може да се появят гадене, повръщане и диариен синдром.
Основното усложнение при грип е бактериалната пневмония. При малки деца, възрастни, бременни, имунокомпрометирани, лица със съпътстващи хронични заболявания са възможни и първична грипна пневмония, ларингити, трахеити, бронхити, отити, синуити, миоперикардити, полирадикулоневрит тип Гилен-Баре, сочи официалната информация на специализирания сайт на МЗ, посветен на ваксинопрофилактиката.